Pożegnanie z Berlinem

Świat Książki
2009-01-01
1992-01-01
1977-01-01

„Pożegnanie z Berlinem” to opisany pobyt autora w tym mieście na początku lat 30. XX wieku.
Obserwacja toczącego się tam życia obywateli niemieckich, jak i cudzoziemców, początki panowania nazistów, i związane z tym prześladowania Żydów i komunistów.
Isherwood dokładnie opisuje postacie, które spotyka na swej drodze, ludzi i bogatych, i biednych, charakteryzuje ich zachowania, nawyki, pasje.
Dlaczego ludzie popierają nazistów, mimo innych zapatrywań; może dlatego, że „..bez względu na to, jaki rząd sprawuje władzę, oni są skazani na życie w tym mieście.”
Ta malutka książeczka jest jedną z tych lektur, która ukazuje nam, jak łatwo naziści podporządkowali sobie społeczeństwo, które uwierzyło im i zaakceptowało ich władzę.

Powieść nie jest szczytem artyzmu, ale autor tak umiejętnie podsyca zainteresowanie historiami, że trudno przerwać czytanie. Pisarz z fotograficzną dokładnością przedstawia miejsca i postacie, głównie berlińczyków, ale i Anglików, którzy mieszkają w Berlinie lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Przedstawia narodziny nazizmu i powody, dla których wielu Niemców dało mu się uwieść. Pisarz nie prezentuje swych poglądów na ten temat, jest bardziej obserwatorem niż uczestnikiem wydarzeń.

Wycinek wspomnień obejmujących okres pobytu Autora w Berlinie, na przełomie 1930 do 1933 roku. Okres krachu gospodarczego w Niemczech i burzliwych zmian w samej polityce tj; przejęcia władzy przez faszystów, wszystko zawarte na kartach pamiętnika, opis własnych odczuć, spotkanych osób, wyjątkowości dobrego czasu który pod wpływem nadciągającego zła ulega zatarciu, jak sam Autor napisał, "rzeczy zapamiętane z przeszłości jako normalne i przyjemne-jak dobra fotografia" , polecam, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania na 2023 rok.

Książka Isherwooda uchwyca bardzo ważny moment historii XX-wiecznych Niemiec. Dojście Hitlera do władzy odbywa się nie tylko za pośrednictwem agresywnej polityki, ale także w głowach ludzi zawiedzionych ówczesną sytuacją społeczno-ekonomiczną oraz rozdartych pomiędzy dwoma ideologiami (narodowym socjalizmem i komunizmem).
"Pożegnanie z Berlinem" to swojego rodzaju widokówka z Berlina lat 30-tych. Czytając tę powieść można poczuć klimat tego miasta i jego barwnych charakterów na własnej skórze. Z jednej strony obserwujemy tętniących życiem ludzi, bawiących się w barach, poświęcających czas rozrywkom. Z drugiej strony odbywa się to na tle skrajnej biedy, niezadowolenia społecznego i pogłębiających się konfliktów między Niemcami a Żydami.
Zdecydowanie polecam.

"Pożegnanie z Berlinem" to swojego rodzaju widokówka...

„Pożegnanie z Berlinem” to zbiór pięknych szkiców dotyczących niemieckiej stolicy i jej mieszkańców z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku – kolekcja subtelnych impresji, zanotowanych przez angielskiego przybysza, błąkającego się po nocnych lokalach i czynszowych kamienicach Berlina, w czasach dochodzenia Hitlera do władzy.

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo subiektywna próba opisu dekadenckiego społeczeństwa chylącej się ku upadkowi Republiki Weimarskiej. Społeczeństwa biedniejącego z dnia na dzień, próbującego zapominać o codziennych trudnościach; po nocy zapijając się w coraz mroczniejszych kabaretach, a w dzień atakując wszystkiemu winnych Żydów.

(...)

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo dobra, barwna diagnoza upadającego narodu, napisana przez naocznego świadka tego upadku, tym bardziej wnikliwa i trafna, że wystawiona przez osobę „z zewnątrz”, a jednak doskonale znającą realia opisywanego świata.

No i jest to kawał bardzo dobrej, barwnej, wrażliwej literatury.

Więcej o książce na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/pozegnanie-z-berlinem-christopher-isherwood/

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo...

Znakomita powieść, w sposób niezwykle przemawiający do wyobraźni portretująca różne warstwy społeczeństwa niemieckiego u schyłku Republiki Weimarskiej. Isherwood okiem bezstronnego outsidera, z rzadka posuwającego się do komentowania rzeczywistości Berlina u progu Drugiej Wojny Światowej, jest obserwatorem i kronikarzem życia przedstawicieli zróżnicowanych środowisk - od żyjących na krawędzi ubóstwa robotników, poprzez żydowskich przedsiębiorców i ich rodziny, po cyganerię w postaci przebrzmiałych artystów kabaretowych, a także wszelkiej maści niebieskich ptaków, "połatanych" dandysów i upadłe anioły sceny, takie jak Sally Bowles.

To na podstawie jej wątków, w tej składających się z kilku luźno ze sobą powiązanych "wycinków" z pobytu Isherwooda w Niemczech, powstał kultowy klasyk kina, "Kabaret" z Lizą Minelli w roli głównej.

Isherwood w swej książce skupia się na ludziach. Burzliwe wydarzenia epoki i podnoszący łeb Nazizm są tu jedynie uzupełnieniem. Drobnym, acz drażliwym i niepokojącym wtrętem. I to właśnie stanowi o sile tej książki - ów unoszący się nad wszystkimi jej bohaterami, nieświadomi nadciągającego kataklizmu, fatalizm (z wyłączeniem samego Isherwooda, który sam nazywa się jedynie "okiem kamery", pasywnie rejestrującej świat na krawędzi zagłady). Genialna, choć przygnębiająca książka, którą jednak gorąco polecam!

Książka-legenda, zaczyn wybitnego filmu "Cabaret" z absolutnie genialną rolą Lizy Minnelli.
Książka nie należy do łatwych, ale nie o to przecież chodzi. To ostatni tak żywy, plastyczny obraz przedwojennego Berlina, miasta pełnego energii i wyobraźni. Już kręciły się po nim oddziały nazistów, już było widać kończący się raj, ale to jeszcze był TEN Berlin.
Książka o tyle mi bliska, że moja rodzina pochodzi z Berlina. Dziadkowie wyjechali z niego dopiero w 1947 roku. Znam przedwojenny Berlin z opowieści. Isherwood pisze tak, że stał się częścią mojej rodziny.

Książka o tyle mi...

słuchowisko

słuchowisko

Ta książka to unikat. Berlin lat XXX-tych z pierwszej ręki, oczami świadka tamtych czasów, w dodatku analiza psychologiczna postaci przeprowadzona po mistrzowsku, uniwersalna, aktualna po dziś dzień. Świetny styl.

Na podstawie tej książki powstał film Kabaret, ale nie maja ze sobą za dużo wspólnego. 4 historie połączone miejscem czyli Berlinem lat 30-tych i postacią narratora.

• 1001 książek
  • Literatura piękna