Krzyk pod wodą

Tłumaczenie: Justyna Haber
Cykl: Katrine Wraa (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
Skrig under vand
Ag2S

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Krzyk pod wodą jest pierwszą wspólną powieścią małżeństwa Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga. Inicjuje serię, której bohaterką jest Katrine Wraa psycholog, specjalistka od profilowania kryminalnego.

W 2010 roku książka została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez wydawnictwo Politiken.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2012

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/59/Krzyk-pod-woda.html

AlchimisteV | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

W Kopenhadze dochodzi do zabójstwa cenionego lekarza - Madsa Wintera. Sprawą zajmuje się policjant Jens i świeżo zatrudniona w kopenhaskiej policji Katrine.
W zasadzie, krótko po przybyciu policji został już wytypowany morderca - emigrant z Czeczeni, który nie mógł zrozumieć dlaczego Winter nie uratował jego żony podczas porodu. I właściwie sprawa by była zamknięta, gdyby intuicja Katrin nie doprowadziła ich do nowych powiązania.

agnada3 | 2018-07-10

Początek książki ciekawy, zapowiadał coś ciekawego. Czytając dalej nie wciągała.

miki769 | 2017-06-07

Super książka, szkoda że nie ma w Polsce kolejnych części

ivv | 2016-11-04

Zostaje zamordowany przykładny (czy aby na pewno?) lekarz położnik, żona w tym czasie śpi, podejrzanym staje się Czeczeniec, którego żona zmarła w trakcie porodu. Co kilka rozdziałów pojawiają się też intrygujące wspomnienia...
Sprawą zajmuje się psycholog Katrine Wraa, której nazwisko za każdym razem kojarzyło mi się z Wroną albo Krukiem (Kraa Kraa... ;))

Książka mi się podobała. Czytało się szybko, jak przystało na kryminał, którego nie można odłożyć.

lisbeth87 | 2015-09-28
Przeczytana: 27 września 2015

Rewelacyjna książka!
Z niecierpliwością czekam na kolejną część :)

Henioo | 2015-09-02
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Niesamowicie wciągająca książka! Klasyczny skandynawski kryminał, z zaskakującym zakończeniem, aczkolwiek, w połowie książki domyślałem się KTO, i w swoich domysłach się nie pomyliłem. Mimo to, dużo frajdy dała mi ta książka!
Szkoda, że nie ma w tej chwili następnych pozycji z tej serii...
Polecam gorąco, nie tylko miłośnikom skandynawskiego chłodu!

blairczyta | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Chwytliwy tytuł i opis książki bardzo zachęciły mnie do jej przeczytania. Czekała trochę w kolejce, ale warto po nią sięgnąć. Ten duński kryminał przywołuje mi na myśl styl Lackberg - jest tu i trochę prywaty o żuciu głównych bohaterów (chociaż nie aż tyle, co u szwedzkiej autorki) i wpleciona retrospektywna historia, która dopełnia całość akcji. Do Lackberg mimo wszystko autorom jeszcze daleko, ale niewątpliwie książkę czyta się przyjemnie i dosyć szybko. Co prawda na początku trudno było mi się wkręcić i jakoś opornie mi to szło, ale już po ok. 50 stronach ciężko było mi się oderwać.

Niestety nie ma aż takiego napięcia, jak w sadze Camilii i nie ma aż tylu bohaterów, wśród których można by mnożyć teorie, który z nich okaże się mordercą.

Jednak muszę pochwalić wstawki psychologiczne związane z profilowaniem oraz wiedzę opartą badaniami, która dla mnie była bardzo ciekawym aspektem! W podziękowaniach widać, jak wiele trudu zadali sobie autorzy, aby tekst zamieszczony w książce...

Cynthia | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Warto przeczytać do końca, a potem przeżywać z główną bohaterką trudne chwile kiedy już rozwiązała zagadkę.

Ania | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 marca 2015

Debiut autorów niestety nie porywa. Od połowy książki można domyślić się kto stoi za zabójstwem, nie ma wciągających i nieprzewidywalnych akcji.
Mam nadzieję, że następna ich książka będzie lepsza.

Aleksandra Ugorowska | 2015-03-31
Przeczytana: luty 2015

Myślę, że złoty medal w Europie w kategorii powieści kryminalnej należy do Szwedów.

Byłam ciekawa jak na ich tle wypadną Duńczycy. W bibliotece, na niewielkiej półce poświęconej duńskiej literaturze znalazłam między innymi powieść małżeństwa Jeanette Obro Gerlow i Ole Tornbjerg.

Rzadko zdarza się, aby powieści pisały dwie osoby, a jeszcze rzadziej dotyczy to kryminałów.

Byłam ciekawa efektów tej współpracy, tym bardziej że w związku z wyzwaniem "Czytamy literaturę skandynawską i islandzką" postanowiłam poszukać książek czymś się wyróżniających.

Jeanette i Ole wspólnie napisali powieść " Krzyk pod wodą ". Jest to książka, która w 2010 roku została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez wydawnictwo Politiken.

Okrzyknięto ją także jedną z najważniejszych debiutów pisarskich w Dani. Inicjuje cykl kryminalny, którego główną bohaterką jest Katrine Wraa, psycholog, specjalistka od profilowania przestępców.

Zasiadłam...