Wyzwanie czytelnicze LC

Krzyk pod wodą

Tłumaczenie: Justyna Haber
Cykl: Katrine Wraa (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
Skrig under vand
Ag2S

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Krzyk pod wodą jest pierwszą wspólną powieścią małżeństwa Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga. Inicjuje serię, której bohaterką jest Katrine Wraa psycholog, specjalistka od profilowania kryminalnego.

W 2010 roku książka została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez wydawnictwo Politiken.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2012

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/59/Krzyk-pod-woda.html

ivv | 2016-11-04

Zostaje zamordowany przykładny (czy aby na pewno?) lekarz położnik, żona w tym czasie śpi, podejrzanym staje się Czeczeniec, którego żona zmarła w trakcie porodu. Co kilka rozdziałów pojawiają się też intrygujące wspomnienia...
Sprawą zajmuje się psycholog Katrine Wraa, której nazwisko za każdym razem kojarzyło mi się z Wroną albo Krukiem (Kraa Kraa... ;))

Książka mi się podobała. Czytało się szybko, jak przystało na kryminał, którego nie można odłożyć.

motyl43 | 2012-09-21
Przeczytana: wrzesień 2012

Wydawało mi się,że czytałam tę książkę całą wieczność,ale w końcu dotarłam do końca. Uff. Po drodze miałam kilka kryzysów i chciałam odłożyć.Dziwne zwroty typu" motyle w brzuchu wielkie jak mewy" brr...,kręcący się w kółko policjant i pani psycholog, mało akcji.To wszystko powodowało, że zapominałam ,zasypiałam, nie czytałam. Nie przekonali mi autorzy, następnej części nie kupię.

Natalia | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Będąc w księgarni do ręki wpadła mi książka pt. „Krzyk pod wodą” która została napisana przez małóźenstwo - Jeanette Obro Gerlow i Ole Tornbjerga. Jest to ich pierwsza wspólna powieść, która zarazem rozpoczyna serię, której bohaterką jest młoda Pani psycholog Katrine Wraa.

Książka sama w sobie jest dobra, napisana ciekawym i łatwym językiem. Każdy wątek jest przemyślany i interesujący. Kto jeszcze nie miał okazji przeczytać polecam!

emindflow | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

To kolejna bardzo dobra powieść kryminalna, która dotarła do nas ze Skandynawii. Tym razem mamy do czynienia ze świetnym debiutem literackim duńskiego małżeństwa Gerlow - Tornbjerg. Ich książka to klasyczny jednowątkowy kryminał z perfekcyjnie poprowadzoną fabułą. Autorzy ustrzegli się infantylizmu z jednej strony i mentorstwa z drugiej sprawiając, że do ostatniej strony czytelnik pozostaje w stanie dużego napięcia. "Krzyk pod wodą" jest zapowiedzią kolejnych pozycji z udziałem tych samych bohaterów, co dla mnie oznacza, że będą to jedne z najbardziej wyczekiwanych nowości. Zdecydowanie polecam, miłośnicy powieści kryminalnych nie będą zawiedzeni.

tajus | 2012-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jeanette Øbro Gerlow to duńska pisarka, z zamiłowania tancerka, z wykształcenia położna, choć pracowała jako konsultantka i projektantka aplikacji multimedialnych. Ole Tornbjerg jest dziennikarzem, reżyserem i specjalistą od komunikacji społecznej, którego od zawsze interesowały dobre historie i opowieści, przez co spróbował swych sił w pisarstwu. Oboje tworzą dobre małżeństwo. Razem napisali powieść kryminalną "Krzyk pod wodą", która odniosła ogromny sukces nie tylko w Danii.

Wymieniony wyżej utwór to kryminał z prawdziwego zdarzenia. Mimo iż jest dopiero pierwszą książką tej duńskiej pary, ma w sobie wszystko to, co ten gatunek literacki posiadać powinien. Jest zbrodnia. Jest śledztwo. Jest tajemnica i napięcie nieopuszczające czytelnika ani na chwilę. Im dalej brnęłam w lekturę, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że duet Gerlow i Tornbjerga ma ogromną szansę stać się duńskim odpowiednikiem Harlana Cobena. Intryga goni intrygę, zagadka rodzi zagadkę, do tego czytelnik...

Kasiek m | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Już niedługo, bo 27 czerwca czeka Was premiera świetnego kryminału, w sumie musze powiedzieć, ze Wam zazdroszczę, sama chciałabym jeszcze raz czytać od nowa…
Jako wielbicielka seriali kryminalnych i powieści z tego gatunku byłam w siódmym niebie. Książkę przeczytałam w ciągu dwóch dni pracy, niecałych gdyż dziś około południa już zakończyłam lekturę czytało się szybko i przyjemnie.

Książka to pierwsza część planowanej serii o Katrine pół-Dunce i pół-Angielce psycholog, specjalizującej się w profilowaniu przestępców i ogólnie rzecz biorąc psychologii w służbie dochodzeniówce, dziewczyna staje na rozdrożu, jak się dowiemy ma za sobą traumatyczne przeżycia w przeszłości. Poznajemy ją w chwili gdy wakacjuje się w Egipcie z aktualnym mężczyzną swojego życia i zastanawia się co dalej. W tym momencie dostaje telefon od szefa kopenhaskiej dochodzeniówki, który proponuje jej pracę – marzeń, ma robić to co lubi i na dodatek ma w perspektywie ciekawy, potencjalny rozwój zawodowy. Dziewczyna...

Liza | 2013-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Pasją Katrine jest badanie psychopatów- ludzi bez wyrzutów sumienia, skruchy z powodu odebrania życia, zajmujących się zaspokajaniem własnych potrzeb. Od razu po przyjeździe do Danii bierze udział w śledztwie zabójstwa lekarza Madsa Wintera. Wraz z miejscową policją przygląda się jego rodzinie, znajomym z pracy, bo ci którzy zostali mogą opowiedzieć historię zabitego mężczyzny. Katrine uważa, że poznanie życia ofiary, nawet niby nieistotnych szczegółów jest ważne, bo za fasadą pozornie szczęśliwego życia rodzinnego mogą kryć się sekrety, które mogą doprowadzić do ujęcia sprawcy.
Idealnym podejrzanym wydaje się być czeczeński uchodźca, którego żona, była pacjentka Winthera, w wyniku powikłań zmarła po porodzie. Jednak specjalistce od profilowania pewne sprawy nie dają spokoju. Do tego spotyka pewną osobę z przeszłości, która przywołuje jej bolesne wspomnienia. W efekcie prowadzi to do pewnego punktu kulminacyjnego, wydarzeń pełnych napięcia- jakich, nie zdradzę, ciekawych zapraszam...

Ania | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 marca 2015

Debiut autorów niestety nie porywa. Od połowy książki można domyślić się kto stoi za zabójstwem, nie ma wciągających i nieprzewidywalnych akcji.
Mam nadzieję, że następna ich książka będzie lepsza.

asia_33 | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Bardzo dobry mocny kryminał.Skandynawscy autorzy lubią wplatać w powieść elementy z przeszłości,podobnie było i w tej powieści.Przeszłość miała spore oddziaływanie na wydarzenie dziejące się w powieści.Warto przeczytać!

tajemniczeksiazki | 2015-02-26
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Mads Winther. Z zawodu położnik. Wraz z żoną Vibeke (lekarką) i dwójką dzieci mieszkał w Kopenhadze.
Z pozoru byli szczęśliwą rodziną, ale czy na pewno?
Pewnego dnia bowiem Mads zostaje zamordowany przed swoim domem.
Podejrzenia nie przez przypadek padają na pewnego Czeczena. Jego żona bowiem zmarła podczas porodu, który odbierał Winther.
Emigrant nie może się z tym pogodzić, popada w depresję, przez którą nie jest w stanie wychowywać noworodka.
Czy człowiek, który jednego dnia traci wszystko jest w stanie dokonać tak strasznej zbrodni?
I dlaczego - od samego początku pani Winther staje się jedną z podejrzanych? Przecież to właśnie ona udzielała Madsowi pierwszej pomocy...
Czy pozornie szczęśliwy dom państwa Winther skrywa jakąś mroczną tajemnicę, która ukaże prawdziwe oblicze jego właścicieli?

Do śledztwa powołano najlepszych kopenhaskich kryminologów, jak również Katrine Wraa - psycholog, a także specjalistkę od profilowania ofiar, jak i zabójców.
Czy dzięki jej wcześniejszym...