Hotel na dachu świata

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Running a Hotel on the Roof of the World Five Years in Tibet
83-7023-758-4
góry

Niewielu obcokrajowców miało okazję stanąć na tybetańskiej ziemi. Alec Le Sueur spędził tam pięć lat, pracując w hotelu należącym do międzynarodowej sieci. Nieprzemijająca uroda Himalajów jest tłem jego zabawnych, a jednocześnie wnikliwych, niekiedy politycznie odkrywczych -zwłaszcza dla Europejczyków-obserwacji. Nieoczekiwane dostawy żywych węży, wybory Miss Tybetu, nie pokonywalne problemy z komunikacją i śmierć gości to tylko niektóre z "rozrywek" w hotelu w Lhasie. Do codziennych problemów dochodzi niestabilna sytuacja polityczna. Książka ukazuje fascynującą kulturę kraju, do którego nie docierają na ogół Europejczycy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/

koemata | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane, Audio, 2019
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

5 lat w Tybecie pod okupacją chińską, dużo bezcennych obserwacji i dokładnych opisów ludzi, zdarzeń i kraju

mowmiola | 2018-11-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 17 listopada 2018

Gdybym nie była w Azji, to bym nie uwierzyła w te zwariowane historie, ale tak miałam szczęście przekonać się, że wsypanie ugotowanego ryżu do solniczek nikogo tam nie dziwi.

kamil11osin | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Ciekawa, prosta a momentami zabawna książka. Polecam :)

darek_lask | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Straszno i śmieszno. Autor nie oszczędza nikogo: siebie, współpracowników, Tybetańczyków, Chińczyków ani turystów.
Dobrze napisana, z dużą dawką humoru i pełna trafnych (oraz dowcipnych)wniosków książka do której na pewno wrócę.
Chomik himalajski już zaistniał w naszym domowym słowniku.

Marika369 | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Moja ocena jest zupełnie subiektywna. Niczego nie spodziewałam się po tej książce, a wszystko w niej pozytywnie mnie zaskoczyło. Przez cały czas słuchania była dla mnie źródłem zabawnych skojarzeń i często wracałam do niej myślami. Nie jest to opasłe tomisko, ale uważam, że w swoim gatunku est bezbłędna. Doskonale spożytkowany czas, gorąco polecam ;)

Jakub Łatka | 2017-09-02
Przeczytana: 01 września 2017

Książkę mogę polecić całym sercem i z czystym sumieniem!
Autor opisuje swoje przeżycia z okresu, w którym pracował w tybetańskiej placówce sieci hotelowej Holiday Inn. Jego codzienne zadania byłyby prawdopodobnie nudne, nieciekawe i niewarte opisywania, gdyby nie miejsce w którym pracował.
W Lhasie, stolicy Tybetu nic nie działa tak jak można by się tego spodziewać z zachodniego punktu widzenia. Książka przybliża kulturę Tybetu, prezentuje realia życia w tym niedostępnym miejscu, jednocześnie cały czas punktując absurdy które napotykał autor starając się prowadzić hotel w komunistycznym kraju, gdzie działania nie są podyktowane znaną nam z codziennego życia logiką.
Jest to książka niesamowicie zabawna, częsty uśmiech jest nieodzowną częścią podczas czytania, a niektóre fragmenty mogą doprowadzić do niespodziewanych wybuchów śmiechu.
Oprócz codziennych perypetii autor opisuje przyrodę, kraj (krainę?) zniszczoną podczas "pokojowego oswobodzenia" Tybetu przez Chińską Armię...

st_ark | 2016-12-19
Przeczytana: listopad 2016

(przesłuchana w formie audiobooka)
Świetna książka. Słuchałem ją głównie podczas wybiegań, lektor bardzo żywo oddający treść książki. A treść wybitnie zajmująca. Opisana w pierwszej osobie przez dyr. ds. marketingu, historia jego pracy w hotelu Holiday Inn w Lhasie. Od rozmowy rekrutacyjnej i przyjazdu do Tybetu do zakończenia pracy. Autor prowadzi przez mnóstwo zabawnych (oj, zdarzało mi się parskać śmiechem, przemierzając leśne dukty), a czasem i strasznych przygód (komunistyczni decydenci, surowe warunki), które stały się jego udziałem. Barwna mieszanka współpracowników, dziwne warunki prowadzenia działalności pod bokiem Chin, specyficzna mentalność Tybetańczyków - z pewnością zainteresuje każdego. A barwny sposób opowiadania sprawia, że czułem się jakbym towarzyszył w tych wszystkich historiach. Nie tchnie inspiracją, nie poznasz życia kolejnej gwiazdy - jednak sięgniesz do miasta, którego nigdy nie będziesz miał okazji odwiedzić.

LunarOne | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Naprawdę przyjemny tytuł, zabawny polecam w formie audiobooka

Ja bawiłam sie rewelacyjnie przy czytaniu tej książki.Zabawne historie przy próbach doprowadzenia hotelu wysokiej klasy do standardów.A wszytko dzieje sie w Tybecie, gdzie ludzie zupełnie inaczej postrzegaja standardy a sprzątaczki pierwszy raz w życiu widzą odkurzacz.
Możemy co nieco dowiedzieć sie o zwyczajach i życiu w tym interesującym miejscu.
Za tą przyjemność daje maxa!

Pablo25 | 2015-11-21

Niezłe akcje działy się w tym Holiday in.
Zabawna historia jak i perypetie Personelu.
A te LINIE LOTNICZE CAAC ..........BRAK SŁÓW.
Ciekawe jak smakuje mięso z Jaka.
Polecam hehe