Middlesex

2015-09-23
2004-01-01
2002-01-01
Witold Kurylak
dziewczyna kazirodztwo literatura amerykańska namiętność powieść obyczajowa pożądanie Pulitzer rodzina saga seks uczucie Nagroda Pulitzera
Inne

Najlepsza książka, jaką miałem okazję przeczytać w 2022 roku.

To wielopokoleniowa opowieść o odkrywaniu i kształtowaniu własnej tożsamości, względnej granicy tego, co moralne oraz o wpływie środowiska na młodego człowieka. Historia rodziny Stephanides zaprezentowana w powieści ciągnie się przez 80 lat, tym samym pozwala czytelnikowi na wnikliwą analizę różnych mechanizmów czy motywów, które wpływały na podejmowanie konkretnych decyzji przez bohaterów książki. Cała historia koncentruje się na wielopłaszczyznowej postaci Cala (Calliope),który, jak sam zresztą wspomina, urodził się dwukrotnie – raz jako dziewczynka i raz jako chłopiec. To enigmatyczne stwierdzenie na samym początku powieści jest motywem przewodnim, zachęcającym czytelnika do poznania złożoność postaci głównego bohatera.

Należy na pewno wspomnieć, że „Middlesex” nie należy do powieści, które charakteryzuje szybkie tempo akcji. Tego tutaj nie znajdziecie. Całe piękno tej książki tkwi w stopniowym odkrywaniu kolejnych warstw historii Cala, którego tak naprawdę można dopiero zrozumieć po drugim narodzeniu. Zanim narrator skupił się na swoich przeżyciach, w bardzo dokładny i szczegółowy sposób przybliżył czytelnikowi losy jego rodziców oraz dziadków, których uwikłane tajemnice i dosyć ryzykowne decyzje w bezpośredni sposób zdeterminowały to, jak wyglądało jego życie.

Liryczne arcydzieło, genialny humor i niezwykła błyskotliwość – wszystko to w 600-stronnicowej powieści, która odsłania najskrytsze oblicze człowieka. Można by rzec, że nic co ludzkie nie powinno być nam obce, tutaj jednak okazuje się, że natura miała inny plan.

ig @ bavureads

Najlepsza książka, jaką miałem okazję przeczytać w 2022 roku.

Zaliczany do nurtu literatury trans "Middlesex" jest w istocie epicką opowieścią o rodzinie, migracji, tożsamości. Świetna książka, którą można odczytywać na wielu poziomach.

Monumentalna powieść.
Według mojej skromnej opinii, mogłaby być podzielona na dwie zupełnie odrębne pozycje - sagę rodzinną i studium tożsamości płciowej, ponieważ rozgraniczenie pomiędzy tymi treściami jest bardzo widoczne (mniej więcej w połowie powieści).
Niezwykle inteligentny i kwiecisty język, na uznanie zasługuje także bardzo dobre tłumaczenie.
Warta przeczytania.

Monumentalna powieść.
Warta przeczytania.

Książka opowiada o dojrzewaniu chłopca, który urodził się dziewczynką, poszukuje własnej tożsamości, stara się odnaleźć w otaczającym go świecie. Fakt, że był hermafrodytą sprawił, że miał ogromne trudności w relacjach z rówieśnikami, rodziną a przede wszystkim ze sobą.
Dotyka bardzo ważnego problemu akceptacji siebie.
Powieść pełna empatii i ciepła pozwalająca zrozumieć czytelnikowi jak ciężko odnaleźć się takim osobom w życiu przy braku akceptacji i zrozumienia przez społeczeństwo.

Dotyka bardzo ważnego problemu akceptacji siebie.
Powieść pełna empatii i ciepła pozwalająca zrozumieć...

Napisana niezwykle ciekawym językiem historia życia greckich imigrantów i ich potomków, opowiedziana oczami osoby interpłciowej. Gdyby nie to, że momentami ciągnie się niemiłosiernie, opisy są w wielu przypadkach zbędne, a historia głównego bohatera jest opowiedziana "po lebkach", byłaby to książka doskonała.

Była naprawdę dobra i zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych książek tego gatunku.

Koniec roku przyniósł mi niespodziankę w postaci książki, chyba jednej z najpiękniejszych jakie przeczytałem w życiu.
Historia o sadze rodzinnej opowiedziana oczami hermafrodyty.
Zabawna i wzruszająca jednocześnie . Napisana pięknym piórem. Edukująca w tematach nieznanych, a niezwykle istotnych. Przeżycie przemiany głównego bohatera, jego akceptacji siebie i towarzyszenie mu w tych chwilach, to było dla mnie oszałamiające, dionizyjskie doświadczenie.
Budząca absolutny zachwyt i uwielbienie. Postawiona na wyeksponowanym miejscu biblioteczki po to, abym mógł po nią często sięgać pamięcią. I jest jedną z nielicznych pozycji, do której na pewno kiedyś wrócę.

Historia o sadze rodzinnej opowiedziana oczami hermafrodyty.

Bez wahania daję najwyższą notę. Fascynująca lektura i bez wątpienia powieść wielkiego formatu. Nie przesadzę, gdy napiszę, że Jeffrey Eugenides to niekwestionowany mistrz i jedno z najlepszych piór naszych czasów. Od początku czytałam z niesłabnącym zainteresowaniem. Urzekła mnie ta historia, każda z postaci potraktowana została z empatią i zrozumieniem, a postaci te wywołują całą gamę uczuć. Pisarz wykazał się też solidną wiedzą z zakresu historii, kultury i nauki.

#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo
Sierpień byłby czytelniczo słabym miesiącem dla mnie - przeczytałam tylko 4 książki - gdyby nie fakt, że były do książki wybitne.
Jedną z nich jest "Middlesex" Jeffreya Eugenidesa.
To powieść wielowątkowa, wielopoziomowa. Z jednej strony saga rodzinna tureckich greków. Z innej historia dojrzewania, historia procesu rozumienia, procesu stawania się. I jakkolwiek 'zwyczajnie' by to nie brzmiało "Middlesex" zwyczajny nie jest. I choć tytuł sensacyjno-erotyczny to erotyzmu w potocznym rozumieniu tu nie znajdziecie, choć sensacji sporo ;)
Powieść wybitna w każdym aspekcie.

#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo
Jedną z nich jest "Middlesex" Jeffreya Eugenidesa.

Książka bardzo intrygująca. Początek świetny, ostatnie 100 stron było trudne do przebrnięcia.

• Literatura amerykańska