Szturmowcy śmierci

Seria: Star Wars: Gwiezdne Wojny
Wydawnictwo: Amber
Death Troopers
Mando Hubert

Imperialna barka przewożąca więźniów na księżyc karny w odległym zakątku galaktyki ulega awarii. Ratunkiem wydaje się dryfujący, najwyraźniej opuszczony gwiezdny niszczyciel. Dowódca wysyła na jego pokład ludzi na rekonesans. Ale wraca tylko połowa z nich - a wraz z nimi pojawia się zabójczy wirus,który w ciągu kilku godzin zabija prawie wszystkich. A garstka tych, którzy jeszcze żyją, przekonuje się, że śmierć to dopiero początek koszmaru...

Yevoni | 2015-07-04

Uwielbiam Gwiezdne Wojny, ale książka jakoś mnie nie porwała.

"Horror w świecie Star Wars? Super!"
Taka była moja pierwsza myśl, ale ta książka udowodniła mi, że zrealizować temat jest trudno. Przede wszystkim, nie jest to horror psychologiczny, o nie. To książka w typie gore, mnóstwo bebechów, mnóstwo okropieństw odwołujących się raczej do ostatniego posiłku w naszym żołądku, nie zaś do małego, przerażonego dziecka w naszym umyśle.
Książka ma dwa straszne i klimatyczne momenty, z czego jeden jest czysto psychologiczny i bardzo poprawia ostateczny efekt. Początek ma dość dobry, ciężki nastrój, ale potem zaczyna dominować poetyka gore. Są też ciekawe zwroty akcji i kilka krwistych (ironia zamierzona) postaci.
Poza tym, to raczej klasyczna parada straszydeł. Wyjaśnienie wszystkiego jest za bardzo... eee... wyjaśniające, co zabija nastrój.
No i oczywiście wrzucono do niej Hana Solo i Chewbaccę, tak, jakby nie dało się tu umieścić jakiejś mniej rozwiniętej postaci drugoplanowej czy trzecioplanowej... niszowy BoShek albo jakiś Mazzic (postać...

Radosław | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Star Wars
Przeczytana: 01 marca 2014

Książki z serii Star Wars ciężko jest mi obiektywnie ocenić. W większości przypadków ocenę zawyża już to, że są to opowieści przede wszystkim dla fanów Gwiezdnych Wojen. Pozostali czytelnicy pewnie się nimi specjalnie nie będą zachwycać. W tym przypadku jednak książka, moim zdaniem, broni się całkiem nieźle sama. Z resztą horror w uniwersum Star Wars to fajny pomysł. Minusem jest objętość książki, która jest raczej cienka no i trochę niepotrzebnie wsadzono w fabułę Hana Solo i Chewbaccę. No ale to drobiazgi.
Szturmowców śmierci czytałem z przyjemnością.

Jakub | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Horror w świecie SW - pomysł rewelacja. Wykonanie? Totalna klapa i tragedia. Już abstrahując od samej narracji i umiejętności czysto pisarskich - fabuła jest totalną pomyłką. Co kilkanaście stron można by wytykać nieścisłości i nielogiczności wątków. Postacie nie zachęcają do ich głębszego poznania. A sam motyw strachu... autor chyba o nim w ogóle nie pomyślał. Nic przerażającego nie dostrzegłem w tej książce. Stanowczo odradzam - jak dla mnie jest to jeden z tych tytułów w świecie SW które dają poważne argumenty za przerzuceniem serii książek do świata Legend.

Napiór | 2013-07-13

Nie wiem czy wy też to zauważyliście ale ostatnio można poczuć wielkie boom odnośnie wszelkiego rodzaju zombie. Powstają gry, filmy, książki z zombiakami w roli głównej. Nie ominęło to nawet Gwiezdnych Wojen.

Gdy usłyszałem o horrorze w świecie Gwiezdnych Wojen ucieszyłem się. Książek SW jest masa a znaleźć jakąś perełkę jest ciężko. Myślałem, że książka która będzie aż kipiała śmiercią da powiew świeżości, w końcu trzeba przyznać, znaleźć "dorosłą" książkę w uniwersum SW nie sposób. Oczekiwania chyba były jednak zbyt wysokie...

Zaczyna się typowo, jakiś statek przewożący więźniów gdzieś na końcu galaktyki zostaje uszkodzony. Na domiar złego wszyscy zaczynają chorować na dziwną chorobą i padają jak muchy. Oczywiście główni bohaterowie mają w sobie to coś i rozpaczliwie próbują przeżyć i uciec z pechowego statku. Autor buduje klimat, przyznam że zombiaki są opisane dobrze bo czytając w nocy można się przestraszyć. Jednak jest dużo potknięć, których łatwo było uniknąć. Po pierwsze,...

Artem | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Star Wars

Pierwszy horror w świecie gwiezdnych wojen :) Może opinie nie są najlepsze ale jak dla mnie był super, początek epidemii, statek widmo, zarażeni szturmowcy... naprawdę mocny klimat. Dla mnie książka była idealna, może nie taka ambitna jak książki Kinga ale bardzo fajna krótka historia z statkiem widmo dryfującym w kosmosie i nieumarłą załogą w środku, jedyną rzeczą jaka mi się nie podobała to wepchnięcie na siłę pewnego znanego z sagi bohatera o którym nie wspomnę gdyby ktoś chciał przeczytać :) Było to dla mnie zaskoczeniem no i niestety nie spodobała mi się obecność tej postaci no ale może komuś innemu właśnie przypadnie to do gustu.

Tak czy inaczej polecam, nawet tym którzy fanami gwiezdnych wojen nie są. (:

MistrzSeller | 2011-03-03
Przeczytana: kwiecień 2010

Jeśli to jest horror to ja jestem Luke Skywalker.

Cad_Bane | 2011-02-22

Odkąd pojawiły się zapowiedzi "dorosłego" książkowego horroru w świecie SW, fani zaczęli spekulować o czym mógłby opowiadać i w jakiej erze być osadzony. Gdy poznaliśmy tytuł oraz zapewnienia autora, że wzorował się na książkach Stephena Kinga oraz serii filmów "Obcy", emocje i oczekiwania były duże. W końcu poznaliśmy fabułę... i tu już entuzjazm u niektórych nieco opadł. Zaczęły się narzekania, że odgrzewany kotlet, że wirus, że zombie, a przede wszystkim, że występują postacie, bez których Star Wars nie mogłoby się obejść - Han Solo i Chewbacca. Czy debiut Joe Schreibera w tym uniwersum jest wobec tego udany?

Zanim odpowiem na to pytanie, zajmę się krótko wydaniem. Książka jest niezwykle cienka objętościowo, rozdziały są krótkie (od trzech do siedmiu stron) - zanim czytelnik się spostrzeże, już znajduje się na końcu powieści. Dla jednych może to być wadą, dla innych zaletą. Rzadkością w książkach gwiezdnowojennych są tytuły rozdziałów; "Death Troopers" takowe posiadają. Akcja...

Spooky | 2010-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Joe Schreiber wpadł na dość niebezpieczny pomysł: horror świecie SW. Jako fan powieści grozy jak i GW, bałem się takiej mieszanki. Na szczęście zasada, iż do odważnych świat należy, sprawdziła się i w tym przypadku. "Szturmowcy śmierci" to porządna książka, która całkiem nieźle oddaje klimat grozy.
Opuszczony statek, zaledwie kilku ocalałych (w tym mój ukochany duet: Han Solo i Chewie), to stary, acz sprawdzony sposób na dobrą historię grozy. Schreiber raczy nas kilkoma bardzo sugestywnymi (i krwistymi) opisami, które tworzą nastrój strachu i niepewności. Fabuła w żadnym miejscu nie szwankuje i potrafi wciągnąć. Czytelnik przeżyje także kilka niespodziewanych, podgrzewających atmosferę, zwrotów akcji.
Oczywiście, można znaleźć i minusy: kilka nieciekawych postaci (chociażby Myss) czy to, iż akcja rozgrywa się stanowczo za szybko. Mimo to, Schreiber całkiem udanie zadebiutował w świecie SW.

Maciek Augustowski | 2014-03-03

Super książka Horror w świecie Star Wars a na dodatek w mojich ulubionych kliatach czyli zombie :D