Pożegnanie z Berlinem

Wydawnictwo: Świat Książki
Goodbye to Berlin

Głośna powieść społeczno-obyczajowa, która stała się podstawą scenariusza słynnego filmu Kabaret z Lizą Minnelli. Pikantna, autobiograficzna opowieść o Angliku w Berlinie lat 1930-1933, kiedy naziści dochodzili do władzy. Historia romansu młodego pisarza Chrisa z ekscentryczną artystką kabaretową Sally Bowles na tle dekadenckiego życia rozbuchanego miasta, które wkrótce miało się stać stolicą III Rzeszy. Świetne dialogi, mnóstwo celnych obserwacji z pierwszej ręki.

Melancholia | 2012-05-30
Przeczytana: 30 maja 2012

Okładka mówi sama za siebie. To na podstawie tej książki powstał scenariusz filmu Boba Fossa "Kabaret" (z Lizą Minnelli w roli głównej), a dokładniej na podstawie tylko jednego epizodu. Dzieło Isherwood'a nie jest bowiem powieścią, lecz właśnie zbiorem epizodów - wspomnień autora i narratora jednocześnie, które jednak tworzą spójną i bardzo ciekawą opowieść o Berlinie z początku lat 30 ubiegłego wieku.

Ponieważ autor zarabia na utrzymanie udzielaniem korepetycji z angielskiego i nie ma stałego lokum, możemy zajrzeć wraz z nim do berlińskich mieszkań: od wystawnych apartamentów bogatych przedsiębiorców, przez solidne i gotycko zdobione pokoje klasy średniej, po zatłoczone, zapchlone i wilgotne siedziby biedoty. Jakiekolwiek by to mieszkanie nie było, służy raczej tylko jako miejsce do jedzenia i spania. Drugie życie Berlina toczy się na ulicach, w barach, kafejkach i lokalach z tańcami czy występami pseudoartystów różnych profesji. Wstąpimy do tych przybytków, a nawet spędzimy...

Agafija | 2013-12-06

Książka, która ukazuje obraz międzywojennego Berlina tuż przed przejęciem władzy w Niemczech przez nazistów. To świat kryzysu, gdy niemal każdy z trudem wiązał koniec z końcem i szukał możliwości poprawy tego stanu rzeczy a jednak w tym świecie znalazło się miejsce dla dekadenckich rozrywek. Berlin był miastem grzechu przy którym współczesne Las Vegas czy szalona Ibiza mogą się schować. Ten dekadencki świat, który współczesnych konserwatystów wprawiłby nawet w osłupienie niestety nie miał zbyt długiej historii. Ludzie pogrążenie w kryzysie bardzo często ideologicznie kierują się ku tym, którzy dają pozornie łatwe rozwiązanie problemów za pomocą tzw. 'polowania na czarownice' i szukają kozła ofiarnego. W książce widać obraz współczesnych Niemców oczarowanych ideologią antysemityzmu tylko dlatego, że wyznawcom Judaizmu powodzi się lepiej. W pewien sposób książka nadal jest aktualna, ludzie nadal szukają kozłów ofiarny za zło tego świata, któremu tamci nie są winni. Porównania łatwo...

Książka składa się z pięciu, o ile się nie mylę opowiadań, które wydawać by się mogły oddzielnymi, jednak tworzą narracyjną całość. To historie o ludziach, miejscach i nastrojach, historie trochę nierówne w warstwie tekstowej, ale szalenie cenne.
Isherwood z elegancją i estetyką, która mnie urzeka, opowiada o tym, co widzi, chociaż widoki w większości nie są zbyt piękne, są często odpychające, jednak autor ciągle jest delikatny i wyczulony na człowieka jako źródło swojej narracji.

Umownie. W gruncie rzeczy trochę inaczej to sobie wyobrażałam, bardziej do wyobraźni przemawiają początkowe rozdziały z biografii Dietrich, ale jest w tych nowelkach jakaś gorycz, trochę słodko-gorzkiej powagi, trochę komedii i może właśnie dlatego jednak poruszają. A literacko mistrzostwo to to nie jest, trzeba przyznac, że czytałam lepsze książki.

borowapokoju | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Powinnam mieć oddzielną półkę na "książki, które przeczytałam bo muszę", ale co ważniejsze, powinnam mieć też drugą taką półkę - "przeczytałam, bo muszę, ale okazało się bardzo wciągające i nie żałuję" :)

lady_of_theflowers | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

się zawiodłam.
dużo pisania o niczym, niby miało być lekko i zabawnie o trudnych sprawach, a wyszło jak wyszło.
kilka dobrych momentów (historia z Sally i napięcie związane z Bernardhem), a cała reszta to zapiski dla samych zapisków.

formalina | 2013-10-30
Na półkach: Queer, Przeczytane, Posiadam

Inna, jakże inna niż "Kabaret". Mniej dynamiczna, rozrywkowa, popisowa. Jeśli szukacie powiązań to bardziej z filmem "Christopher and his kind".

książek: 1918
Vinga | 2016-11-28