Linia piękna

Wydawnictwo: Muza
The Line of Beauty
83-7319-718-4
Agnieszka

Londyn, lato 1983. Brytyjska Partia Konserwatywna po raz drugi wygrywa wybory pod przywództwem Margaret Thatcher. Nick Guest, 21-letni absolwent Oksfordu, podkochujący się w przyjacielu ze studiów Tobym, wprowadza się do jego domu w Londynie. Ojciec Tobyego jest wprawdzie parlamentarzystą z ramienia zwycięskich Torysów, lecz do homoseksualizmu Nicka odnosi się tolerancyjnie. Nick, żyjący dotychczas w świecie erotycznych fantazji, nawiązuje swój pierwszy romans - z poznanym przez ogłoszenie w gazecie czarnoskórym Leo Kilka lat później, w roku 1986, Nick czerpie już pełnymi garściami z seksualnych i narkotykowych pokus życia w wielkiej metropolii, lecz jest to życie w cieniu AIDS.

haust | 2015-02-14
Na półkach: 52/2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Hollinghurst traktuje wszystkich po równo i każdy w tej historii - chociaż początkowo zupełnie się na to nie zapowiada - jest równie pokiereszowany przez życie. Dostaje się obłudzie elit Londynu lat osiemdziesiątych, homoseksualistom z ich rozpasaniem obyczajów, wyższym (jakże wyniosłym) i niższym (pasożytniczym przy tym) sferom. Świetna, tragiczna opowieść z licznymi i intrygującymi tajemnicami w tle, mówiąca o symbiozie (przynajmniej początkowo) homoseksualisty z nizin społecznych oraz klasy panów, pozornie tolerancyjnej, ale równie zepsutej. Polecam.

formalina | 2013-10-28

Bardzo smaczna, bardzo inteligentna, w pewien sposób bardzo gorzka.

Z jednej strony to typowa powieść o początkach kariery młodego obiecującego geja-humanisty, kulturoznawcy, miłośnika piękna, który obraca się w dobrym towarzystwie, ma neurotyczna przyjaciółkę i skończy spełniony ale nieszczęśliwy.
Ale tak naprawdę to historia od Nicka do Nicholasa Guesta - przejście od bycia nikim i zakochania w heterokoledze, przez uzyskiwanie pewności siebie i fajny związek z ciemnoskórym chłopakiem, do tańca z Margaret Thatcher i własnego luksusowego czasopisma kulturalnego.
Piękna jest scena tłumacząca tytuł - objawinie Nicka, że rzeczywistość jest piękna i da się to udowodnić dzięki idealnej linii - esownicy, którą widzimy w okuciu bramy, łuku skrzydeł anioła, idealnym ciele śpiącego nago Waniego Ouardiego.

To nie jest książka o miłości, równaniu praw ani o polityce lat 80. Raczej o tym, czy można być szczęśliwym. I czy da się osiągnąć to, do czego kazał nam dążyć Platon - dobro, prawdę i...

Jędrek | 2015-03-21
Przeczytana: 15 marca 2015

Ciekawy konflikt pomiędzy głównym bohaterem Nickiem, a powszechnym za rządów Margaret Thacher uprzedzeniem do gejów. Nick jest w samym środku, bo mieszka w domu parlamentarzysty blisko związanego z panią premier, a jednocześnie prowadzi dosyć rozpustny żywot geja i narkomana.
Niezwykłe obserwacje życia brytyjskich elit w połowie lat osiemdziesiątych. Powieść napisana z dużym rozmachem.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G

Czytadło, owszem, nie mogę powiedzieć, że złe albo męczące, ale nadal tylko czytadło. Niewiele się dzieje, poza panoramą Anglii w latach 80. i życiem gejów z wyższej warstwy społecznej, nie bardzo jest o czym wspominać.

Autentyczna, prześmiewcza, napisana z doskonałej perspektywy, powieść o wyższych sferach politycznych Anglii, i o jej "drugim dnie".
Tłem jest homoseksualizm głównego bohatera, który z perspektywy człowieka wykształconego, o wysokiej wrażliwości estetycznej uczestniczy w życiu elit, jednak cały czas z pozycji obcego. Jego gejostwo, status społeczny nigdy nie da mu poczucia bycia wśród swoich, nigdy nie zostanie zaakceptowany, będzie jedynie tolerowany.
To powieść, na którą należny popatrzeć w szerokiej perspektywie znaczeń i odniesień psychologicznych, to nie czytadło dla laika emocjonalnego, któremu wszystko jedno czy je kanapkę z margaryną, czy z kawiorem.

Rafał Głogowski | 2012-10-18

pełna przerysowań, nienaturalna historia, która nie mogła się zdarzyć ani na Wyspach, ani w innym europejskim kraju. Począwszy od głównego bohatera, przez jego partnerów, po rodzinkę u której pomieszkuję - wszyscy są na maksa plastikowi, jakby deklamowani narzucone przez kogoś role. Ewidentnie polityczny Booker. Nie warto, a grubawa :( (za 20 zł sprzedam :)

bouillabaisse | 2013-12-11

Historia dorastania - to już było, bohaterem jest homoseksualista - niby też nic nowego. Jednak to nie temat tej książki, ale przepiekna forma ujęcia go - klasyczna powieść, z barwnie zarysowanymi postaciami i rzadko spotykanym trafnym i wyrafinowanym językiem, sposobem układania zdań (brawa dla tłumacza). Bardzo polecam!

Pretender | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Jestem zauroczony Hollinghurst'em. Wszystkie jego książki które do tej pory przeczytałem mają w sobie magię wciągania człowieka do środka akcji. Zostawiają na koniec żal, żal rozstania.

Matushko | 2016-05-26
Przeczytana: 14 lipca 2011

To było moje pierwsze spotkanie z Hollinghurstem. Kawał świetnej prozy! Czułem się, jakbym był razem z bohaterami w Londynie. To wielka umiejętność autora, przenieść czytelnika do swojej powieści, wciągnąć go w wydarzenia, pozwolić poczuć mu atmosferę i obserwować zdarzenia z trochę z innej perspektywy niż sofa czy fotel. O tej umiejętności przekonałem się, gdy czytałem kolejną powieść Hollinghursta (napisaną wcześniej) - "Klub koryncki".

GrzesiekLepianka | 2011-10-20

literatura z najwyzszej polki. oczywiscie dla tych, ktorzy nie reaguja odruchem wymiotnym na gejowskie relacje. hollinghurst ma umiejetnosc tworzenia przepieknych zdan. czekam na kolejna pozycje po polsku. i goraco polecam!

Amerykanie wybierają najważniejsze powieści pierwszych 15 lat XXI wieku

BBC Culture, czyli kulturalny dział międzynarodowej strony BBC, przepytał kilkudziesięciu amerykańskich krytyków literackich, prosząc ich o wytypowanie najważniejszych książek, które zostały wydane w do tej pory w XXI wieku w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Zadie Smith, Hilary Mantel i Iana McEwana.