Pod piracką flagą

2009-11-24
Danuta Górska
Jamajka piraci przygoda

Recenzja książki Pod Piracką Flagą Michael Crichton

Świat pirackich potyczek, praw gubernatora i konszachtów w celu wzbogacenia się.
Niebezpieczne ulice Port Royal, kradzieże, rozbój i handel wszystkim co ma jakąś wartość.
Książka ukazuje trudną wyprawę kosiarza Huntera, jego zmagania w wyprawie ku fortunie i podbojom morskim. Historia składa się z sześciu części oraz epilogu. Jest to pierwsza powieść MIchaela Crichtona z jaką się zetknęłam.
Niestety, nie porwała mnie ona swoją treścią. Co prawda im dalej w morze tym było lepiej, jednak nie jest to pozycja z jaką zostanę na dłużej. Przyjemna, szybko się czytało, nie zawierała w sobie zbyt trudnej treści, a świat nie był jakoś mocno skomplikowany. Narracja dobra. Jeśli lubicie historię o piratach, ich zmagania podczas podróży i ciekawą akcję - to może się ona Wam spodobać. Nie skreślam jej całkowicie i uważam że znajdzie się grono osób które będą się nią zachwycały. Ja do niego nie należę.

Recenzja książki Pod Piracką Flagą Michael Crichton

Jak na razie to najlepszy Crichton, jakiego czytałem, ale też zacząłem od starszych jego pozycji, więc być może te późniejsze są po prostu lepsze. Czytało się to świetnie - lekko i szybko. Świetna powieść przygodowa, którą spokojnie moge polecić każdemu miłośnikowi książek.

Michael Crichton z każdą kolejną książką zaskakuje mnie coraz bardziej. I tylko coraz wyżej brwi podnoszę ze względu na jego wielostronne gatunkowo i mistrzowsko napisane powieści.

Powieść historyczna "Pod piracką flagą" zachwyca i miło dopieszcza słowem! Dawno już książka przygodowa, awanturniczo-łotrzykowska tak mocno mnie nie zagarnęła, nie pochłonęła, nie rozemocjonowała i podekscytowała. Napisana z prawdziwym polotem i zuchwałością.

Mamy rok 1665. W Europie szaleje zaraza, a na Karaibach trwa walka o kolonie. Jak trafnie zaznaczył sir William Lytton, Jamajka była "rejonem nieobciążonym nadmiarem moralności". Tutaj granica między piractwem a korsarstwem jest płynna, gubernatorzy skorumpowani, a do miast ściągają awanturnicy, nierządnice, zesłańcy i niecni handlarze.
Tutaj nie ma czasu na nudę, miejsca na zbędne opisy czy niepotrzebne postaci. Akcja jest szaleńcza, piraci paskudni, ordynarni i bezwzględni, pogoda zdradliwa, a skarby ogromne. Bohaterzy muszą mierzyć się z huraganami, morskimi potworami, dziką dżunglą i z wieloma innymi niebezpieczeństwami - nawet tymi z najmniej spodziewanej strony...

Podczas czytania przygód korsarza Charlesa Huntera i jego charakterystycznej załogi bawiłam się rewelacyjnie! Crichton jest wirtuozem ekscytującej narracji. Barwnie odmalowuje smród, brud, skwar, duchotę, rozpustę, bezpruderyjnych marynarzy, moskity, upał, bezradność, krwawe walki na śmierć i życie, nie jedną ucieczkę, bitwę morską, egzekucje, czary, bezwzględność i morskie prawo i morskie przesądy. Zalety opowieści podbija świadomość, że przedstawieni bohaterowie żyli naprawdę, a sam Hunter zostawił po sobie bogaty w przygody pamiętnik.

Tej historii nie sposób nie pokochać. Przez nią po prostu się płynie - dosłownie i w przenośni.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Tym razem mistrz technotrillerow wzial sie za ksiazke przygodowa o piratach i calkiem niezle mu to wyszlo. Co prawda malo tu Crichtona w Crichtonie, ale i tak czytalo sie przyjemnie. Glownie druga polowe ksiazki, bo po fajnym poczatku byl spory etap, gdzie musialem sie delikatnie motywowac do lektury.

Początek był ciężki do przebrnięcia. Później było już ciekawiej, choć fabuła poszła w niespodziewany dla mnie kierunek. Całość dobra, ale mnie nie porwała.

Książka jak najbardziej zasługuje na 7, wszystko jednak zależy od tego czego szukamy. Jest sporo akcji, nie ma rozwleczonych opisów, jak najbardziej na plus. Komuś brakowało rozwinięcia postaci, ale jak dla mnie były na tyle rozwinięte żeby poprowadzić akcję a nawet można było je polubić. Trzeba jasno powiedzieć - ta książka skupia się na akcji i przygodzie i nie dozna się tu duchowych objawień. Jest to moja pierwsza książka tego autora więc nie mam porównania i nawet jeśli można się zgubić wśród tych wszystkich żeglarskich terminów tak że czasami nie wiadomo co się dzieje to nie dałbym niżej niż 6, a ode mnie leci 7.

Przeczytana, ale nie powaliła mnie na kolana, ani nie sprawiła, że polubię historie o piratach.
Fajna przygoda i z intrygą w tle.

Fajna przygoda i z intrygą w tle.

Najsłabsza powieść Crichtona z tych które do tej pory czytałem. Zapowiadała się przygoda, byłą budowana jak Oceans Eleven, a zrobiło się z tego coś dziwnego co czytało się bardzo ciężko.

początek, taki sobie, ale potem zdecydowanie ta książka wymiata, polecam <3

początek, taki sobie, ale potem zdecydowanie ta książka wymiata, polecam <3

Fajna przygodówka! Powinno być więcej książek o piratch :)

Fajna przygodówka! Powinno być więcej książek o piratch :)

• Przygodowe
  • Michael Crichton