Wyzwanie czytelnicze LC

Ultimatum Bourne'a

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Cykl: Jason Bourne (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
The Bourne Ultimatum
kafka

Jest to trzecia część przygód Jasona Bourne'a, który stracił pamięć i musi walczyć o życie swoje i swojej rodziny, a także rozwiązać zagadki z przeszłości. Powieść rozeszła się w wielomilionowym nakładzie. Na jej motywach w roku 2007 powstał film, w reżyserii Paula Greengrassa, Ultimatum Bourne'a. Tym razem Jason Bourne musi stawić czoła swojemu największemu wrogowi, Carlosowi Szakalowi w...

Tym razem Jason Bourne musi stawić czoła swojemu największemu wrogowi, Carlosowi Szakalowi w Związku Radzieckim. Terrorysta znalazł sobie jednak potężnego sprzymierzeńca. Jest nim tajne konsorcjum, przejmujące wielkie firmy, o nazwie "Meduza", złożone w większości z amerykańskich wojskowych i polityków. Bourne ma jednak w ręku potężny atut: Szakala ściga także rząd radziecki.

gwiazdka | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 03 września 2015

Po dwóch bardzo dobrych tomach „Ultimatum Bourne’a" było dla mnie rozczarowaniem. Po pierwsze bardzo naciągane były motywy całej akcji, polowanie na bezwzględnego mordercę, bo oczywiście nie dało się przeczekać działań tamtego, chociaż wszyscy od początku wiedzieli, że jest bardzo chory. Poza tym wplątanie w to sprawy Meduzy- ten wątek był bardzo naciągany, a potem bardzo zlekceważony, zakończony kilkoma zdaniami. No i najważniejsza sprawa, czyli główny bohater tylko miotający się z bronią w ręku po całym świecie i strzelający do wszystkiego, co się rusza. Zresztą i cała kreacja Bourne’a była dość nieudana- autor ograniczył się tylko do opisów chamskich odzywek i brutalności, ot i cały bohater.

Książka ma oczywiście swoje zalety, czyli klimat typowy dla Ludluma, ale ten odnajdywałam w scenach bez Jasona. Oczywiście książka może się spodobać miłośnikom strzelanek, dla mnie była na siłę wydłużona, końcowe rozdziały nie zawierały żadnej treści prócz wspomnianej akcji z bronią. A...

Paco | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, LUDLUM
Przeczytana: 2003 rok

Najsłabsza część trylogii (nie mylić ze słabą książką w ogóle).Po prostu monotematyczność akcji doprowadziła do osłabienia napięcia. Licząc od pierwszej części,powiedzmy 1000V,spadła do 950 :) Sumując-mamy czas by zrobić sobie coś do picia:)

fik | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

jedna z dłuższych powieści Ludluma i materiał ten wystarczyłby na trzy odrębne książki, czyta się bardzo dobrze, choć intryga nie jest już tak skomplikowana jak w poprzednich częściach, pomimo to autor udowadnia że jest mistrzem gatunku sensacyjnego, doskonałe zwieńczenie trylogii choć można ją czytać też odrębnie, polecam bo warto

paprotkowa | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Trzecia i ostatnia część trylogii nie umywa się do pierwszej. "Tożsamość Bourne'a" była rewelacyjna. "Ultimatum Bourne'a" jest dobre, choć już nie wciąga tak jak poprzednie powieści. Mimo wszystko warto przeczytać, jeśli ktoś interesuje się powieścią sensacyjną, bo to klasyka w swoim gatunku i czas spędzony na lekturze na pewno nie będzie stracony.

Po przeczytaniu Tożsamości i Krucjaty Bourne'a byłam wręcz jak urzeczona zarówno dynamiką akcji jak i przebiegiem wydarzeń. Godziny uciekały mi między palcami, a ciekawość potęgowała całą gamę uczuć, które mnie nawiedzały podczas czytania. Na świeżo po przeczytaniu Ultimatum Bourne'a czuję zwyczajny niedosyt. Czegoś tam brakowało, nie wciągnęło mnie ani na chwilę, można powiedzieć, że czekałam aż to wszystko wreszcie się skończy. Motywy naciągane, irytujące i po prostu zbędne. Z lekką obawą zabieram się za Dziedzictwo Bourne'a, w duchu modląc się, by tym razem się nie zawieść.

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Jason kontra Carlos!! Jak można nie chcieć zobaczyć wyniku tego pojedynku!! Trzecia część przygód Bourne'a równie dobra jak wcześniejsze tomy.

Spiderdog86 | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Powiem krótko: przygody Bourne`a czyta się jak złoto. Co prawda "Krucjata" zrobiła na mnie najlepsze wrażenie z całej trylogii,ale "Ultimatum" też nic nie brakuje. I trochę ogarnia mnie smutek,że to już koniec przygód Bourne`a w wersji Ludluma. Wiem,że Lustbader jest dobry i na pewno dźwignie ciężar odpowiedzialności, jeśli chodzi o kontynuowanie przygód Jasona/Davida,ale ciągle w głowie kołacze mi się myśl,że Ludlum pewnie nie chciałby dalszego ciągu historii, którą zamknął na stałe wraz z końcem "Ultimatum". Gdyby było inaczej, na pewno sam napisałby kolejną część. W każdym bądź razie, cała trylogia jest godna polecenia. Sam skończę całą sagę przygód Bourne`a,a potem zabiorę się za wszystkie powieści Ludluma, których jeszcze nie czytałem :)

cykuta | 2010-10-23
Przeczytana: 16 września 2007

Robert Ludlum jeszcze za życia został uznany za jednego z najpoczytniejszych pisarzy współczesnych. Większość jego książek zyskała miano bestsellerów. Do tej kategorii zalicza się niewątpliwie „Ultimatum Bourne’a”.

Wspomniana lektura stanowi trzecią, ostatnią już część trylogii opiewającej dzieje jednego z najsłynniejszych tajnych agentów w hisotrii literatury. Niegdyś, przed wielu laty człowiek nazwiskiem David Webb, po niezliczonych bolesnych doświadczeniach, utraciwszy to, co było dla niego w życiu najważniejsze, zdecydował się na desperacki krok. Postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie, stając się narzędziem w rękach amerykańskiego wywiadu. Bardzo skutecznym narzędziem, mającym za zadanie unieszkodliwić najgroźniejszego terrorystę wszech czasów – Carlosa. Wcielając się w rolę płatnego mordercy - Jasona Bourne’a przekonuje się, jak karkołomne jest to zadanie. Niezrównoważony psychicznie, jednak niezwykle skuteczny Szakal nie sprzeda tanio skóry. Sytuację komplikują...

Czytoholik_pl | 2015-01-22

Rewelacyjna. Finał, ostateczna rozgrywka. Czytało się ją jednym tchem. Tutaj historia Bourne'a powinna się zakończyć. Każda kolejna książka sygnowana nazwiskiem Ludluma, to już nie było to.

elwa1 | 2015-03-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015