Spadająca gwiazda

83-7023-569-7
Magda Białoń-Chalecka
miłość namiętność homoseksualizm
Inne

Jest to opowieść o 30-letnim Edwardzie, który przybywa z Anglii do Belgii, aby udzielać prywatnych lekcji językowych dwóm chłopakom. Autor porusza trudny temat miłości homoseksualnej, aids, fetysze. W książce znajdziemy pełno aluzji, insynuacji i ukrytych cytatów. Okładka mogłaby być dużo lepsza. Powieść odważna może i jest, ale jakoś mnie nie porwała. Niektóre fragmenty były ciekawe, ale to tylko krótkie wycinki z całości. Książka po prostu nużyła mnie, chyba spodziewałam się czegoś więcej.

"Spadająca gwiazda" to (prawie) jak "Śmierć w Wenecji" Manna i "Lolita" Nobokova umiejscowiona w sennym miasteczku we Flandrii (Belgia) w połowie lat 90-tych. Poznajemy historię Edgara (narratora),30-letniego nauczyciela, ogarniętego namiętną obsesją do swojego 17-letniego ucznia Luca. Ed oprowadza nas tą częścią miasta bardziej duszną, mroczną i przesiąkniętą męskim zapachem... Poznajemy jego przyjaciół i kochanków, użyczy nam swoich oczu byśmy zobaczyli co go w facetach pociąga. Zwrócić należy uwagę na motyw artysty Orsta, który przewija się przez powieść, gdyż to właśnie w nim możemy ujrzeć lustrzane odbicie historii namiętności, piękna, pasji i enigmatycznego zniknięcia (koniecznie ostrożnie przeczytaj końcówkę, gdyż łatwo ją źle zrozumieć...)
To druga po "Klubie Korynckim" książka Hollinghursta po jaką sięgnąłem, nieco słabsza i mniej porywająca, ale nadal zasługująca na uwagę. Często miałem ochotę wręcz kopnąć akcję - tak się mozoliła; niektóre fragmenty są na tyle interesujące, że aż szkoda, że nie zostały rozwinięte np. młodzieńcza historia Paula (którą poznajemy pod koniec książki, a która zasługiwałaby na oddzielną powieść). Całość napisana starannie z dbałością o szczegóły, które pozwalają poczuć realia miejsca i czasu. Polecam!

jak zwykle u hollinghursta mnostwo smaczkow erotycznych i ciekawa historia napisana przepieknym jezykiem.

• LGBT
  • LGBT+
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Spadająca gwiazda