Diamenty są wieczne

Okładka książki Diamenty są wieczne Ian Fleming
Okładka książki Diamenty są wieczne
Ian Fleming Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A. Cykl: James Bond (tom 4) Ekranizacje: Diamenty są wieczne (1971) kryminał, sensacja, thriller
James Bond (tom 4)
Diamonds are Forever
Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
2008-01-01
1988-01-01
2009-01-01
9788360192733
Robert Stiller
Ekranizacje:
Diamenty są wieczne (1971)
James Bond 007

Okładka książki The James Bond Omnibus 004 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...
Okładka książki The James Bond Omnibus 003 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...

„Diamenty są wieczne” to kolejna przygoda Jamesa Bonda. Tym razem „M” wysyła go z misją przerwania przemytu diamentów z Afryki do USA przez niebezpieczny gang. Oczywiście jak można się spodziewać historia zawiera wszystkie elementy typowej opowieści z agentem 007. Niestety głowny wątek rozwija się dość spokojnie. Czytelnik spodziewa się, że zaraz coś się stanie i... i tak naprawdę niewiele się dzieje. Małym zaskoczeniem może być fakt, że Bond ulega mini zauroczeniu, a przynajmniej takie sprawia wrażenie. W kwestii akcji trudno napisać coś pozytywnego, bo jest jej niewiele, a nawet ta która się pojawia sprawia wrażenie kompletnie nudnej. Nawet finał nie przynosi nic niezwykłego. Dziwnie to pisać, ale film jest lepszy (a wcale nie należy do najlepszych filmów z tej serii). Liczyłem na więcej.

Mam wrażenie, że trochę nastąpił spadek formy u autora. Gdzieś pod koniec wkradła się nuda.

Jest to moja pierwsza książka jeśli chodzi o spotkanie z Bondem.
Spodziewałem się czegoś lepszego, bardziej dynamicznej akcji, lepszego zarysu osobowości bohaterów.
Powieść momentami była dla mnie męcząca, miałem wrażenie, że jest pisana na siłę.Podsumować mogę ją jednym zdaniem : Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego, zawiodłem się.

Jest to moja pierwsza książka jeśli chodzi o spotkanie z Bondem.

134/150/2020
Tradycyjnie już po przeczytaniu literek zabrałam się za oglądanie obrazków. Film z książką ma wspólny tytuł, no i diamenty. Aha, i Las Vegas filmowe jest tak samo szpetne jak to opisane w książce. Cała reszta się rozjeżdża. Podobnie jak filmowy „Moonraker”, „Diamenty są wieczne” również epatują fascynacją kosmosem i jego podbojem. W książce, tradycyjnie, chodzi o to, aby zarobić na przemycie, a jak ktoś przeszkadza – kulka w łeb. W filmie kolejny (po Draxie z „Moonrakera”) wariat wykorzystuje diamenty do odpalania rakiet i głowic atomowych. No cóż, lata 70-te i wielki sukces „Gwiezdnych Wojen”… widocznie takie było zapotrzebowanie.
Tylko biedny Fleming w grobie się przewraca.
Naprawdę, kto z Was lubi filmy o Bondzie, koniecznie niech czyta bondowe powieści.

134/150/2020
To jest wg mnie jeden ze słabszych. Ale nadal niezły. Przemyt diamentów z Afryki do USA. Mafia. Końskie wyścigi. Neonowe Las Vegas. Dziewiętnastowieczne miasto widmo. Katastrofa kolejowa, mordobicia i strzelanki. Rasistowskie odzywki (nie tylko w stronę czarnych, obrywa się również Włochom). A powrót do domu statkiem przez ocean. Oczywiście, z przygodami....

Czytelnik zapoznający się z cyklem Fleminga w kolejności chronologicznej będzie wiedział dokładnie, czego się po tym tomie spodziewać: wątpliwej intrygi, niesatysfakcjonującej akcji i bezgranicznej czci dla brytyjskiego imperializmu. Wywiad podstawia Bonda w roli przemytnika diamentów, by zinfiltrował międzynarodowy gang; Bond zabiera się do rzeczy diabelnie powoli, przez bite 150 stron płynąc tylko z prądem i czekając - wraz z czytelnikiem - aż w końcu coś zacznie się dziać. Kiedy już wydaje się, że nie ma nadziei, nasz agent niewiarygodnie idiotycznym manewrem ściąga na siebie uwagę gangsterów, czym wreszcie popycha fabułę do przodu. Dalej jest już z górki - w finale brak zaskoczeń, bo tożsamość czarnych charakterów jest znana od samego początku, pozostaje więc tylko pytanie, w jakich okolicznościach zginą, by Wielka Brytania mogła spać spokojnie na swoich - notabene zrabowanych z afrykańskich kolonii - diamentach. "Diamenty są wieczne" są równie słabe, co dwa poprzednie tomy, ale daję o gwiazdkę mniej, bo zwyczajnie kończy mi się cierpliwość.

Bond w książkach Fleminga jest nieco inny niż ten przedstawiany w filmach. To mężczyzna z problemami osobistymi, nie stroniący od wytwornego jedzenia i alkoholu, sporadycznie próbujący narkotyków, jeżdżący po pijaku.. W książkach nie jest wspaniały i cukierkowy. Często jego buzia jest mocno obita i z opresji ratuje go nie własny spryt, a przypadek i zbieg okoliczności. Książki dają inny pogląd na agenta 007 i zdecydowanie warto je przeczytać.
Początek powieści "Diamenty są wieczne" sugeruje afrykańską przygodę, jednak już po chwili okazuje się, że jednak będziemy przemierzać drogi Ameryki. Ciekawe spostrzeżenia dotyczące kasyn, pościgi i hazard - coś co Bond lubi najbardziej - tutaj ma pod dostatkiem.

Dziwne ta powieść. Autor skupia się jedynie na kolejnych przygodach Bonda, ale sam wątek kryminalny w żaden sposób nie jest rozwijany. Bond jedzie się dowiedzieć o powiązaniach amerykańskiego mafiosa z brytyjskim handlarzem diamentów i znaleźć na nie dowody. Bond de facto nie dowiaduje się niczego nowego, czego już nie wie wcześniej, nie znajduje żadnych dowodów. Całą sprawę rozwiązuje M. W zasadzie wychodzi na to, że pojechał do tej Ameryki po nic.
Jak dotąd najsłabsza część (z pierwszych czterech przeczytanych).

Ta część przygód Jamesa Bonda nieco odstaje od poprzednich. Jest w niej to samo, co w poprzedniczkach, ale uważam, że w książce o tematyce szpiegowskiej powinno być więcej szpiegostwa, a mniej klimatu rodem z filmów o Ojcu Chrzestnym. Aczkolwiek wcale nie mam na myśli, że książka jest niestrawna. Po prostu mogłaby być lepsza.

P.S. Szkoda,że w tej części autor zrobił z Bonda lekkiego debila o pamięci rozwielitki ;) jakim cudem pod koniec nie mógł sobie przypomnieć kto ssał kurzajkę na kciuku, tego nijak nie jestem w stanie zrozumieć :) ogólnie Bond w książkach częściej wpada w tarapaty i zostaje poddawany torturom niż w filmach.

P.S. Szkoda,że w tej części autor zrobił z...

Na półkach: , , , , , , ,

agent 007 w jednej ze swoich akcji. niezrównany James Bond nie do pokonania.

agent 007 w jednej ze swoich akcji. niezrównany James Bond nie do pokonania.

Super, hiper Bond. Jedna z lepszych powieści tej serii! Love it!

Super, hiper Bond. Jedna z lepszych powieści tej serii! Love it!

• Thriller/sensacja/kryminał
  • James Bond