Czarna niedziela

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
Black Sunday
madziusia

Międzynarodowa organizacja terrorystyczna przygotowuje bezprecedensowy zamach. Celem jest stadion sportowy z tysiącami kibiców na trybunach. Terroryści realizują śmiercionośny plan z nieubłaganą konsekwencją i zegarmistrzowską precyzją. Ich sprzymierzeńcem i wrogiem jednocześnie jest czas, nieuchronnie przybliżający wstrząsający finał...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gwiazdka | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 01 lutego 2015

Książka zupełnie inna od tych, które Harrisowi przyniosły sławę, a więc od serii z Hannibalem Lecterem. Temat „Czarnej niedzieli" jest jak najbardziej aktualny, mianowicie terroryzm muzułmański zagrażający światu. Powieść czyta się lekko, napisana jest językiem podobnym do „Hannibala", czy „Milczenia owiec" więc myślę, że miłośnicy Harrisa mogą spokojnie oddać się lekturze tej pozycji. Mnie się książka jak najbardziej podobała, ale nie uważam jej za najlepszą pozycję, jaka wpadła mi w ręce. Brakowało mi napięcia, odliczania, bo czas odgrywa tu znaczącą rolę, ale jakoś tego nie odczułam. Tak naprawdę zakończenie ciekawiło minie ze względu na jedno pytanie: jak? Odpowiedzi na pytania typu: kiedy, dlaczego, kto, po co? zupełnie mnie nie ciekawiły, były oczywiste. Ale czytało się miło (jeśli określenie -miła- to jest w ogóle pochwała dla książki), fajna rozrywka na wolny wieczór, akcji w książce sporo więc nie nudziłam się.
6 na 10.

Wkp | 2012-08-20

Jeśli ktoś zapytałby mnie o czym jest "Czarna niedziela" odpowiedziałbym, że o ludziach. Owszem, opowiada ona o zamachy terrorystycznym i śledztwie, ale tak naprawdę są to sprawy drugorzędne. Sednem tej opowieści jest stan psychiczny zarówno terrorystów jak i ścigających ich ludzi, czasami gorszych od samych bandytów. Poznajemy tu szczegóły planowania zamachu, ale nie dla samych szczegółów plany, a dla ukazania przez ich perspektywę zachowań ludzi gotowych na śmierć. Widzimy ich słabości, ich niepewność i rozdarcie. Patrzymy jacy są bezwzględni testując siłę rażenia ładunku na niewinnym przypadkowym człowieku i obserwujemy jak płaczą i nie mogą pogodzić się z faktem, że sami niedługo poniosą śmierć. To zwyczajni ludzi, którzy kochają, boją się i oszukują. Ludzie, którzy nie znaleźli innego sposobu poradzenia sobie z problemami. I dlatego lektura "Czarnej niedzieli" boli tak bardzo.

Adam-Dz | 2018-10-23

Zabijać i dać się zabić dla idei, polityki, przekonań. Pierwsze co uderzyło mnie w „Czarnej niedzieli" to obraz ludzi inteligentnych i zdeterminowanych którzy potrafią poświęcić wszystko dla obranego celu. Mają jasno ustalona hierarchię wartości którą z powszechnego punktu widzenia postrzegana jest jako skrajnie zła. Harris bogato obrazuje życie postaci z obu stron barykady, terrorystów i sciągających ich agentów którzy często niewiele różnią się od tych pierwszych biorąc pod uwagę metody postepowania.
Autor opisując różne okresy ich życia usiłuje odpowiedzieć na pytanie co spowodowało odrzucenie powszechnie przyjętych zasad społecznych, a raczej skłania czytelnika do zastanowienia się nad tym, co w moim przypadku zadziałało.
Ludzie u których miłość i stosunki międzyludzkie są jedynie środkiem, narzędziem wiodącym do celu, powinni przerażać, takie też były moje odczucia w stosunku do głównych postaci niezależnie od strony po której stoją.
...

RAVEN | 2011-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2011

To nie jest książka. To jest... ARCYDZIEŁO!!!

Świetna pozycja! Polecam czytelnikom spragnionym mocnych wrażeń. Tu akcja toczy się od samego początku. Napięcie wzrasta z każdą koleją przeczytaną stroną! Lektura jakich mało!!!

Michael Lander kontra David Kabakov. Nie bez przyczyny przeciwstawiłam właśnie te dwie postacie. Kto przeczyta, ten zrozumie :)

O fabule. Michael to utalentowany pilot, który w swoim życiu przeszedł nie mało. Zgłasza się na ochotnika do Marynarki Wojennej. Jego jednostka helikopterowa zostaje zestrzelona, on sam trafia na 6 lat do niewoli. W zamian za opatrzenie jego zmasakrowanej ręki przyznaje się do popełnienia zbrodni wojennych wydając tym samym swój kraj... Niedługo potem odkrywa, że jego żona - Margaret- go zdradza...

Te wydarzenia zmieniają go diametralnie. Z przyzwoitego obywatela przeistacza się w psychopatycznego mordercę, który snuje misterny plan zemsty... Plan jest prosty: zbudować bombę, załadować ją na sterowiec i zrzucić na stadion podczas...

Grażyna | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Rozczarowanie, bo nie dorównuje Hannibalowi.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Smutne jest to, że lata mijają a powieść Harrisa jest ciągle aktualna. Zamach w trakcie Super Bowl ? A dlaczego nie. Dla chorych z nienawiści fanatyków każdy cel, każda okazja jest dobra. Swoją drogą zadziwiające, że książkę można kupić na Allegro za 3 PLN.

madziusia | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Po lekturze książki jestem trochę rozczarowana, spodziewałam się czegoś więcej biorąc pod uwagę pozostałe głośne utwory autora.
Zdecydowanie bardziej lubię intrygi i nieoczekiwane zwroty akcji Cobena.
Mimo wszystko pozycja warta uwagi.

W porównaniu z książkami o Hannibalu Lekterze bardzo przeciętna. Przeczytałem do końca, bez szczególnych wrażań. Taka sobie.

Czytelnik_Anonimowy | 2013-08-04

Książka jest dobra, acz miejscami przyciężka. Miałem wrażenie, że nieco nużyły mnie opisy. Niemniej historia w niej opowiedziana jest realna, postaci świetnie zarysowana i czyta się z ogromną przyjemnością. Największym jednak „błędem” Thomasa Harrisa jest, że kilkanaście lat po napisaniu „Czarnej niedzieli” stworzył „Milczenie owiec” a prawie każda książka z gatunku thriller/sensacja nie wytrzyma porównania z nią. No i „Czarna niedziela” nie wytrzymuje, choć jest to świetna proza w tej kategorii. Co ciekawe, choć od 1975 roku minęło sporo czasu to temat fabuły podjęty przez autora, szczególnie po 11 września stał się zaskakująco „na czasie”. Polecam.

Carp | 2014-06-18
Przeczytana: 19 maja 2014

Książkę przeczytałem tylko i wyłącznie ze względu na autora, i w tym wypadku potwierdza się powiedzenie "Nie od razu Kraków zbudowano". Da się zauważyć w niej zalążki tego co urzekło mnie w Czerwonym smoku, np. wspomnienia z dzieciństwa bohatera, ciekawe przedstawione pobudki bohaterów, które popychają ich do wspólnego celu, lecz jako całokształt nie budzi takich emocji jak inne pozycje tego autora.