Nawiało nam burzę

83-7163-171-5
kresy, Kanada
literatura faktu
Anna

Książka to opis pewnej rodziny pochodzącej z kresów wschodnich. Jak każda rodzina i ta boryka się z wieloma trudnościami i jest uczestnikiem wydarzeń historycznych

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2015-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

"Nawiało nam burzę" to wzruszająca opowieść o dawnych Kresach - tych przedwojennych i dotkniętych sowiecką oraz niemiecką okupacją.

Autor przywołuje wspomnienia byłych mieszkańców kulturowego tygla, którzy przez wiele lat żyli obok innych Polaków oraz Ukraińców i Żydów. Wybuch drugiej wojny światowej zmienił nieodwracalnie ich życie, doprowadzając do wielu tragedii.

Wspominający kresową przeszłość bohaterowie są emigrantami mieszkającymi w Kanadzie. Część z nich pamięta swoje dzieciństwo i młodość, inni opowiadają to, co usłyszeli od swoich rodziców, ciotek, dziadków.
Z tych wspomnień wyłania się świat pełen emocji. Dużo tu sąsiedzkich niesnasek, ale są też przykłady sąsiedzkiej pomocy, która nieraz uratowała komuś życie podczas wojny.

Bohaterowie książki pana Abramowa-Newerly'ego są potomkami małżeństwa polsko-ukraińskiego. To "zmieszanie krwi" stało się przyczyną wielu rodzinnych kłótni, zatargów i uprzedzeń, które szczególnie zaostrzyły się po wybuchu wojny....

ewula | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Świetnie napisana saga!Autor ukazuje relacje jakie panowały między Polakami a Ukraińcami przed w czasie i po drugiej wojnie światowej na kresach wschodnich.Pisarz przybliża nam kulturę i obyczaje ludzi Podola,porusza problem przesiedleń z kresów na ziemie odzyskane.Cudowna książka!POLECAM!

Monika | 2015-05-22
Przeczytana: 15 maja 2015

To jest kolejna z tych wartościowych pozycji, która kompletnie do mnie nie trafia.

Harald_Hardrade | 2013-03-05

Natrafiłem na nią przypadkiem. No i oczarowała mnie. Wspaniała saga rodziny, a raczej kilku rodzin, oraz opis świata, który istniał przez wieki i nagle, w ciągu niewielu lat przestał istnieć. Jest to opowieść o losach rodziny Wawrów pochodzących z Hadyńkowic, miejscowości niedaleko Czortkowa w woj. Tarnopolskim. Autor spotkał się w Kanadzie (gdzie ostatecznie część z nich wylądowała) ze starymi resztkami rodziny oraz potomkami, którzy urodzili się już na obczyźnie, ale na szczęście zajęli się udokumentowaniem jej losów. Opisane jest to w sposób rewelacyjny, ze szczegółami, detalami i dbałością o zgodność z faktami. Najpiękniejsza dla mnie była część opisująca ich dzieciństwo, przypadająca na okres pomiędzy obiema wojnami światowymi. Później zaczyna się mroczny, ale nie mniej interesujący moment rodzenia się brutalnego nacjonalizmu ukraińskiego oraz mordów banderowców na polskiej ludności. Jest to o tyle tragiczne, iż w tamtych rejonach bardzo często Polacy z Ukraińcami byli...

lentasa | 2016-05-15

Powtórzę opinie innych, czyta się szybko, ładnie i przyjemnie.
Czy ta książka pomogła mi spojrzeć inaczej na nacjonalizm i ludobójstwo banderowców?
Pewnych rzeczy nie można wybaczyć i zapomnieć.
Nie! Nadal im nie ufam i uważam, że nie powinni przyjeżdżać do Polski, pracować studiować itd.

MoniaJ | 2013-04-10
Przeczytana: 27 marca 2013

Polecam audiobook w interpretacji Pana Ksawerego Jasieńskiego.

Alfun | 2016-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2016