Panna młoda w śniegu

Cykl: Robert Marthaler (tom 2) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Die Braut im Schnee

Nudę codziennej podróży do pracy urozmaicają Nikolasowi Schäferowi intrygujące obrazki w oknie pewnego mijanego domu. Każdego dnia mężczyzna czeka, aż pociąg zatrzyma się na stacji, by obserwować młodą kobietę i przyglądać się jej zwykłym porannym czynnościom. Aż do pewnego marcowego ranka, który przynosi ostatni tej zimy śnieg i złowrogo ciemne okno w mieszkaniu kobiety. Tylko przypadkiem Nikolas dostrzega ciemny kształt na śniegu. Przekonany, że stało się coś złego, natychmiast po dotarciu do Frankfurtu zawiadamia policję...

Komisarz Robert Marthaler wraz z zespołem próbuje rozwikłać zagadkę przerażającej zbrodni. Niestety, śledztwo nie posuwa się naprzód, a co gorsza, do grupy dochodzeniowej dołącza młody policjant, z którym Marthaler od dawna ma na pieńku. Komisarz stara się zdyscyplinować współpracowników, a jednoczenie nie ulec naciskom żądnego sukcesów szefa wydziału zabójstw, który chciałby szybkiego zakończenia śledztwa. Konflikt w wydziale narasta, a zabójca pozostaje nieuchwytny.

Dzięki wartkiej akcji książka Jana Seghersa trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a świetnie nakreślone, żywe postaci i zapadający w pamięć literacki pejzaż Frankfurtu sprawią czytelniczą przyjemność nie tylko wielbicielom kryminałów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2010

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

BuchBuch | 2018-09-21

W ramach akcji wyszukiwania kryminałów innych niż skandynawskie, proponuje dziś powieść niemiecką, zlokalizowaną pośród miejskiej przestrzeni jedynego słusznego Frankfurtu (jak mawia mój frankfurcki znajomy), czyli tego nad Menem.
Robert Marthaler, komisarz miejscowej policji prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dentystki. Czemu jej ciało było po śmierci upozowane, jakie tajemnice kryje jej przeszłość? Zespół pod wodzą Roberta ma twardy orzech do zgryzienia, śledztwo długo stoi w miejscu.
Dodatkowo sam komisarz ma kłopoty, które w pewnym stopniu odbijają się na jego życiu zawodowym. Kobieta, szwankujące zdrowie, nawyki i przyzwyczajenia, stają się dlań treścią dnia powszedniego. Zwyczajny mężczyzna z problemami, musi mierzyć się z bestialskimi morderstwami w pracy. Zadania nie ułatwia też zwierzchnik Roberta, który wciąż kopie pod nim dołki, a na dodatek dorzuca do grupy śledczej nowicjusza, z którym swego czasu mocno poróżniony był nasz bohater.
Fabuła sprawia wrażenie...

ChristinaL | 2016-10-21

Komisarz niemieckiej policji Robert Marthaler dostaje zadanie zlapania mordercy dentystki z Frankfurtu. Anemiczne sledztwo nie przynosi przez dlugi czas efektow. Calej opowiesci towarzyszy powierzchowna historia zawirowan milosnych komisarza.
Frapujace sa fragmenty o tym, ze w chwilach odpoczynku Marthaler slucha Dvoraka, Purcella, Mozarta czy Sibeliusa. Czyta Holderlina, Bolla czy 'Czlowieka bez wlasciwosci'. Docenia malarstwo Menzla i Manet'a. Jest tez uniwersalne podsumowanie sytuacji polskich imigrantow w Niemczech.
Mimo, ze sprawnie przetlumaczona cala historia nie porywa.
Nieskomplikowane to i nieefektowne w porownaniu z np. 'Kontraktem Paganiniego' Keplera.

ladysquirrel26 | 2016-07-22

Genialna książka która wzbudza niepokój już od pierwszych stron. "Rytualne" i tajemnicze morderstwa, śledczy z przeszłością. Książka trzyma w napięciu do samego końca, trudno wyczuć kto tak na prawdę jest okrutnym zwyrodnialcem i dlaczego.
Gorąco polecam szczególnie na jesienne deszczowe i zimowy śnieżne wieczory, taka sceneria jeszcze podkręca klimat książki.

ekruda | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lutego 2016

Ta książka ma 415 stron. Na 79 wiedziałam już prawie wszystko. To chyba nie jest dobra konstrukcja ;)

MarMi | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

przeciętny kryminał
przebrnęłam do końca

Moon | 2014-02-14
Przeczytana: 24 lutego 2014

drugi w kolejności Seghers bardzo udany

Matt Cobosco | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Bardzo pozytywne zaskoczenie! Nie spodziewałem się cudów, ale Jan Seghers udowadnia, że Niemcy też potrafią pisać bardzo dobre kryminały. Wszystko w tej książce jest sensownie poukładane. Wiarygodni bohaterowie, wiarygodne wydarzenia. Zakończenie wydaje się mniej więcej od połowy książki oczywiste, ale - tak jak w dobrym kryminale - nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Brawo! Po kolejną książkę tego autora czyli "Partyturę śmierci" sięgnę z prawdziwą przyjemnością.

mqtz | 2013-07-09

F1, F2

Joanna | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 marca 2013

„ Panna młoda w śniegu” to powieść, która ukazała się w serii ze strachem wydawnictwa Czarne. Autorem jest niemiecki pisarz, dziennikarz, krytyk literacki i eseista , autor wydanej w Polsce wcześniej powieści „ Zbyt piękna dziewczyna”.
Jest to powieść kryminalno – obyczajowa wzorowana na styl skandynawski, gdzie szerokie nakreślone tło obyczajowe, żywe postaci i literacki pejzaż Frankfurtu, gdzie toczy się akcja przeplata się z dochodzeniem śledczym.
Grupą dochodzeniową kieruje komisarz Robert Marthaler, sam borykający się z problemami osobistymi , który kilka lat po śmierci żony nawiązuje kolejny związek z Terezą .
Komisarz próbuje rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa młodej dentystki, kobiety prowadzącej samotniczy tryb życia, bez rodziny, przyjaciół czy znajomych . Pierwszym śladem jest narzeczony z agencji matrymonialnej, szybko jednak zostaje oczyszczony z zarzutów z braku dowodów. Przez długi czas śledztwo trwa w miejscu, wydaje się , ze sprawa zostanie zamknięta z...

jusia1986 | 2012-10-24
Przeczytana: 22 października 2012

Dobrze się czytało. Jednak rozstrzygnięcie zagadki, nie było takie emocjonujące. Dobry kryminał, można przeczytać ;)