Hotel na dachu świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Running a Hotel on the Roof of the World Five Years in Tibet
83-7023-758-4
góry

Niewielu obcokrajowców miało okazję stanąć na tybetańskiej ziemi. Alec Le Sueur spędził tam pięć lat, pracując w hotelu należącym do międzynarodowej sieci. Nieprzemijająca uroda Himalajów jest tłem jego zabawnych, a jednocześnie wnikliwych, niekiedy politycznie odkrywczych -zwłaszcza dla Europejczyków-obserwacji. Nieoczekiwane dostawy żywych węży, wybory Miss Tybetu, nie pokonywalne problemy z komunikacją i śmierć gości to tylko niektóre z "rozrywek" w hotelu w Lhasie. Do codziennych problemów dochodzi niestabilna sytuacja polityczna. Książka ukazuje fascynującą kulturę kraju, do którego nie docierają na ogół Europejczycy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/

Witold Lisek | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

WYPRAWA DO TYBETU TO NIE WAKACJE,LECZ PRZEZYCIE!!!

Kapitalna książka!
Doskonale ukazuje paradoksy i absurdy komunistycznego kraju i swoistej logiki komuszego myślenia-tak dobrze znane mi z autopsji.
Ukazuje bohaterskie próby przezwyciężania różnych trudności komunistycznego raju nie występujących w normalnych krajach z kapitalistyczną gospodarką,gdzie podstawą funkcjonowania rynku jest konkurencja,a nie partyjne dyrektywy.
Obnaża paskudną aneksję Tybetu(zwaną oczywiście Pokojowym Oswobodzeniem Tybetu dokonane przez Ludową Armie Wyzwoleńczą-tak jak 17.09.39 Zachodniej Białorusi i Ukrainy) i rządy Chińczyków w Tybecie-gdzie wszelkie pokojowe protesty natychmiast rozwiązuje się tylko w jeden sposób-przy pomocy AK-47.
Pokazuje straszliwą barbarzyńską destrukcję zarówno przyrody,kultury jak i całego społeczeństwa Tybetańczyków-przeprowadzanej przy pomocy dynamitu i zalania niemal wszystkiego milionami ton cementu i asfaltu.
Tysiące wysadzonych w powietrze klasztorów zastąpiono ohydną...

Leena | 2013-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Autor ciekawie opowiada tu swoją historię w czasie kiedy pracował w hotelu Holiday Inn w Tybecie. Znajdziemy tutaj piękne opisy przyrody i zwyczajów ludności a mnóstwo zabawnych fragmentów rozbawi niejednego czytelnika. (Narracyjnie książka przypominała mi inną przygodową pozycję - "Shantaram"). Warto sięgnąć po tę książkę. Polecam bo naprawdę warto.

Ja bawiłam sie rewelacyjnie przy czytaniu tej książki.Zabawne historie przy próbach doprowadzenia hotelu wysokiej klasy do standardów.A wszytko dzieje sie w Tybecie, gdzie ludzie zupełnie inaczej postrzegaja standardy a sprzątaczki pierwszy raz w życiu widzą odkurzacz.
Możemy co nieco dowiedzieć sie o zwyczajach i życiu w tym interesującym miejscu.
Za tą przyjemność daje maxa!

st_ark | 2016-12-19
Przeczytana: listopad 2016

(przesłuchana w formie audiobooka)
Świetna książka. Słuchałem ją głównie podczas wybiegań, lektor bardzo żywo oddający treść książki. A treść wybitnie zajmująca. Opisana w pierwszej osobie przez dyr. ds. marketingu, historia jego pracy w hotelu Holiday Inn w Lhasie. Od rozmowy rekrutacyjnej i przyjazdu do Tybetu do zakończenia pracy. Autor prowadzi przez mnóstwo zabawnych (oj, zdarzało mi się parskać śmiechem, przemierzając leśne dukty), a czasem i strasznych przygód (komunistyczni decydenci, surowe warunki), które stały się jego udziałem. Barwna mieszanka współpracowników, dziwne warunki prowadzenia działalności pod bokiem Chin, specyficzna mentalność Tybetańczyków - z pewnością zainteresuje każdego. A barwny sposób opowiadania sprawia, że czułem się jakbym towarzyszył w tych wszystkich historiach. Nie tchnie inspiracją, nie poznasz życia kolejnej gwiazdy - jednak sięgniesz do miasta, którego nigdy nie będziesz miał okazji odwiedzić.

Pablo25 | 2015-11-21

Niezłe akcje działy się w tym Holiday in.
Zabawna historia jak i perypetie Personelu.
A te LINIE LOTNICZE CAAC ..........BRAK SŁÓW.
Ciekawe jak smakuje mięso z Jaka.
Polecam hehe

Alina | 2013-04-12
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo zgrabnie napisana, z ciekawą narracją i poczuciem humoru, powieść. Czyta się przyjemnie poznając (czasem z niedowierzaniem) fascynującą kulturę Tybetu. Polecam gorąco.

BlackWidow | 2014-09-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

GENIALNA!!! Już dawno nie uśmiałam się tyle czytając książke.
Szczególnie dla osób podróżujących po Azji.

LunarOne | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Naprawdę przyjemny tytuł, zabawny polecam w formie audiobooka

Minrac | 2017-01-16
Michal | 2016-11-05