Krzyk pod wodą

Tłumaczenie: Justyna Haber
Cykl: Katrine Wraa (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
Skrig under vand
Ag2S

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Krzyk pod wodą jest pierwszą wspólną powieścią małżeństwa Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga. Inicjuje serię, której bohaterką jest Katrine Wraa psycholog, specjalistka od profilowania kryminalnego.

W 2010 roku książka została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez wydawnictwo Politiken.

źródło opisu: Wydawnictwo Insignis, 2012

źródło okładki: http://www.insignis.pl/book/index/59/Krzyk-pod-woda.html

ivv | 2016-11-04

Zostaje zamordowany przykładny (czy aby na pewno?) lekarz położnik, żona w tym czasie śpi, podejrzanym staje się Czeczeniec, którego żona zmarła w trakcie porodu. Co kilka rozdziałów pojawiają się też intrygujące wspomnienia...
Sprawą zajmuje się psycholog Katrine Wraa, której nazwisko za każdym razem kojarzyło mi się z Wroną albo Krukiem (Kraa Kraa... ;))

Książka mi się podobała. Czytało się szybko, jak przystało na kryminał, którego nie można odłożyć.

motyl43 | 2012-09-21
Przeczytana: wrzesień 2012

Wydawało mi się,że czytałam tę książkę całą wieczność,ale w końcu dotarłam do końca. Uff. Po drodze miałam kilka kryzysów i chciałam odłożyć.Dziwne zwroty typu" motyle w brzuchu wielkie jak mewy" brr...,kręcący się w kółko policjant i pani psycholog, mało akcji.To wszystko powodowało, że zapominałam ,zasypiałam, nie czytałam. Nie przekonali mi autorzy, następnej części nie kupię.

Natalia | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Będąc w księgarni do ręki wpadła mi książka pt. „Krzyk pod wodą” która została napisana przez małóźenstwo - Jeanette Obro Gerlow i Ole Tornbjerga. Jest to ich pierwsza wspólna powieść, która zarazem rozpoczyna serię, której bohaterką jest młoda Pani psycholog Katrine Wraa.

Książka sama w sobie jest dobra, napisana ciekawym i łatwym językiem. Każdy wątek jest przemyślany i interesujący. Kto jeszcze nie miał okazji przeczytać polecam!

emindflow | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

To kolejna bardzo dobra powieść kryminalna, która dotarła do nas ze Skandynawii. Tym razem mamy do czynienia ze świetnym debiutem literackim duńskiego małżeństwa Gerlow - Tornbjerg. Ich książka to klasyczny jednowątkowy kryminał z perfekcyjnie poprowadzoną fabułą. Autorzy ustrzegli się infantylizmu z jednej strony i mentorstwa z drugiej sprawiając, że do ostatniej strony czytelnik pozostaje w stanie dużego napięcia. "Krzyk pod wodą" jest zapowiedzią kolejnych pozycji z udziałem tych samych bohaterów, co dla mnie oznacza, że będą to jedne z najbardziej wyczekiwanych nowości. Zdecydowanie polecam, miłośnicy powieści kryminalnych nie będą zawiedzeni.

tajus | 2012-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2012

Jeanette Øbro Gerlow to duńska pisarka, z zamiłowania tancerka, z wykształcenia położna, choć pracowała jako konsultantka i projektantka aplikacji multimedialnych. Ole Tornbjerg jest dziennikarzem, reżyserem i specjalistą od komunikacji społecznej, którego od zawsze interesowały dobre historie i opowieści, przez co spróbował swych sił w pisarstwu. Oboje tworzą dobre małżeństwo. Razem napisali powieść kryminalną "Krzyk pod wodą", która odniosła ogromny sukces nie tylko w Danii.

Wymieniony wyżej utwór to kryminał z prawdziwego zdarzenia. Mimo iż jest dopiero pierwszą książką tej duńskiej pary, ma w sobie wszystko to, co ten gatunek literacki posiadać powinien. Jest zbrodnia. Jest śledztwo. Jest tajemnica i napięcie nieopuszczające czytelnika ani na chwilę. Im dalej brnęłam w lekturę, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że duet Gerlow i Tornbjerga ma ogromną szansę stać się duńskim odpowiednikiem Harlana Cobena. Intryga goni intrygę, zagadka rodzi zagadkę, do tego czytelnik...

Kasiek m | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Już niedługo, bo 27 czerwca czeka Was premiera świetnego kryminału, w sumie musze powiedzieć, ze Wam zazdroszczę, sama chciałabym jeszcze raz czytać od nowa…
Jako wielbicielka seriali kryminalnych i powieści z tego gatunku byłam w siódmym niebie. Książkę przeczytałam w ciągu dwóch dni pracy, niecałych gdyż dziś około południa już zakończyłam lekturę czytało się szybko i przyjemnie.

Książka to pierwsza część planowanej serii o Katrine pół-Dunce i pół-Angielce psycholog, specjalizującej się w profilowaniu przestępców i ogólnie rzecz biorąc psychologii w służbie dochodzeniówce, dziewczyna staje na rozdrożu, jak się dowiemy ma za sobą traumatyczne przeżycia w przeszłości. Poznajemy ją w chwili gdy wakacjuje się w Egipcie z aktualnym mężczyzną swojego życia i zastanawia się co dalej. W tym momencie dostaje telefon od szefa kopenhaskiej dochodzeniówki, który proponuje jej pracę – marzeń, ma robić to co lubi i na dodatek ma w perspektywie ciekawy, potencjalny rozwój zawodowy. Dziewczyna...

Liza | 2013-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Pasją Katrine jest badanie psychopatów- ludzi bez wyrzutów sumienia, skruchy z powodu odebrania życia, zajmujących się zaspokajaniem własnych potrzeb. Od razu po przyjeździe do Danii bierze udział w śledztwie zabójstwa lekarza Madsa Wintera. Wraz z miejscową policją przygląda się jego rodzinie, znajomym z pracy, bo ci którzy zostali mogą opowiedzieć historię zabitego mężczyzny. Katrine uważa, że poznanie życia ofiary, nawet niby nieistotnych szczegółów jest ważne, bo za fasadą pozornie szczęśliwego życia rodzinnego mogą kryć się sekrety, które mogą doprowadzić do ujęcia sprawcy.
Idealnym podejrzanym wydaje się być czeczeński uchodźca, którego żona, była pacjentka Winthera, w wyniku powikłań zmarła po porodzie. Jednak specjalistce od profilowania pewne sprawy nie dają spokoju. Do tego spotyka pewną osobę z przeszłości, która przywołuje jej bolesne wspomnienia. W efekcie prowadzi to do pewnego punktu kulminacyjnego, wydarzeń pełnych napięcia- jakich, nie zdradzę, ciekawych zapraszam...

Ania | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 marca 2015

Debiut autorów niestety nie porywa. Od połowy książki można domyślić się kto stoi za zabójstwem, nie ma wciągających i nieprzewidywalnych akcji.
Mam nadzieję, że następna ich książka będzie lepsza.

asia_33 | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Bardzo dobry mocny kryminał.Skandynawscy autorzy lubią wplatać w powieść elementy z przeszłości,podobnie było i w tej powieści.Przeszłość miała spore oddziaływanie na wydarzenie dziejące się w powieści.Warto przeczytać!

Anna-mojeksiążki | 2012-12-14
Przeczytana: grudzień 2012

Kolejny skandynawski kryminał w mojej kolekcji - rewelacyjny!
"Krzyk pod wodą" to dzieło małżeństwa, Jeanette Obro Gerlow, położnej zajmującej się projektowaniem aplikacji multimedialnych, i Ole Tornbjerga, dziennikarza, producenta i reżysera - iście wybuchowa mieszanka. Powieść otrzymała w 2010 roku tytuł najlepszej duńskiej powieści kryminalnej, przyznawany przez Wydawnictwo Politiken. Jest wstępem do serii kryminalnej, którą połączy główna bohaterka, Katrine Wraa.

Katrine Wraa Darling to psycholog, specjalistka od profilowania przestępców. Jest pół Angielką, pół Dunką, która nie znosi i stara się ukrywać drugi człon nazwiska, który zwykle wyzwala drwiny. Jej życie w pewnym momencie stanęło w impasie, po szeregu nieporozumień z szefową, zrobiła sobie długi urlop i rozkoszowała się ciepłym, egipskim morzem. Z tego stanu wyrwał ją nieoczekiwany telefon z Danii - zaproponowano jej pracę w specjalnym wydziale tworzonym przez szefa kopenhaskiej dochodzeniówki.
Katrine jest...