Hotel na dachu świata

Okładka książki Hotel na dachu świata Alec Le Sueur
Okładka książki Hotel na dachu świata
Alec Le Sueur Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Running a Hotel on the Roof of the World Five Years in Tibet
Wydawnictwo Dolnośląskie
1999-01-01
1999-01-01
83-7023-758-4
Agnieszka Bihl
góry

Okładka książki 18 współczesnych opowiadań amerykańskich Sherwood Anderson, Stephen Vincent Benét, Erskine Caldwell, Truman Capote, Willa Cather, William Faulkner, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Langston Hughes, Ring Lardner, Alec Le Sueur, Albert Maltz, Dorothy Parker, John Steinbeck, Eudora Welty
18 współczesny... Sherwood Anderson, ...

Rewelacyjny reportaż opisujący głównie pracowników i gości tybetańskiego hotelu Holiday Inn w latach 90-tych ubiegłego wieku. Alec pisze lekko i zabawnie o tym, czego doświadczył w tej placówce, podczas kilku spędzonych tam lat.

Uśmiałem się wiele razy podczas lektury i cieszę się, że nie miałem okazji przeżyć zawartych w niej historii. Pielęgniarka, która na dowód, że igła do pobierania krwi jest czysta, wyciera ją z uspokajającym uśmiechem w rękaw; białe króliki będące ozdobą podczas Wigilii; setki 'chomików himalajskich' biegających po hotelu i temperatura spadająca w budynku do -20 to tylko kilka z nich.

Czyta się szybko, z niedowierzaniem i dużym uśmiechem na twarzy :D
Polecam!

Straszno i śmieszno. Autor nie oszczędza nikogo: siebie, współpracowników, Tybetańczyków, Chińczyków ani turystów.
Dobrze napisana, z dużą dawką humoru i pełna trafnych (oraz dowcipnych)wniosków książka do której na pewno wrócę.
Chomik himalajski już zaistniał w naszym domowym słowniku.

Chomik himalajski już zaistniał w naszym domowym słowniku.

Moja ocena jest zupełnie subiektywna. Niczego nie spodziewałam się po tej książce, a wszystko w niej pozytywnie mnie zaskoczyło. Przez cały czas słuchania była dla mnie źródłem zabawnych skojarzeń i często wracałam do niej myślami. Nie jest to opasłe tomisko, ale uważam, że w swoim gatunku est bezbłędna. Doskonale spożytkowany czas, gorąco polecam ;)

Książkę mogę polecić całym sercem i z czystym sumieniem!
Autor opisuje swoje przeżycia z okresu, w którym pracował w tybetańskiej placówce sieci hotelowej Holiday Inn. Jego codzienne zadania byłyby prawdopodobnie nudne, nieciekawe i niewarte opisywania, gdyby nie miejsce w którym pracował.
W Lhasie, stolicy Tybetu nic nie działa tak jak można by się tego spodziewać z zachodniego punktu widzenia. Książka przybliża kulturę Tybetu, prezentuje realia życia w tym niedostępnym miejscu, jednocześnie cały czas punktując absurdy które napotykał autor starając się prowadzić hotel w komunistycznym kraju, gdzie działania nie są podyktowane znaną nam z codziennego życia logiką.
Jest to książka niesamowicie zabawna, częsty uśmiech jest nieodzowną częścią podczas czytania, a niektóre fragmenty mogą doprowadzić do niespodziewanych wybuchów śmiechu.
Oprócz codziennych perypetii autor opisuje przyrodę, kraj (krainę?) zniszczoną podczas "pokojowego oswobodzenia" Tybetu przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą i można z niej dowiedzieć się trochę o historii tego miejsca.
Akcja książki przebiega sprawnie a lektura nie nuży, wręcz przeciwnie często chce się poznać na jakie problemy ze strony chińskich władz natkną się prowadzący hotel Holiday Inn w Lhasie.
Polecam pozycję wszystkim, którzy lubią czytać o nieprawdopodobnych historiach, które działy się na prawdę, a czytając tę książkę niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że to wszystko nie mogło wydarzyć się na prawdę w znanym nam świecie.

Książkę mogę polecić całym sercem i z czystym sumieniem!

(przesłuchana w formie audiobooka)
Świetna książka. Słuchałem ją głównie podczas wybiegań, lektor bardzo żywo oddający treść książki. A treść wybitnie zajmująca. Opisana w pierwszej osobie przez dyr. ds. marketingu, historia jego pracy w hotelu Holiday Inn w Lhasie. Od rozmowy rekrutacyjnej i przyjazdu do Tybetu do zakończenia pracy. Autor prowadzi przez mnóstwo zabawnych (oj, zdarzało mi się parskać śmiechem, przemierzając leśne dukty),a czasem i strasznych przygód (komunistyczni decydenci, surowe warunki),które stały się jego udziałem. Barwna mieszanka współpracowników, dziwne warunki prowadzenia działalności pod bokiem Chin, specyficzna mentalność Tybetańczyków - z pewnością zainteresuje każdego. A barwny sposób opowiadania sprawia, że czułem się jakbym towarzyszył w tych wszystkich historiach. Nie tchnie inspiracją, nie poznasz życia kolejnej gwiazdy - jednak sięgniesz do miasta, którego nigdy nie będziesz miał okazji odwiedzić.

(przesłuchana w formie audiobooka)

Ciekawa, prosta a momentami zabawna książka. Polecam :)

Ciekawa, prosta a momentami zabawna książka. Polecam :)

Gdybym nie była w Azji, to bym nie uwierzyła w te zwariowane historie, ale tak miałam szczęście przekonać się, że wsypanie ugotowanego ryżu do solniczek nikogo tam nie dziwi.

5 lat w Tybecie pod okupacją chińską, dużo bezcennych obserwacji i dokładnych opisów ludzi, zdarzeń i kraju

Ciekawe sytuacje potrafiły mnie rozbawić.

Ciekawe sytuacje potrafiły mnie rozbawić.

Z humorem o najwyżej położonym hotelu. Różnice kulturowe to prawie przepaść na K2. Najlepsze - chomiki tybetańskie. W wielu miejscach ocieramy się o groteskę. To co autor zepchnął na margines - tłamszenie Tybetu przez Chiny w latach `90.

• Audio
  • Audiobooki