Mewy

Stanisław Goszczurny Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie literatura piękna
Wydawnictwo Morskie
1963-01-01
1963-01-01

Pierwszy raz czytałam tę książkę jako nastolatka w latach 80-tych. Wtedy to był ,,owoc zakazany". Dzisiaj po latach, ponowne spotkanie z tą powieścią, jest jak powrót do lat młodości. Bardzo udany i sentymentalny powrót.
,,Mewy" to historia młodej, 17-letniej Zośki, która ucieka z domu rodzinnego od przemocowego ojca, który nadużywa alkoholu. Dziewczyna trafia do ośrodka pomocy, gdzie chciałaby zostać, podjąć naukę i pracę. Jednak system jest bezduszny, a opiekunowie tam pracujący- ślepi. Wywiad środowiskowy po rozmowie z sąsiadami i matką nastolatki wskazuje na jedno-Zośka powinna wrócić do domu.
Dziewczyna jest jednak zdeterminowana i ucieka do Gdańska.
Książka jest podzielona na dwie części- w pierwszej Zośka wchodzi w świat portowych "mewek "(prostytutek) oraz próbuje odnaleźć się w "dorosłym" życiu. Poznaje też handlarza walutą, Kostka.
W drugiej części dziewczyna próbuje uciec z portowego półświatka. Jak to wszystko się poukłada (lub nie) w jej życiu? Warto przeczytać.
Książka została napisana w latach 60tych XX wieku, trzeba mieć to na uwadze. Język jest już trochę archaiczny, ale walka młodej kobiety o byt i problemy damsko-męskie są nadal bardzo aktualne.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Wg mnie to w zasadzie moralizatorska książka dla młodzieży. Nie tego się spodziewałem. Obraz wyidealizowany, ugrzeczniony, wręcz dziecinnie naiwny :D Równie dobrze książka mogłaby mieć tytuł "Karolcia schodzi na złą drogę".

Takie galerianki, tyle że z PRL. Mocno zwietrzałe, chociaż wciąż nieźle się to czyta.

Ciekawa, wciągająca . Fajnie się przenieść w tamte czasy

Ciekawa, wciągająca . Fajnie się przenieść w tamte czasy

Liczyłem na dobrą książkę pokroju "Madame" Libery. Zamiast tego trafiłem na dość infantylną momentami, a już na pewno nazbyt edukacyjną pozycję opowiadającą o problemach młodzieży z klasy robotniczej. Wielu bohaterów jest momentami nierealistycznych, ich styl mówienia, zachowania, podejścia do życia. Do tego dochodzi dość cukierkowa historia, nadmiernie podkoloryzowana i pozbawiona realności. Może rzeczywiście sama pozycja robiła furorę 50 lat temu, gdy była wydawana po raz pierwszy. Niestety nie przetrzymała próby czasu.

Składnie opisana historia Zośki, dziewczyny z prowincji. Fabuła spójna, poprowadzona w przejrzysty sposób. Bardzo rzetelny obraz Polski, a przede wszystkim Trójmiasta lat 70tych. Bohaterowi i ich czyny nie są oceniani przez autora co dodaje wiarygodnosci. Polecam

Historia Zośki, która bez rodziny pieniędzy i pracy trafia do towarzystwa "mewek". Poznajemy losy głównej bohaterki od dzieciństwa spędzonego w domu gdzie panuje alkoholizm, po uliczne życie kończąc na próbie bycia panią domu u boku jednego mężczyzny. Napiętnowana przeszłością i oceniana próbuje stanąć na nogi, by zacząć normlane życie.

Głównym narratorem opowiadania jest Zośka.

Niezwykle ciekawa historia. Łatwy język, nie dostrzegłam żadnych niedomówień, o których piszą w dodruku serii. Na pewno warto przeczytać.

Głównym narratorem opowiadania jest...

Książka z kategorii "z regału mojego taty" ;)

Lubię historie sprzed wielu lat, a ta książka ma już 60 lat! I jedno co mogę na pewno napisać, to fakt, że pomimo swoich lat jest niezwykle aktualna i ciekawa.

Książka ma niesamowity, nadmorski, portowy klimat. Przedstawia życie, głównie nocne, gdańskiego półświatka z lat 50. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która ucieka z patologicznego domu i szuka szczęścia w Gdańsku. Bez rodziny, pieniędzy i pracy trafia do towarzystwa "mewek" czyli portowych prostytutek, zakochuje się w chopaku, który jest cinkciarzem (uwielbiam to słowo ;)).

Jest to bardzo uniwersalna fabuła, która nic a nic się nie zestarzała. Można powiedzieć, że pozycja ma wręcz feministyczną wymowę, ponieważ opowiada o silnej kobiecie, która wbrew różnym przeciwnościom losu idzie twardo przed siebie i walczy z wszechobecnym patriarchatem. Książka jest częścią "mewiej trylogii", więc na pewno przeczytam kolejne tomy. Od razu informuję, że wszystkie pozycje dostępne są na Legimi ;)

Książka z kategorii "z regału mojego taty" ;)

Najpierw chciałam odłożyć, ale że nie miałam niczego innego pod ręką to zostałam z Zosią i Kostkiem. Nie żałuję. To ciekawa powieść obyczajowa.

Od pewnego czasu jestem zafascynowana książkami, których akcja dzieje się w PRL-u. W "Mewach" są to lata pięćdziesiąte. Gdynia, knajpy, marynarze i zbuntowana nastolatka - Zośka. Lektura zapowiadała się ciekawie, i taka też była. Nie spodziewałam się poruszenia takich kontrowersyjnych , jak na tamte czasy, tematów. Z przyjemnością biorę się za czytanie kontynuacji historii Zośki, czyli "Skrawka nieba".

• Obyczajowe