Skrawek nieba

Okładka książki Skrawek nieba Stanisław Goszczurny
Okładka książki Skrawek nieba
Stanisław Goszczurny Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Seria: Seria z Konikiem Morskim literatura piękna
Seria z Konikiem Morskim
Wydawnictwo Morskie
1990-01-01
1977-01-01
mewa konik morski skrawek nieba

Polecam, czasy powojenne, morze, świat przestępczy, ...dla mnie super ksiązka , 2 część, biorę się za trzecią
Justyna

Justyna

W tej części cała uwaga zostaje skupiona na Kostku i jego losach po tym jak trafia do więzienia za cinkciarstwo. Tytuł, który na początku nic nie sygnalizował, teraz staje się zrozumiały: "Skrawek nieba" to tyle ile widać za oknem z kratami.

Głównym narratorem opowiadania jest Kostek. Jego historia momentami jest nużąca i powielana. Miałam jeden taki rozdział w książce prawie tak jakby został popełniony błąd w opowieści (?) Takie odniosłam wrażenie, jednak zupełnie nie wpłynęło to na odbiór całego opowiadania. Po wyjściu z więzienia stara się odnaleźć Zośkę, która po tylu latach prawie stanęła na nogi i niezupełnie ma ona ochotę na powrót do przeszłości.

Czy uda im się ponownie stworzyć związek? A może Zośka niegdyś dawna królowa mewek na nowo ułożyła sobie życie z kimś innym?

"Skrawek nieba" to kontynuacja "Mew" Stanisława Goszczurnego. W pierwszej części poznaliśmy losy Zośki, a w drugiej są opisane losy Kostka po jego wyjściu w więzienia. Książka mi się podobała i jestem ciekawa trzeciej części. Polecam

ZERWAĆ Z PRZESZŁOŚCIĄ

Niewielki skrawek nieba widziany przez zakratowane i zabite w części deskami okno więziennej celi to często jedyne marzenie skazanego, który odsiaduje zasądzony wyrok. "Skrawek nieba" to także tytuł powieści kryminalnej Stanisława Goszczurnego, która stanowi drugą część trylogii "Mewy". Niestety nie czytałam tomu pierwszego i nie zdołałam bliżej poznać Zośki, której życie od dzieciństwa naznaczone było przez alkoholowe libacje ojca. Jej ucieczka do Gdańska wydawała się być jedynym sensownym rozwiązaniem. Tu, w Nowym Porcie, poznała Kostka - cinkciarza, który handlował walutą, robił ciemne interesy i obracał się w "szemranym" towarzystwie. Mimo, że sięgnęłam od razu po tom drugi, nie przeszkadzało mi to zbytnio w zrozumieniu sytuacji. Szybko też domyśliłam się powodów dla których główny bohater trafił do więzienia, a w miarę rozwoju wydarzeń potwierdziły się moje przypuszczenia.

W książce "Skrawek nieba" autor opowiada historię Kostka, który po odsiedzeniu wyroku wychodzi na wolność i próbuje rozpocząć nowe, normalne życie. Pragnie odszukać Zośkę i stworzyć z nią prawdziwy dom, ale czy po takich doświadczeniach porywczy młody mężczyzna ma jeszcze szansę na normalność?...
Dawni kumple nie dają o sobie zapomnieć, a niespłacone długi zaczynają ciążyć. Brak domu, brak pieniędzy, brak perspektyw i tylko marzenia, które wydają się odległe niczym lata świetlne... Na szczęście ścieżki Kostka zupełnie niespodziewanie krzyżują się z losami emerytowanego marynarza - Józefa Karasia, który ratuje chłopaka z opresji i wyciąga do niego pomocną dłoń, wtedy, gdy najbardziej tego potrzebuje...

Stanisław Goszczurny pokazuje nam ponurą i smutną peerelowską rzeczywistość Trójmiasta, w której musi się ponownie odnaleźć ponownie ktoś, kto spędził ostatnie trzy lata za kratkami. Pozytywne nastawienie, szczere chęci i głowa pełna marzeń często niestety nie wystarczają, aby stawić czoła nowej rzeczywistości i odciąć się od złego środowiska oraz fatalnej przeszłości. Obraz wyłaniający się z tej historii jest posępny i przygnębiający, choć nie pozbawiony nadziei. Autor zaskakująco dobrze równoważy tę ponurą wizję poprzez barwne opisy otaczającej przyrody i miejsc, które mają w sobie pewną poetyckość i magię. Pan Stanisław ukazuje świat kontrastów, który jest jednocześnie bardzo autentyczny. Niemalże wiernie oddane realia tamtych "szarych" czasów uświadamiają nam, że jedynym jasnym punktem całej sytuacji jest pomocna dłoń drugiego człowieka i jego bezinteresowna dobroć. Jest to prawda uniwersalna i ponadczasowa, którą bez trudu odnaleźć możemy w każdym miejscu, każdym czasie i każdej rzeczywistości. Przenika stąd optymizm, nadzieja i wiara w człowieka, jego empatię, dobre serce oraz miłość bliźniego. Ważnym aspektem tej historii jest też wszechogarniająca samotność, która staje się udziałem niemal wszystkich bohaterów. Potrzeba kontaktu z drugą osobą stanowi podstawę życia. Bez tego nikt nie może być ani spełniony, ani szczęśliwy.

Sięgając po "Skrawek nieba" nie miałam pojęcia, że wyniosę z tej historii aż tak wiele. Opowieść zaskoczyła mnie autentyzmem, dojrzałością i mądrością życiową. Zawsze doceniam tych autorów, którzy zmuszają czytelnika do refleksji i starają się przekazać wartościowe treści "ukrywając" je gdzieś pomiędzy wierszami.
Wybierając "Skrawek nieba" spośród innych lektur zdecydowałam się na audiobook, z czego jestem bardzo zadowolona. Mogłam się dosłownie zanurzyć w tej opowieści, a stało się tak za sprawą fantastycznego lektora Jakuba Kamieńskiego. Poza autorem to właśnie pan Jakub przyczynił się do tego, że historia naprawdę mi się spodobała i z przyjemnością wysłuchałam jej podczas podróży.

ZERWAĆ Z PRZESZŁOŚCIĄ

To już trochę klasyka naszej literatury więc trzeba trochę pochylić czoło. Język charakterystyczny dla tamtych czasów, historia nie jest jakoś nadzwyczaj oryginalna, ale sam sposób pisania Goszczurnego wart jest poznania.

Super cieszę się że Zośka układa sobie życie !

Super cieszę się że Zośka układa sobie życie !

Świetna powieść kryminalna o Sopockim półświatku. Kolejna z tych pisanych 50lat temu i tych które uratowałem przed spaleniem. W tamtych latach ludzie doceniali to co maja i bardzo im zależało na tym co chcą osiągnąć. Nie jest to w żadnym stopniu romans tylko twardy męski świat :-)

Nie mogłam doczekać się dalszych losów Zośki, wiec od razu wzięłam się za czytanie drugiego tomu Mewek….Byłam początkowo rozczarowana bo strasznie chciałam wiedzieć jak potoczyła się historia Zosi… A tu Hmm
Mijają 3 lata, Kostek wychodzi z więzienia… Wraca do Gdańska…. Wraca i spotyka swoich kumpli z przeszłości… Ciężko mu sie odnaleźć, walczy z demonami przeszłości, i ze swoim uczuciem do Zośki które nie wypaliło się mimo kilku lat rozłąki….
Czy Kostka pobyt w więzieniu zmienił chłopaka, czy potrafi podążać prawą ścieżką? Czy los połączy na nowo Zośkę i Kostka? Jeśli jesteście ciekawi chwyćcie w dłoń „ Skrawek nieba”….
Ja strasznie jestem ciekawa ostatniej części trylogii ale dziś sobie już daruje bo mi oczy wysiadają…. Ale gorąco polecam, ciekawie siedzicie z Mewkami czas ❤️

Książka z klimatem, bo od razu wracają lata młodości. Tak wyglądała wtedy rzeczywistość. Historia dość trywialna, ale nawet ciekawie napisana. Przeczytałem w 4 godziny podczas podróży pociągiem.

Kupilam w antykwariacie, gdyz historia "mew" ktora zauroczyla mnie wiele lat temu na tyle mnie ponownie wciagnela, ze musialam przeczytac kontynuacje. Troche nuzaca historia Kostka po wyjsciu z wiezienia, dosc niewiarygodna, takie szczescie w nieszczesciu. Akcja oczywiscie dzieje sie w moim ulubionym Gdansku oraz Sopocie. Swietnie sie czyta, lekka historia, latwo sobie wyobrazalam miejsca gdyz bywalam tam kilka razy. Polecam jesli mama lub babcia ma w swojej biblioteczce a nic innego nie ma pod reka. Czytelniku nie pozalujesz :) choc lepiej czytac jako dalsza czesc Mew niz ako osobna historie.

• Obyczajowe
  • Mam
  • Morze Bałtyckie

Dodaj cytat z książki Skrawek nieba