Historia jednego życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
getto, żydzi
Patrycja

Autobiografia uczonego, który otarł się o Nagrodę Nobla. Życiorys Hirszfelda czyta się niczym fascynującą powieść historyczną. Stajemy się świadkami jego przełomowych odkryć medycznych, których o mało nie przypłacił życiem. Był współodkrywcą zjawiska dziedziczenia grup krwi. Nazewnictwo, które wprowadził (A, B, AB, O), przyjęło się na całym świecie. Oznaczył czynnik Rh i odkrył przyczynę...

Autobiografia uczonego, który otarł się o Nagrodę Nobla.

Życiorys Hirszfelda czyta się niczym fascynującą powieść historyczną. Stajemy się świadkami jego przełomowych odkryć medycznych, których o mało nie przypłacił życiem. Był współodkrywcą zjawiska dziedziczenia grup krwi. Nazewnictwo, które wprowadził (A, B, AB, O), przyjęło się na całym świecie. Oznaczył czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Jego drugą życiową pasją była działalność pedagogiczna. Wychował wielu wybitnych naukowców.
Historia jednego życia zawiera również jedyny w swoim rodzaju obraz warszawskiego getta, widzianego oczami lekarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

allison | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

"Historia jednego życia" to nie tylko autobiografia uczonego. To również cenny i ciekawy wykład na temat roli i zadań każdego badacza.
Ludwik Hirszfeld w wielką pasją i zaangażowaniem opowiada o swojej pracy - zarówno odkrywcy, bakteriologa jak i wykładowcy. Jego refleksje na temat uczenia się i nauczania innych mogłyby stać się przewodnikiem dla każdego, nie tylko początkującego pedagoga.
Hirszfeld podchodzi do zjawisk przyrody z uznaniem i pokorą, mając świadomość, że człowiek także jest jej elementem; jako jedyny obdarzony umysłem, ale przez to wcale nie najdoskonalszy.

O swoich zasługach dla bakteriologii i ummunologii oraz medycyny autor mówi z nieskrywaną dumą, ale bez zadufania w sobie. Przede wszystkim jednak wprowadza zwykłego czytelnika w świat zarazków i skomplikowanych procesów fizjologicznych w sposób zrozumiały i budzący zainteresowanie, okraszony wieloma dygresjami i anegdotami, np. na temat swojego udziału w słynnej sprawie Gorgonowej czy procesach o wykluczenie...

ryszpak | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

Przepraszam, ale nie mogę napisać opinii o tej książce... Zbyt świeżo jestem po jej lekturze, nie dałbym rady przełożyć uczuć na te kilka zdań w tym białym prostokącie.
Bardzo gorąco polecam wszystkim, uprzedzając, że nie jest to literatura łatwa. Ale arcyważna. Bez wątpienia.

Justyna | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

„Historia jednego życia” to historia człowieka o wielkim intelekcie, wybitnego uczonego i odkrywcy. Umiłowanie przez pana Profesora nauki, połączone z ciężką pracą dało efekty, z których korzysta ludzkość do dziś (m.in. miał wielkie zasługi w zwalczeniu epidemii duru plamistego w czasie I wojny światowej w Serbii, jest twórcą rasy serologicznej, oznaczył grupy krwi, które zastosowano m.in. do określania ojcostwa). Jego wielką pasją było nauczanie młodzieży, wykłady zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem studentów. Jak sam mawiał był ogrodnikiem dusz.
Przeżycia II wojny światowej, całego koszmaru holokaustu nie zabiły w nim humanitaryzmu. Jego wiara w to, że nauka pozwala być lepszym człowiekiem, dała mu siłę do dalszej owocnej pracy.
Za swoje osiągnięcia był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Książka nie jest popularna na LC a szkoda bo naprawdę warta przeczytania.

Tak dobre książki mogłabym czytać cały czas! Napisana pięknym językiem autobiografia jednego z największych polskich uczonych. Dla interesujących się medycyną i historią pozycja obowiązkowa, pozostałym również serdecznie polecam. Na pewno długo jej nie zapomnę.

Agnieszek | 2018-12-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Ważna i wybitna.
Jest bowiem głosem prawdziwego humanisty, gorącego i mądrego patrioty, rzetelnego naukowca, troskliwego męża i ojca, w przede wszystkim wrażliwego człowieka.
Autor z drobiazgowością kreśli obraz swej pracy naukowej, pozwala zajrzeć do laboratorium, na międzynarodowe kongresy, a potem za mury warszawskiego getta, na polską wieś podczas okupacji, obserwuje ludzi i ich naturę. Składa zarazem hołd wielkoduszności, piętnuje cynizm i próbuje dociec przyczyn okrucieństwa Niemców.
Bo ta książka to wielkie oskarżenie. Oskarżenie ideologii i ludzi, którzy zmuszają innych do wyborów: umrzeć teraz czy za godzinę? Co zrobić z ojcem staruszkiem, który oszalał i krzyczy, a więc sprowadza niebezpieczeństwo na innych ukrywających się? Wracać do swojego dziecka czy towarzyszyć w transporcie maluchom, które ma się pod opieką?

Zapominamy o historii, a Hirszfeld nam o niej przypomina. Zapominamy o tym, czym jest człowieczeństwo, a Hirszfeld odświeża nam pamięć. Ukazuje jednocześnie...

KaBa | 2015-07-03

Książkę tę można odbierać w różny sposób: jako opis pracy doświadczalnej w dziedzinie bakteriologii i serologii, historię życia zapalonego naukowca, poruszający opis tragicznych wydarzeń wojennych lub relację z rozwoju nauki w przedwojennej Polsce. Mimo, że książka została napisana siedemdziesiąt lat temu, a w Polce pojawiła się w druku w 1977, jest ona ponadczasowym i nadal, niestety, aktualnym apelem o poszanowanie innych narodowości, ras i religii i tolerancję dla nich. Aktualnym niestety dlatego, że wciąż obserwujemy nieustające na świecie zjawisko gwałcenia praw ludzi mówiących innym językiem, wierzących w innego Boga, posiadających inne poglądy a nawet odmienny wygląd. Autor – świadek zbrodni – odsłania absurdalność ideologii faszystowskiej oraz wzywa do bezkonfliktowego życia wśród różnic, respektowania ich i znajdowania dialogu zrozumienia. Ponadto, pod koniec książki, przedstawia on znaczenie prawidłowego „używania” nauki dla dobra wszystkich a nie w celu tłumaczenia...

Demios | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Ludwig Hirszfeld jest doskonałym dowodem na to, że ból można wyrazić słowami. Jest to książka o życiu. Życiu tak prawdziwym, smutnym i tragicznym, osadzonym w czasach o których ciężko jest rozmawiać, szczególnie tym, którzy ich doświadczyli. Książka ta, jest także piękną lekcją historii dla dzisiejszego pokolenia pochylonego często nad prozaicznymi problemami. Piękne świadectwo, niebywała postawa. Pokora życia i nadzieja lepszego jutra bije od tej książki. Ludwig Hirszfeld na długo pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako wybitny profesor zaangażowany całym sercem w pomoc swoim studentom, ale również jako uosobienie człowieczeństwa i szczerości ludzkich dążeń.

Lidia F | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Mamy tak wielu wspaniałych bohaterów o których nie wiele wiemy.To kolejny z nich. Ludwik Hirszfeld jego zasługi dla medycyny światowej i naszego narodu są niezwykłe.Co za postawa. Koniecznie czytajcie tą książkę. To nie tylko historia jednego życia to historia narodu widziana oczami mądrego człowieka.

chimera | 2019-03-24
Na półkach: Holocaust, Przeczytane, Posiadam