Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret

Okładka książki Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret Håkan Nesser
Okładka książki Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura skandynawska kryminał, sensacja, thriller
Literatura skandynawska
Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö
Czarna Owca
2006-04-24
2006-04-24
8360207305
Bratumiła Pawłowska-Pettersson, Marcin Aszyk
literatura szwedzka jezioro genezaret kim novak

Powieść kryminalna? Jeżeli rzeczywiście tak jest, to jest ona inna niż wszystkie. Strasznie prosta a przy tym piekielnie dobra. Wątek kryminalny w powieść o dojrzewaniu ( bo tak ja odbieram tą książkę ) jest wpleciony bezbłędnie. No i oczywiście moment w którym niby wszystko się wyjaśnia. Kto zabił? Piękne jest to, że każdy może mieć swojego mordercę.

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji:

Powieść kryminalna, szwedzka a jakże zupełnie różna od wszystkich skandynawskich kryminałów. Narrator opowiada o dorastaniu, fascynacjach, radościach i smutkach. Czyta się jednym tchem i z ogromną przyjemnością pomimo nadchodzącej Potworności, która dotyka bohaterów.

Tak. Po przeczytaniu drugiej książki Nessera, stwierdzam - to jest to!

Lubię faceta! Za to, że tak wnikliwie wchodzi w głowy swoich bohaterów; za to, że wytwarza, hmm, przede wszystkim taki ludzki, często banalny klimat między życiem, a samym aktem śmierci.

Niby wszystko jasne, ale jednak za każdym razem pozostawiona jest nam otwarta furtka na tyłach, która pozwala na dowolną interpretację faktów.

Jak już wcześniej pisałam o "Człowieku bez psa", nie uświadczysz tu żadnych misternych intryg, spektakularnych zbrodni i rozwiązań zagadki w błyskach fleszy.
O nie.
U Nessera wszystko jest takie ... zwykłe. Jak życie większości ludzi. Dla niektórych rozgrywają się tragedie, a dla innych to dzień jak co dzień.

Lubię tę iluzję prostoty, którą posługuje się do przedstawienia rzeczy ważnych, ale też cholernie zawiłych. Czyli jednak można.

Tak. Po przeczytaniu drugiej książki Nessera, stwierdzam - to jest to!

Przegadana. Nudna. Ślamazarnie napisana. nie polecam.

Przegadana. Nudna. Ślamazarnie napisana. nie polecam.

Przyjemna historia o niczym.

Przyjemna historia o niczym.

Szybko się czyta, wciąga itp., ale mimo wszystko uważam, że to jedna ze słabszych książek Nessera. Ale i tak go luuubię!

Przede wszystkim: to nie jest kryminał.
Życie płynie w miarę stałym, równym tempem, aż nagle dorastasz w ciągu zaledwie kilku tygodni. O miłościach pierwszych i ostatnich, marzeniach i lękach, pięknie i potworności "ciekawych czasów".

Przede wszystkim: to nie jest kryminał.

Jeśli ktoś spodziewa się kryminału, to się zawiedzie. Ale w zamian za to dostanie do rąk świetną, słodko-gorzką książkę o dorastaniu, przyjaźni i miłości. Jak dla mnie bomba!

• Kryminały
  • Literatura skandynawska
  • Hakan Nesser
  • 2011

Håkan Nesser Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret Zobacz więcej