13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia

Okładka książki 13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia Walter Moers
Okładka książki 13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia
Walter Moers Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Cykl: Camonia (tom 1) Seria: Rzeczy beletrystyczne fantasy, science fiction
Camonia (tom 1)
Rzeczy beletrystyczne
Die 13 1/2 Leben des Käpt'n Blaubär: die halben Lebenserinnerungen eines Seebären, mit zahlreichen Illustrationen und unter Benutzung des
słowo/obraz terytoria
2007-06-11
2007-06-11
2002-01-01
Ryszard Wojnakowski
literatura niemiecka humor fantazja

Pierwszy raz czytałam będąc dzieckiem.
Zrobiła na mnie wtedy takie wrażenie,że postanowiłam przeczytać ponownie po wielu latach.
To chyba mówi samo za siebie o książce :)
Polecam- nie tylko dzieciom.

Pierwszy raz czytałam będąc dzieckiem.
To chyba mówi samo za siebie o książce :)
Polecam- nie tylko dzieciom.

Naprawdę trzeba mieć z 7 wyobraźni, żeby to wszystko wymyślić! Pierwszy tom serii za mną, momentami ciężki, wymiana kilkunastu odcieni kolorów były może nie zbędne, bo taki styl był w całej książce, ale nieco męczące. Ogólnie jednak bardzo lubię tę książkę i zamierzam sięgnąć po kolejne tomy.

Postać Kapitana Niebieskiego jest dość znana w Niemczech. W telewizji niemieckiej od lat emitowany jest kukiełkowy program dla dzieci z nim w roli głównej. W telewizyjnym programie jest już dziadziem ii opowiada swoim wnukom różne historie o swoich przygodach które przeżył w młodości. Często przejaskrawia rzeczywistość, konfabuluje, wnuczęta jednak z wielkim zainteresowaniem słuchają dziadka kapitana Niebieskiego. Serię telewizyjną znałem w miarę dobrze, obejrzałem niejeden odcinek. Na książkę Waltera Moersa natrafiłem całkiem niedawno podczas rozmowy z kolegą z pracy. Nawet nie wiedziałem iż Walter Moers jest twórcą postaci z serialu telewizyjnego kapitana Niebieskiego.
W internecie znalazłem wiele recenzji w których ludzie piszą iż 13 i pół życia kapitana Niebieskiego to ich najlepsza książka wszech czasów, lub jedna z top książek. Podobnie było z moim znajomym z pracy. Stąd właśnie postanowiłem sięgnąć po tą książkę, a w zasadzie audiobooka.
Kapitan niebieski na wstępie książki wspomina iż niebieskie niedźwiedzie żyją średnio dwadzieścia siedem żyć. Dlatego postanawia on napisać opowieść o pierwszej połowie wszystkich swoich żyć. Sam początek książki jest dość mocno abstrakcyjny, nie da się ukryć, że mamy tutaj do czynienia z książką mocno fantastyczną. Chociaż muszę przyznać, że mam lekkie problemy aby przypisać konkretny gatunek tej książce. Świat opisany w tej książce na pewno jest wymyślony, ale mocno przypomina niektórymi aspektami świat nam dobrze znany. Miejscami odnosiłem wrażenie, że książka jest alegorią. Nie mam wątpliwości co do tego iż, niektóre przygody kapitana Niebieskiego, niektóre światy odwiedzane przez niego bezpośrednio nawiązują do realnych postaci, wydarzeń. W bardzo oryginalny sposób autor drwi, naśmiewa się z pewnych wypaczeń naszego świata. W dodatku robi to używając przy tym sporo humoru. W książce jest tak sporo humoru, iż momentami słuchając wybuchałem śmiechem.
Może wspomnę trochę o życiach kapitana Niebieskiego. Na początku dowiadujemy się iż urodził się jako bardzo mały miś. Do tego stopnia był mały iż w pierwszym życiu jego domkiem, łajbą była łupinka orzecha. Mieścił się bez problemu w niej no i był w stanie w łupince od orzecha żeglować po świecie.
Fajnie jest mieć więcej żyć, tak jak to często jest w grach komputerowych. Kapitan Niebieski często ociera się o śmierć w swoich przygodach, ale nie tylko. Jego przygody kończą się nieraz śmiercią. Spotyka potwory, duchy z którymi musi się zmierzyć. Mnie najbardziej podobał się moment kiedy kapitan Niebieskie został przypadkowo gladiatorem i staczał walki na arenie w mieście Atlantis. Wątek o gladiatorze to wielki highlight książki i mnie najbardziej spodobał się ten fragment. Część przygód trochę mnie nudziła. Część mocno pobudziła moją wyobraźnię. Życie spędzone we wnętrzu trąby powietrznej czy też podróż po pustyni lub wnętrzu mózgu strasznego potwora trzymała mnie w napięciu.
Walter Moers w tej książce pokazuje jak oryginalne opowieści można posiać, do czego zdolna jest wyobraźnia ludzka. Mimo iż momentami książka się dłużyła daję pełną ilość gwiazdek. Ta książka to przykład tego jak oryginalne książki można pisać no i jak wyjątkowa, oryginalna potrafi być fantazja, wyobraźnia człowieka. Z tej książki sam mogę brać przykład i jeśli Walter Moers zdolny jest do wymyślania takich historii no to chociażby w mniejszym stopniu ja sam powinienem też być zdolny do podróży w wymyślone przez mnie rzeczywistości. Myślę, że to ważne być w stanie oderwać się czasem od rzeczywistości i odbyć podróż do wyimaginowanego świata. Ta książka świetnie spełnia tą rolę no i inspiruje do tego.

Na tej części się zawiodłam, niestety...

Na tej części się zawiodłam, niestety...

Moers ma niewyczerpane pokłady wyobraźni, a Niebieski Niedźwiedź zawsze wychodzi obronną łapą z każdej sytuacji! Opowieść nasycona jest wieloma niesamowitymi przygodami, które pozwalają wybrać się na kraniec wyobraźni - chociaż w przypadku Moersa to nie jest takie pewne...

Na półkach: , , , , , ,

Walter Moers jest niemieckim autorem komiksów, malarzem, autorem scenariuszy, artystą fantastycznym, autorem książek dla dzieci i powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Jest bardzo popularną postacią w Niemczech. Od czasu ukończenia szkoły utrzymywał się z pracy dorywczej, następnie zdobył wykształcenie kupieckie, a rysunku nauczył się sam. Od 1984 roku rysuje komiksy, znane z ironii i niepoprawności politycznej. Oprócz komiksów miłość czytelników i uznanie krytyki przyniosły mu powieści opowiadające o wyimaginowanym świecie Camonii, którego Moers jest odkrywcą i znawcą. W Polsce wydano prawie cały cykl camoński: „13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia”, „Jasioł i Mgłosia”, „Rumo i cuda w ciemnościach”, „Miasto Śniących Książek”, „Kot Alchemika” i „Labirynt Śniących Książek”. Cały cykl w zamierzeniu i ambicjach przypomina sagę Tolkiena, a książki o Camonii mają zagorzałych fanów nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie.

Tytułowy kapitan Niebieski Miś to przedstawiciel zaginionej rasy Kolorowych Niedźwiedzi z Wielkiego Lasu w Camonii. Niedźwiedzie te mają 27 żyć, ale my poznajemy tylko połowę z tych, które były udziałem Niebieskiego Misia. Poznajemy go jako maleńkiego oseska, który dryfuje w łupinie orzecha po oceanie i niewiele brakuje, żeby wylądował na samym dnie Mielsztormu, który jest olbrzymim wirem, ale w ostatniej chwili ratują go Mikropiraci, którzy go wychowują do momentu aż podrośnie na tyle, że nie mieści się na ich małych okręcikach. Uczą go jednak żeglarskiego fachu, a potem wysadzają na najbliższej wyspie, która okazuje się być siedzibą klabaterników (wyjątkowo podłej formy życia),gdzie aby przetrwać musi zabawiać swoich gospodarzy spazmatycznym płaczem. W końcu kiedy staje się prawie taki sam jak klabaterniki postanawia od nich uciec i dryfując na tratwie spotyka Plotkarskie Fale, które uczą go mówić. Później ląduje na wyspie pełnej najwspanialszych smakołyków, która jednak skrywa pewną bardzo nieprzyjemną tajemnicę (nie powiem jaką). Zostaje uratowany w ostatniej chwili przez sympatycznego jaszczura ratowniczego o uroczym imieniu Deus X Machina (w skrócie Mack) i zostaje jego asystentem – Mack nie ma już takiego wzroku jak niegdyś, a zawodowo zajmuje się ratowaniem życia różnych istot w absolutnie ostatnim momencie. W pewnym momencie jednak Niebieski Miś musi zadbać o swoją oficjalną edukację, więc trafia w Mroczne Góry do Nocnej Szkoły profesora Abdula Nachtigallera (geniusza nad geniuszami, ejdety o 7 mózgach),gdzie nabywa niewyobrażalną ilość wiedzy i gdzie okazuje się, że inteligencja to choroba zakaźna. Po jakimś czasie również i to miejsce musi jednak opuścić i przy drobnej pomocy trolla sztolniowego (nie ufajcie im – khehe) oraz czerwia mrocznogórskiego ląduje w Wielkim Lesie, gdzie musi stoczyć walkę na śmierć i życie. Wpada również w dziurę międzywymiarową, na Słodką Pustynię, do środka Wiecznego Tornada, przeprawia się przez żywą głowę bolloga (największego cyklopa na świecie),ląduje w Atlantydzie (gdzie zostaje blagiatorem – najfajniejszy zawód na świecie) i na gigantyczny statek Moloch. Zakręciło się wam już w głowie od ilości przygód Niebieskiego Misia? I tak w zasadzie nie wymieniłam ich wszystkich. ;)

W tej książce dzieje się tak dużo, że nie da się nudzić. A równocześnie jest tak niesamowicie przemyślana, że nietrudno o zachwyt. Tym bardziej, że wyobraźnia autora, jeśli chodzi o powoływanie do życia nowych fantastycznych istot wydaje się wprost nieograniczona (te które wymieniłam, to w zasadzie ułamek wszystkich występujących w Camonii). Postaci mają naprawdę ciekawe charaktery i specyficzny dla siebie sposób wypowiedzi. Każda z ras ma swoją kulturę, którą autor odmalowuje w taki sposób, że nie nudzi nadmiarem informacji. Dodatkowo często puszcza oko do czytelnika nawiązując do historii Europy czy też do znanych postaci.

„13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia” to pierwszy tom cyklu o Camonii i doprawdy powiadam wam, że to wspaniałe wprowadzenie do tego niesamowitego kontynentu pełnego unikalnych istot, których nie spotkacie nigdzie indziej. Niestety też, pomimo tego, że nie jest to stara książka, gdyż wydano ją w 2007 roku w Polsce, jest to w tym momencie biały kruk (używane egzemplarze w antykwariatach osiągają ceny rzędu 500 złotych, bo nakład dawno temu się wyczerpał, a są jakieś problemy z prawami do niej i na tę chwilę nie można jej wznowić). Warto jednak popatrzeć po bibliotekach (ja w ten sposób miałam okazję w końcu ją przeczytać),ewentualnie jeśli czytacie po angielsku lub niemiecku to da się spokojnie i w normalnych cenach kupić nową książkę,w którymś z tych języków. Warto. Zwłaszcza jeśli chcecie się dowiedzieć co się stało z Atlantydą, czym jest tyranowal reks, jak wygląda życie w tornadzie oraz co się dzieje z przetrawionym i wypierdzianym czasem.

Dla niektórych „13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia” może być nużące ze względu na częściową formę leksykonu, ale moim zdaniem inteligencja, wyobraźnia i poczucie humoru autora, a także te fragmenty, w których mamy naprawdę wartką akcję, świetnie się uzupełniają i równoważą. Jedyne co mnie odrobinę raziło to pewne szczegóły tłumaczenia – tę część tłumaczyła inna osoba niż późniejsze książki Moersa. Nie uważam, żeby to tłumaczenie było gorsze, ale przyzwyczaiłam się już, że profesor Abdul ma na nazwisko Słowiczy, a nie Nachtigaller, natomiast Rumo (bo i on się tutaj pojawia) jest wolpertingiem, a nie wolpertyńczykiem. No i gdzie się podziały liczyburaki? Co nie zmienia faktu, że są to drobniutkie szczegóły, które nie wpływają na jakość lektury. Nie będę ukrywać, że nie potrafię być obiektywna wobec twórczości Moersa, ponieważ pokochałam jego styl, niczym nieskrępowaną wyobraźnię i sprawną zabawę konwencjami po prostu na zabój. Z tego miejsca pragnę również pozdrowić moją przyjaciółkę Anię z wyrazami uwielbienia za to, że podsunęła mi kilka lat temu pod nos „Miasto Śniących Książek” Moersa, które sprawiło, że przepadłam w Camonii i dzięki któremu zostałam Straszliwą Buchling. :)

Recenzja dostępna również na straszliwabuchling.blogspot.com

To jedna z moich najukochańszych książek i moim zdaniem najlepsza powieść z camońskiego cyklu Moersa, choć w klimacie nieco innym niż jego pozostałe publikacje. Trudno się od niej oderwać, więc na czytanie warto zarezerwować sobie trochę wolnego czasu (książka jest dosyć gruba). Na pewno przypadnie do gustu dzieciom, a także dorosłym lubiącym opowieści przygodowe, z dreszczykiem, nutką baśniowości i niesamowitości. Niestety, książka wydana w Polsce w 2006 r. jest dziś praktycznie nie do kupienia. Szukajcie jej więc w bibliotekach lub na półkach u przyjaciół.

Pełna recenzja na blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/08/polowa-zycia-kapitana-niebieskiego-misia-moers.html

Książka baardzo długa i często nużąca przez natrętne szczegółowe opisy oraz galopadę postaci i miejsc, które zmieniają się jak w kalejdoskopie i niestety szybko znikają gdzieś w niepamięci.
Myślę, że można ją polecić do wieczornego czytania dziecku jako ćwiczenie z wyobraźni i wspólną zabawę w świecie Camonii.

Ponad dwa lata temu czytałem Misia a mimo to wciąż pamiętam te tryskające fantazją, kolorami i dziecięcym urokiem opisy i przygody. Jest to dość specyficzna opowieść, którą albo się lubi albo nie, w tym wypadku nie ma stanu pośredniego. Książka pobudza wyobraźnię do maksimum, nie ważne czy czytasz ją dziecku czy sam późną nocą do snu - kapitalna! Utonąłem w niej od samej skorupki orzecha po rakietę wystrzeloną z Zamońskich podziemi. Najbardziej porwała mnie historia żywej wyspy :D Stanowczo zachęcam do lektury!

700 stron, czytane do poduszki przez 4 miesiące. Niby czytam dziecku, a same jestem ciekaw, co będzie dalej. No bo, kurczę, Atlantyda, dziury międzywymiarowe, mikropiraci, bollogi wzrostu kilometra, jaszczury ratownicze, słodka pustynia (z cukru),blagiatorzy, niewidzialni ludzie, czy myślący kamień, pragnący podbić świat. Choć miejscami dłużyzny i plecenie trzy po trzy, stąd "tylko" 8/10.

I jest jeszcze Leksykon prof. dra Abdula Nachtigalera, który stawiam na półce obok przewodnika "Autostopem przez Galaktykę" i "Ilustrowanego lekcyonarza młodej damy".

• Literatura niemiecka
  • Do kupienia