Pod skórą

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: W.A.B.
Under the Skin
Ag2S

Atrakcyjna Isserley przemierza szkockie szosy w poszukiwaniu mężczyzn-autostopowiczów, których usypia i wywozi na odludną farmę. Z pewnością porywaczka, seryjna morderczyni, może sadystka? Faber sprytnie dozuje napięcie, stopniowo odsłaniając tożsamości Isserley. Zaczynamy się orientować, że nie jest ona ze Szkocji ani nawet z Europy, a w ręku mamy książkę zupełnie innego gatunku! "Pod...

"Pod skórą" to przewrotny portret dziwacznej, egzotycznej i pięknej planety Ziemia. Niepowtarzalna okazja spojrzenia na świat naiwnymi, zdziwionymi oczami – okazuje się, że wtedy widać więcej i ostrzej.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...»

wiech | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 października 2017

To jest cholernie dziwna książka!
Początkowo zaintrygował mnie styl. Zaciekawiła fabuła.
Kim jest tajemnicza dziewczyna?
Kim są Oni? Co się dzieje?
To, co zapowiadało fascynującą powieść, szybko zmieniło się w ohydny, makabryczny mętlik. W niewiarygodny bałagan, z którym borykała się logika.
Dotrwałam do końca, bo czekałam… Na coś… na jakieś rozwikłanie.
Pseudointelektualna papka. Trudna do strawienia.
Klimatyczna - fakt. Tylko tyle.
Tak ją odbieram, ale może ja się nie znam.

PS
Być może przeczytam coś jeszcze Fabera ( jego język jest bez zarzutu). I może nie będzie to już tak odrażające.

| 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

O książce dowiedziałem się za sprawą kontrowersyjnego filmu pod tym samym tytułem, ze Scarlett Johanson w roli głównej. Jest rzeczą zupełnie prawidłową, że ekranizacje rujnują wcześniejsze wyobrażenia czytelnicze. W przypadku filmu „Pod skórą” źle nie było, jednak powieść zdecydowanie wyraźniej zbudowano na mroczno-dewiacyjnych fundamentach. Jest Szkocja, ohydna pogoda; powietrze nasycone wilgocią, szaleje lodowaty wiatr. Do domu daleko, a marznący deszcz wywołuje dojmujące uczucie „odchodzenia” mięśni od kości. Jeśli jesteś przystojnym i postawnym mężczyzną o nic się nie martw, bo Isserley pospieszy Ci z pomocą. Tylko czy tą kobietą kierują wyłącznie altruistyczne pobudki? To pierwsze pytanie, jakie nasuwa się względem enigmatycznej bohaterki i nie ostatnie… Autor tak zapętlił akcję, że czytelnik musi niczym szczur penetrować labirynt podziemnych korytarzy z przeraźliwą świadomością, że nigdy nie wie gdzie trafi. Nie zdziwiłbym się, jeśli tuż po lekturze pojawiłby się przypadki...

BagatElka | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

"Pod skórą" ląduje na moją osobistą półkę :przemęczone.
Dobrnęłam do 50-tej strony i rąbnęłam książką w kąt.
Postanowiłam obejrzeć film w nadziei,że łatwiej zniosę ekranizację niż ten smętny bełkot pisany.
Film to zupełna katastrofa,to zupełnie nie mój klimat i powinnam dostać nagrodę za to,że wytrwałam do napisów końcowych.
Z uwagi na to,że jeszcze gorzej mi zaciemnił obraz fabuły wróciłam do czytania.
Przeczytałam ale naprawdę wolałabym nawet najgorszą robotę niż ponowne czytanie tego czegoś.
Nie mam pojęcia po co powstało "Pod skórą" . najwyraźniej autor uznał,że musi bo inaczej się udusi. Teraz ja mam chęć udusić Jego.
Ktoś napisał w opinii,że ta książka "ryje beret" .
Możliwe,ja nie chodzę ani w berecie ani w żadnej innej czapce a panu Faberowi zalecam oczyszczenie zatok,gastroskopię,kolonoskopię oraz wszelkie zabiegi higieniczne,może Mu się przejaśni pod kopułą.

Z początkiem sensacyjna fabuła wydaje się byc ciekawym wprowadzeniem czytelnika w mroczne poczynania człowieka. Wydaje się też być znajomy zastosowany motyw, bo w niejednym thrillerze autostopowicz odgrywa znaczącą rolę, przeważnie socjopaty i gdy tylko odkrywa prawdziwe oblicze dla reszty bohaterów zaczyna się koszmar zwieńczony mocnym makabrycznym akcentem.
Faber inaczej sobie to obmyślił. To znaczy jest makabra, ale nie idąca aż tak przewidywalną drogą. Przede wszystkim, początkowo budowany wątek sensacyjny, nie da podstaw do kryminalnej rozgrywki, a wstęp do tej z gatunku fantastyki. Natomiast rozważania o naturze człowieka przypomniały mi "Genezis" Bernarda Becketta. Tyle, że w "Pod skórą" każdy wie kim jest i tutaj nie będzie treść prowadzić do zaskakującej myśli kończącej powieść.
Właściwie, to sam koniec jest jakiś nijaki. Po odłożeniu lektury długo zastanawiałam się dlaczego tak ma się kończyć ta, w sumie, filozoficzna powieść o rasie. Niby do jakich przemyśleń ma...

Radosław Gabinek | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Książka rewelacyjna pod niemal każdym względem. Jest napisana w świetnym stylu, wciąga, ciekawi i mimo, że przed jej lekturą nie ustrzegłem się przed spojlerami, to jej konstrukcja nie pozwoliła mi się nudzić i z napięciem śledziłem rozwijającą się akcję. Autorowi udał się również stworzyć bardzo ciekawe postacie i nie mam tu na myśli tylko głównej bohaterki, ale nawet i postacie poboczne są potraktowane z należytą uwagą i są wyraziste. Moja wyobraźnia nie miała problemów jeśli chodzi o zwizualizowanie sobie ich i czułem się niemal jakbym czytał gotowy scenariusz do filmu. Miejsce, gdzie toczy się akcja , czyli Szkocja też przyczynia się do surowego klimatu tej książki, bo mi się osobiście tak właśnie Szkocja kojarzy - piękna i równocześnie surowa, bardzo klimatyczna. Przede wszystkim jednak sama tematyka tej książki to majstersztyk jak dla mnie. O niej samej napiszę jednak najmniej, gdyż nie chciałbym popsuć zabawy tym , którzy po nią sięgną. Im mniej wiemy na początku tym frajda...

SłabyGracz | 2015-07-15

Nie zdradzę fabuły, bo ją trzeba poznać samemu, ale trzeba przyznać, że ta książka co i rusz daje nowe ciekawe informacje nt. fabuły i świata przedstawionego i ładnie je wplata w opisy. Zaczyna się jak kryminał i potem dzieją się różne rzeczy, ale historia ma mocno ludzki pierwiastek, co jest zawsze bardzo dobre. Plus dobrze są opisane myśli osób poza główną bohaterką. Niby ktoś jest na drugim planie lub mocno epizodycznie, ale dobrze ich poznajemy. Oczywiste jest chyba, że książka przedstawia jakiś moment przełomowy w życiu bohaterki, bo tak z reguły jest i właśnie dlatego wydaje się zbyt sztampowa w swojej nieszablonowości.

ola | 2013-01-29

Niesamowita powieść. Przeraża, wzrusza, wstrząsa. Znakomicie oddaje emocje cytat na okładce z Timesa "w powieści nic nie jest tym czym się wydaje".Nie polecam czytania recenzji książki przed lekturą. Jednym z największych jej atutów jest bowiem gra , którą Faber prowadzi z czytelnikiem. Z każdą kolejną stroną odsłania kolejne rąbki tajemnicy. Kiedy zaczynałam ją czytać , wiedziałam tylko o niej tyle, że bohaterka przemierza szosy w poszukiwaniu mężczyzn / autostopowiczów. Musza to być jednak panowie spęłniający kilka warunków. Muskuły, zdrowy wygląd itp. I cieszę się , że wiedziałam tylko tyle. Książka jest niezwykle wielowymiarowa. Jedno z głównym przesłań Fabera (nie mogę go zdradzić) może wstrząsnąć wami na tyle, że po zakończeniu lektury , zapragniecie natychmiast zmienić wiele ze swoich nawyków.A jeśli nawet ich nie zmienicie to i tak pewne codzienne czynności od tej pory kojarzyć się wam będą inaczej niż dotychczas ;) Polecam.

astaldohil | 2011-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2011

Problem z opiniowaniem tej książki jest taki, że ciężko powiedzieć o niej cokolwiek, co nie zdradziłoby pewnych wątków fabuły, które w większości stanowią o dużej wartości "Pod skórą". Ograniczę się więc do opisania uczuć, jakie wywołuje - powieść ze wszech miar nowatorska, trudna do zakwalifikowania a jednocześnie ciekawa, poruszająca i mądra. Na dobitkę w kluczowym momentach trzyma w napięciu, niczym rasowy thriller, czasem wznieca obrzydzenie, jak krwisty horror, wzbudza emocje na sposób dramatu, wywołuje smutek, melancholię i zmusza do myślenia. I to wszystko w jednej książce, o której powiedzieć więcej nie mogę, by nie popsuć niespodzianki, jaką dla mnie samego było podejście do niej w stylu "tabula rasa".

Dawno już się tak nie cieszyłem, że z nawyku nie czytam blurbów - ta książka zasługuje na to, żeby o niej nic nie wiedzieć przed przeczytaniem, i na to, by koniecznie ją przeczytać. Jednym słowem - rewelacja!

To smutne, że ta książka jest tak niedoceniana. Jedna gwiazdka… serio? Shame on you.

Fakt, na początku trochę się dłuży i tak naprawdę nie jest nawet za bardzo jasne o czym ona właściwie jest. Ale ma to swój cel przecież. Ktoś może powiedzieć (i powiedział), że akcja polega na ciągłym łapaniu kolejnych autostopowiczów i tak w kółko. Nieprawda. Każdy autostopowicz to kolejna historia i szansa na poznanie myśli Isserley. Autor powolutku, po trosze odsłania przed czytelnikiem kim jest ta tajemnicza postać i czym się zajmuje.

Po przeczytaniu niektórych scen odkładałam na chwilę książkę i patrzyłam pustym wzrokiem w przestrzeń, żeby pomóc sobie wymazać je z pamięci. Są naprawdę wstrząsające. Ale o to przecież chodzi!

Bo ta powieść daje do myślenia jak żadna inna! Nie chodzi tu tylko o rozrywkę z czytania (choć niewątpliwe takową odczuwałam). Jest tu genialny uniwersalizm; nieważne czy się weźmie kosmitów uważających się za lepszych od ludzkiej rasy, człowieka i krowę, Niemców,...

giulianne | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Pomysł owszem bardzo ciekawy,zaskakujący. Początek wciąga a postać Isserley jest niesamowicie intrygująca, ale niestety! Dalej było coraz gorzej. Musiałam się zmusić by dobrnąć do końca. Gdy już wiadomo o co chodzi nie dzieje się właściwie nic ciekawego, tylko od nowa to samo. Od strony akcji i stylu nie powala (nie czyta się łatwo), niemniej porusza wiele ważnych kwestii i skłania do przemyśleń. Dlatego mimo,że mi osobiście czytało się tę książkę dość ciężko myślę, że warto ją przeczytać. W każdym razie nie żałuję, że ją przeczytałam.