Darth Bane: Zasada Dwóch

Wydawnictwo: Amber
Darth Bane: Rule of Two
marin_cavvar

Inne wydania

Po bitwie na Ruusanie ocalał tylko jeden Sith - Darth Bane, wyznawca Zasady Dwóch, według której w galaktyce może żyć równocześnie tylko dwóch Sithów: mistrz i jego uczeń. Dziesięcioletnia Zannah, która pokonała dwóch Jedi, wydaje się odpowiednią kandydatką i pojętną uczennicą. Może stać się kluczem do zniszczenia Jedi i przejęcia władzy w galaktyce. Bane postanawia ją wyszkolić, chociaż wie, że kiedyś Zannah go zabije...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2010, okładka

Po świetnym pierwszym tomie przychodzi średni tom drugi. Szkoda. Potencjał był naprawdę duży. Wzajemne relacje Mistrza z Uczniem, tajemnicze holokrony, pełen wątpliwości Jedi... Nie zostały dobrze wykorzystane. Brak tej książce polotu. Jakiegoś zacięcia, czegoś co poruszy czytelnika, jak w części pierwszej. Darth Bane jest naprawdę ciekawą postacią, ale w tego typu książkach mamy kibicować bohaterowi (pomimo, a może dlatego, że jest po Ciemnej Stronie Mocy). A trudno kibicować bohaterowi jeśli daje mu się prawie nieśmiertelność. To taki problem drugiej części trylogii - wiemy, że główny bohater nie umrze. Zastanawiam się, czy autor dostał wytyczne na podstawie uniwersum, czy mógł tworzyć swoją postać i wydarzenia jak chciał.Ale przecież można to opisać prostym językiem, trochę innym dla każdego POVa. A tutaj Mistrz Sithów, uczennica, Jedi i uzdrowiciel myślą tak samo. Mówią tak samo. Zachowują się podobnie. Wielki minus za koszmarną okładkę, Bane wygląda jak zły, łysy kibol z...

Skończyłam, co wcale nie było dla mnie takie łatwe, proste i przyjemne. Męczyłam się z tą częścią. Właściwie to dla tej książki zaczęłam tę trylogię. Chciałam poznać także Ciemną Stronę. I poznałam. Szczerze kibicuję Zannah. Bane'owi też, ale w tej części stał się wyjątkowo mało wyrazisty. Poza tym jest tu także kilka dość żenujących rozwiązań fabularnych, np. pokonywanie atmosfery planety na orło-podobnym stworzeniu. Wiadomo, to sci-fi, ale bez przesady. Ogólnie podobały mi się tylko dwa pojedynki (sami zobaczycie jakie) i wątek Zannah. O dziwo wcale mnie nie irytowała.
Kiedyś przeczytam trzecią część. Ale najprawdopodobniej niezbyt prędko.

Jak już jesteś przedstawicielem Ciemnej Strony Mocy to nie masz tych niekończących się dylematów moralnych: "co powinienem zrobić w danej chwili?", "czy to przypadkiem nie jest uleganie własnym zachciankom?", "och Ciemna Strono nie kuś mnie, bo chcę być dobrym jedi!". Jak już jesteś zły to na całego, urywasz łby, splatasz języki ofiar z ich jelitami, wyrzynasz w pień wioski, miasta, metropolie i niszczysz planety. Koniec kropka. Tylko musisz pamiętać o jednym: Ciemna Strona nie lubi konkurencji. Mistrz i uczeń - nikt więcej.

Krzysiu | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

"Darth Bane: Zasada Dwóch" to drugi tom trylogi Darth-a Bane, jak również drugi tom całej serii Star Wars.
Świetna kontynuacja pierwszej części, pełna emocji i bardzo wciągająca fabuła.
"Zasada dwóch" ukazuje dalsze lost Ciemnego Lorda i jego uczennicy. Autor interesująco przedstawia przebieg szkolenia Zannah (przyszłej następczyni Darth-a Bane) i misje, które musiała wypełniać.
Toczone pojedynki trzymają czytelnika w napięciu, jak rówież pomagają mu "wejść do świata" pełnego Jasnej i Ciemnej Mocy.

Polecam :)

Vilsa | 2015-12-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Chyba jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło, żeby tak odrażający bohater mnie jednocześnie tak fascynował, że marzę już o dorwaniu 3 części. Bardzo dobrze napisana książka, zwroty akcji, wciągające wątki, żadna z postaci nie pojawia się tam przypadkowo, wszystkie mają jakiś cel, są przemyślane. Chcę więcej!

Arkadiusz | 2014-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Bardzo dobra pozycja, zarówno dla fanów SW jak i "zwykłych zjadaczy" s-f. Jednak głównie dla tych pierwszych ;)
Uniwersum wykorzystane wzorowo, postaci rozbudowane i mroczne mimo świata, który ostatnio staje się bajkowym uniwersum Disneya.
Co mnie porwało - złe charaktery wygrywają! Rany, pomyślcie jak często to się zdarza. Ta seria jest zdecydowanie dla ludzi, którzy dość mają cukierkowych rycerzy na białych koniach ratujących z opał urodziwe niewiasty. Ta seria jest dla ludzi, którzy czekają, aż diaboliczny plan czarnego charakteru uda się, krew poleje się strumieniami, a pozytywne postaci (pomimo bycia równie barwnymi i interesującymi) skończą jako posiłek dla banth.
Polecam!

Asheraa | 2015-04-08
Przeczytana: 14 marca 2015

Za drugi tom trylogii Banea zabrałam się z niemałym zapałem, ponieważ ciekawiło mnie, jak potoczą się dalej losy ostatniego Sitha. Oczywiście pierwszym celem mężczyzny stało się znalezienie i wyszkolenie nowego ucznia. Już z poprzedniej części wiemy, że kontynuatorką Zasady Dwóch będzie młodziutka (jeszcze) Rain - przyszła Darth Zannah. Lecz czy aby na pewno? Czy następczyni okaże się na tyle potężnym Sithem, by w przyszłości pokonać swojego mistrza? No to pytanie po części odpowiada drugi tom trylogii.

Akcja powieści rozgrywa się wokół dwójki bohaterów: mistrza i jego uczennicy. Narracja trzecioosobowa pozwala czytelnikowi poznać losy obydwu postaci, ich rozumowanie, intrygi - nawet takie skierowane względem siebie. O dziwo jednak, z książki niewiele już pamiętam, choć jeszcze nie tak dawno miałam możliwość zapoznania się z nią. Odpowiada za to... brak konkretnej akcji. Nie mogę powiedzieć, że powiewało nudą, bo "Zasadę dwóch" można przeczytać w ciągu jednego dnia....

Bartłomiej | 2012-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 15 marca 2012

O tak:)
Doskonała kontynuacja historii Dartha Bane'a.
Czuć klimat Ciemnej Strony Mocy-pierwszorzędnie opisanej przez Drew Karpyshyna.
Poszukiwania holocronów Sithów, walki na świetlne miecze, intrygi, knowania, nadludzka siła i chęć przetrwania.
Marzenia o władzy nad galaktyką.
O tak-to jest to co tygryski lubią najbardziej:)
Dla wszystkich geeków Gwiezdnych Wojen pozycja obowiązkowa.

Tyle-ja uciekam kontynuować historię Bane'a i jego uczennicy Zannah w ostatniej części trylogii-Darth Bane:Dynastia zła.

Przemek | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Jest trochę słabiej niż w pierwszym tomie. Około 2/3 opowieści nie ma tempa, do którego przyzwyczaić się można było w "Drodze do zagłady". Końcówka jest jednak poprowadzona tak dobrze, że zmieniam moją ocenę z 7 na 8. Zauważam jednak pewną różnicę między Trylogią Thrawna (i kontynuacjami), a Trylogią Bane'a: ta pierwsza jest znacznie subtelniejsza pod względem zawiłości politycznych, gry pozorów, taktyki, pojedynków na spryt. W Trylogii Bane'a autor jednak stawia silniej na czystą akcję.
A co dzieje się w tym tomie? Zwerbowana przez Bane'a pod koniec poprzedniej części Zannah dorasta pod jego opieką. Bane początkowo ją opuszcza i wyrusza odnaleźć holocron Freedona Nadda, a w efekcie mniej lub bardziej szczęśliwych splotów sytuacji, zdobywa swój słynny pancerz z orbalisków. Próbuje następnie stworzyć własny holocron, ale ma po temu zbyt mało informacji i nie potrafi dokończyć sprawy. W końcu, podczas jednej z misji Zannah wpada na trop holocronu Belii Darzu na Tythonie, gdzie Bane...

Piotrek | 2012-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2012

Skończyłem II tom o Darth Bane'ie. Chociaż ta część nie wciągnęła mnie tak jak pierwsza, czytałem z zainteresowaniem. Czytanie uznałem za musowe bo to kontynuacja zaczętej trylogii. Pewnie więcej powiem po przeczytaniu części trzeciej, w której jak mniemam, wiele spraw się rozwiąże. Polecam fanom SW, bo jak nie jesteś fanem Gwiezdnych Wojen choć w małym stopniu, książka na pewno ci się nie spodoba. Ja polecam.