powieść marynistyczna, mewy
literatura piękna
fata

Zośka - bohaterka "Mew" Stanisława Goszczurnego ma lat kilkanaście i raczej nieciekawe życie. Ojciec, murarz i alkoholik, często w pijackim amoku bije żonę i córkę, matka, kobieta o ograniczonych horyzontach, wmawia jej, że największym szczęściem jest wyjść za mąż. Dziewczyna kończy edukację na podstawówce i w oczekiwaniu na księcia z bajki wiedzie smętny żywot urozmaicany domowymi awanturami, wszczynanymi przez tatusia pijaka. Wreszcie, kiedy ojciec próbuje ją sprzedać za wódkę swojemu kompanowi od kieliszka, nie wytrzymuje i ucieka z domu do Gdańska. Tam poznaje grupkę młodych ludzi, a wśród nich cinkciarza Kostka. Kostek nie gardzi też oskubywaniem frajerów, w czym Zośka, zakochana pierwszą miłością w przystojnym i obrotnym chłopaku, zaczyna mu pomagać...

Fringilla | 2018-11-21

Pierwszy raz przeczytałam MEWY na początku lat 90-tych. Byłam zachwycona nią! Przez lata starałam się zdobyć tą książkę ale nie było to łatwe, dopiero mąż znalazł w necie i zakupił dla mnie :)
Przeczytałam odrazu. Prosto pisana, ale bardzo fajna.
Dziewczyna chciała mieć dobre i spokojne życie u boku dobrego faceta. Niestety życie potrafi człowiekowi okropnie namącić !! A miało być tak pięknie...

Inspiroteka | 2017-08-14
Przeczytana: 17 lipca 2016

Osobiste 10 przemyśleń na temat tej książki:
1. Akcja rozgrywa się w Gdańsku, a konkretniej w Nowym-Porcie.
2. Historia dziewczyny, która została prostytutką.
3. Trudne sytuacje życiowe czasem podpowiadają jeszcze cięższe rozwiązania.
4. Kurtyzana też potrafi szczerze kochać!
5. Mewy to określenie na gdańskie panny lekkich obyczajów.
6. Czyta się szybko i lekko, choć książka nie porusza lekkiego tematu.
7. Nie ma już takiego Nowego-Portu jak ten opisany w książce. I dobrze.
8. Życie erotyczne marynarzy.
9. Pomimo, że jest to książka o takiej a niej innej tematyce nie ma co liczyć na sceny erotyczne.
10. Książka, którą można podarować fanowi Gdańska.

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Kostek i Zośka. I jeszcze Stefan. Wulgarny świat portowych dziwek i ich alfonsów. W młodym wieku książka mogła się podobać. Dziś już po nią nie sięgnę.

koorkowa | 2016-08-21
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

15 lat temu czytalam ta ksiazke pierwszy raz i zdania nie zmiebiam. Po tylu latach jedyne co pamietalam to to, ze byla "fajna". Byla to ksiazka z biblioteczki mojej mamy, po latach mama ksiazki juz nie miala - oddala do biblioteki. Szukalam az trafilam na nia w antykwariacie. Musialam ja kupic! Swietna historia mlodej dziewczyny, ktora przechodzac w domu koszmar decyzuje sie z niego uciec i zyc na wlasna reke. Za wszelka cene stara sie dosc do "czegos" chce byc "kims". Ktos powie czytadlo - ok. Ale wciaga, chce sie wiecej, dlatego zaczelam kolejna czesc "Skrawek nieba".

emilciamilcia | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

"Mewy" to niesamowicie wciągająca historia Zośki, której życie nie szczędziło trudności w domu ani poza nim. Gnana brakiem zrozumienia i ciepła domowego ogniska wyjeżdża do Gdańska w poszukiwaniu lepszego życia. Tam jednak wpada w złe towarzystwo. Nieśmiała z początku dziewczyna wpada coraz głębiej w wir przestępczości. Świat cinkciarzy, brudnych interesów i prostytucji pochłania ją coraz bardziej. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się Stefan. Czy miłość sprawi, że Zośka zapragnie innego życia? Czy przeszłość pozwoli jej zacząć życie na nowo?
Gorąco polecam.

książek: 1958
Kamila | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Pozwolmy wiec postaciom z "Mew" zyc wlasnym zyciem, zyciem polswiatka, a niech wstydzi sie ten, kto przy czytaniu ma brzydkie mysli."

Wciagajacy, zaskakujacy, intrygujacy, poruszajacy wazny temat reportarz, ktory nie boi sie zbesztania. Lektura porusza nadal obecny powszechnie w spoleczenstwie temat prostytucji jej powody i skutki. Nie cenia, nie neguja i nie popiera, ukazuje wszystko w sposob obiektywny taki ktory zacheca do dalszego zaglebiania sie w losy Zosi.

Zosia to dziecko zmuszone przez ojca pijaka i matke kwoke do dorosniecia w ciagu jednej doby, w ktorej caly swiat wali sie jej na glowe i zmusza do opuszczenia rodzinnego domu. Zycia od tamtej pory ciagle jej dokucza, rzuca klody pod nogi. Koniec koncow, kobieta z glodu zostaje mewka. Probuje jednak odciac sie od tego srodowiska przy Stefanie. Jednak to nie chce wypuscic jej ze swych szponow.
Fatum ponownie srogo usmiecha sie do dziewczyny. Lecz moze tym razem to jej sie uda?

Marlena | 2013-11-03
Przeczytana: 1981 rok

Czytałam ją jako małolata. Pamiętam że pochłonęłam książkę z wypiekami na twarzy. Goszczurny podejmuje w niej "brudny temat" prostytucji, używa w powieści przekleństw, opisuje bójki, drastyczne sytuacje. Akcja dzieje się w półświatku Trójmiasta. Zośka kończy swoją edukację w podstawówce i ucieka z "głuchej wsi" od tatusia pijaka i awanturnika do Gdańska. Tam poznaje grupkę młodych ludzi, a wśród nich cinkciarza Kostka. Zakochuje się swą pierwszą miłością i jako przynęta pomaga swojemu ukochanemu obskubywać frajerów - zagranicznych marynarzy. Kostek zostaje aresztowany a Zośka pozostaje bez środków do życia. Zostaje "mewką" i po wygranej walce zostaje "królową portu". Tam poznaje ją Stefan, dla którego Zośka postanawia "zejść na drogę cnoty". Jednak czy Stefan poradzi sobie z bogatą przeszłością swojej ukochanej?

Czytałam tą książkę mając 18 lat i pamiętam, że wywarła na mnie dość duże wrażenie-opisany w niej jest przecież świat prostytutek-świat dla mnie nie znany, a dodatkowym bodźcem ,który mnie wciągnął było to,że akcja toczy się w Gdańsku-moim rodzinnym mieście .

dino | 2013-01-04

Daaaaawno temu czytalam i jak tylko znajde w bibliotece siegne po nia znowu :-) Polecam :-)

Monika Raj | 2012-12-01

Uwielbiam tę historię! Polecam!