13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Cykl: Camonia (tom 1) | Seria: Rzeczy beletrystyczne
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Die 13 1/2 Leben des Käpt'n Blaubär: die halben Lebenserinnerungen eines Seebären, mit zahlreichen Illustrationen und unter Benutzung des

Niebieski miś, jakiego nikt nie zna, uprowadza Czytelników w świat, w którym fantazja i humor wymknęły się spod wszelkiej kontroli. To kontynent Camonia, gdzie inteligencja jest chorobą zakaźną, a burze piaskowe są czworokątne, gdzie za każdą idyllą czyha śmiertelne niebezpieczeństwo i mieszkają wszystkie te istoty, które zostały przepędzone z naszego życia codziennego. W 13 i 1/2 odcinkach życia bohater przedziera się przez baśniowe królestwo, w którym wszystko jest możliwe – tylko nie nuda.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/

książek: 1966

Walter Moers jest niemieckim autorem komiksów, malarzem, autorem scenariuszy, artystą fantastycznym, autorem książek dla dzieci i powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Jest bardzo popularną postacią w Niemczech. Od czasu ukończenia szkoły utrzymywał się z pracy dorywczej, następnie zdobył wykształcenie kupieckie, a rysunku nauczył się sam. Od 1984 roku rysuje komiksy, znane z ironii i niepoprawności politycznej. Oprócz komiksów miłość czytelników i uznanie krytyki przyniosły mu powieści opowiadające o wyimaginowanym świecie Camonii, którego Moers jest odkrywcą i znawcą. W Polsce wydano prawie cały cykl camoński: „13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia”, „Jasioł i Mgłosia”, „Rumo i cuda w ciemnościach”, „Miasto Śniących Książek”, „Kot Alchemika” i „Labirynt Śniących Książek”. Cały cykl w zamierzeniu i ambicjach przypomina sagę Tolkiena, a książki o Camonii mają zagorzałych fanów nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie.

Tytułowy kapitan Niebieski Miś to...

Azille | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Od dłuższego czasu szukałam tej książki, zauroczona światem wykreowanym przez Moers'a nie mogłam się doczekać aż ją przeczytam. Kiedy w końcu dostałam ją w swoje ręce, zaczęłam czytać i czekałam aż porwie mnie fantastyczna historia, od której nie będę mogła się oderwać.
Ale się nie doczekałam. Niestety. Całe szczęście, że ta pozycja trafiła do mnie jako ostatnia, bo gdyby była pierwsza pewnie bym się zraziła do Moers'a i nie sięgnęła już po żadną jego powieść. Choć ciężko powiedzieć. "13 1/2 życia..." w porównaniu z genialnymi "Miastem Śniących Książek" czy "Rumo i cudo w ciemnościach" wypada naprawdę bardzo słabo. Nadmiernie rozciągnięta historia, choć z pewnością nie brakuje jej fantazji, to długie opisy (dzielnie wszystko czytałam, ale wymienianie kolorów przez półtorej strony było naprawdę irytujące i co najważniejsze zbędne) były naprawdę denerwujące i psuły przyjemność z czytania.
Momentami jednak była bardzo interesująca i mimo tego, że nie czytałam jej z zapartym tchem jak...

gadmara | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Ponad 5 lat polowałam na tę książkę i wreszcie się udało! To pierwsza książka napisana przez Moersa i ostatnia, która trafiła w moje ręce. NA SZCZĘŚĆIE. Gdyby trafiła jako pierwsza, nie sięgnęłabym po kolejne puiblikacje tego autora.
Jak i w pozostałych jego pozycjach, doceniam wyobraźnię, byłby wspaniałym blagierem, łatwość pisania i przyjazny język. Mam jednak wrażenie, że autor zaczynając pisać książkę założył "ma mieć 695 stron" i uparcie do tego dążył.
Nie jest to książka fatalna, ale też nie pochłonęłam jej (pozostałe książki Moersa tak). Czytała, potem czytałam co innego, wracałam i tak kilka razy.
Co mi nie pasuje? Opisy, opisy opisujące i opisy opsiujące opisy :) Gdybyśmy je usuneli z książki, zostałoby jakieś 195 stron lektury, która by czytelnika usidliła ;(

barakuda1205 | 2013-04-15

Absolutny biały kruk. Książka Waltera Moersa wydana w Polsce nie tak dawno, bo 2006 roku, ale w zdecydowanie za małym nakładzie, a do tego niewznawiana. Przez wielu pożądana, trudna do zdobycia, osiągająca kilkusetzłotowe ceny na aukcjach internetowych. Kto kupił w porę w księgarni ma szczęście, reszcie pozostaje szukać. Mi udało się dostać tę książkę bez popadania w ruinę finansową, bo znalazłam ją… w publicznej bibliotece dla dzieci i młodzieży do której nie dawno się zapisałam, żeby wypożyczać książki córce.
Oczywiście natychmiast ją wypożyczyłam, przystąpiłam do czytania i nie zawiodłam się. Walter Moers jak zwykle w doskonałej formie. Komu podobało się Miasto śniących książek albo Rumo, nie zawiedzie się i tutaj. Trudno nie zauważyć, że wszystkie książki Waltera Moersa są do siebie podobne, ale także wszystkie są naprawdę dobre i mnie jego styl nie nuży.
Na pewno warto wspomnieć o tym, że w odróżnieniu do dwóch wymienionych wyżej książek, w przygodach kapitana Niebieskiego...

Maynard | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Ta książka nie jest złą książką. Jest po prostu diametralnie inna od kolejnych pozycji autora. Ja, po "mieście śniących książek" z początku poczułem straszne rozczarowanie, złość, dopiero później zdałem sobie sprawę, że autor dopiero tutaj "raczkował", szlifował warsztat i wprowadzał nas do, niezbyt znanego nawet sobie, świata Camonii. Powieść skierowana jest raczej do młodego czytelnika, przypomina konstrukcyjnie "Alicję w krainie czarów", "Dzienniki gwiazdowe" lub inne powieści typu: co rozdział to inne przygody, postacie, irracjonalne zjawiska i wydarzenia. Niestety, Moers przegiął tu maksymalnie serwując czytelnikom ogromny stek bzdur i idiotyzmów w stylu wchodzenia do ogromnej głowy, pustyni z cukru, i dziur międzywymiarowych. Ma się wrażenie, że autor z braku pomysłu przedłuża podróż (nomen omen donikąd) głównego bohatera pisząc o tym co mu ślina na język przyniesie. Chcecie postać zrobioną z samych nosów? Czemu nie! A może wysłać bohatera do wnętrza mózgu w odciętej głowie...

Bożena Myszor | 2014-04-04

Cudowna, bogata książka, dla dzieci bezustanne pobudzanie wyobraźni. Po roku od przeczytania nadal funkcjonuje wśród nas Qwert Zuiop - żelkowy książę i jego dywan zycia, plotkarskie fale, czerw mrocznogórski, miasteczko Anagrom Ataf, mrocznogórska pomarszczucha, i wiele innych postaci stworzonych przez autora. Żałuję tylko jednego: że nie mam jej wśród swoich książek na półce w domu. Zdecydowanie treść, do której chce się wracać:))) Polecam wszystkim. U mnie bawiły się dzieci w wieku 5-9 lat, no i ja. Rewelacja.

Kamila | 2010-11-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2008
Przeczytana: 2008 rok

To była moja pierwsza książka tego autora. Skusiła mnie jej wielkość( uwielbiam takie grubasy),intrygujące wydanie z grafikami.
To jest wspaniała książka, z pięknymi przemyślanymi zdaniami. Wielokrotnie zachwycałam się geniuszem autora w przeplataniu słów.
Barwna, pełna humoru. Świat Moersa jest niesamowity, urozmaicony istotami przezeń stworzonymi.
Jestem fanką jego wspaniałej wyobaźni.

Kasia | 2017-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Moers ma niewyczerpane pokłady wyobraźni, a Niebieski Niedźwiedź zawsze wychodzi obronną łapą z każdej sytuacji! Opowieść nasycona jest wieloma niesamowitymi przygodami, które pozwalają wybrać się na kraniec wyobraźni - chociaż w przypadku Moersa to nie jest takie pewne...

tearsens | 2017-11-11

To jedna z moich najukochańszych książek i moim zdaniem najlepsza powieść z camońskiego cyklu Moersa, choć w klimacie nieco innym niż jego pozostałe publikacje. Trudno się od niej oderwać, więc na czytanie warto zarezerwować sobie trochę wolnego czasu (książka jest dosyć gruba). Na pewno przypadnie do gustu dzieciom, a także dorosłym lubiącym opowieści przygodowe, z dreszczykiem, nutką baśniowości i niesamowitości. Niestety, książka wydana w Polsce w 2006 r. jest dziś praktycznie nie do kupienia. Szukajcie jej więc w bibliotekach lub na półkach u przyjaciół.

Pełna recenzja na blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/08/polowa-zycia-kapitana-niebieskiego-misia-moers.html

Palaiologos | 2013-05-11

Chyba pierwsza powieść Moersa traktująca o Camonii (lub, jak chce tłumacz tego tytułu - Zamonii). Widać w niej pewien brak doświadczenia Moersa, ale nadal pozostaje to lektura obowiązkowa dla osób chcących zgłębić tajemnice tego niezwykłego kontynentu. Największą wadą, jaką mogę polskiemu wydaniu zarzucić to tłumacz, który, moim zdaniem, zdecydowanie się nie wykazał, przez co nazwy własne i są ciężkostrawne i irytujące, zwłaszcza dla osób, które przeczytały już "Miasto Śniących Książek", "Kota alchemika" lub "Rumo i cuda w ciemnościach".