Heartfire
Franek

Peggy jest Żagwią, potrafi spojrzeć w płomień jaśniejący w sercu każdego człowieka. Chroni Alvina Stwórcę od chwili narodzin, od dnia, kiedy Niszczyciel pierwszy raz spróbował go zabić. Jednak przeznaczenie pchnęło ich oboje na różne szlaki. Alvin ruszył na północ, gdzie jego zdolności uważane są za czarnoksięstwo, a korzystanie z nich karane jest śmiercią. Peggy pociągnęła na południe, gdyż zobaczyła w przyszłości straszliwą wojnę i zniszczenie. Tylko jedna ścieżka prowadzi przez chaos wojny, a misją Peggy jest przeprowadzenie świata tą ścieżką ku pokojowi. Historia, legenda, magia i sny: Card miesza je razem, uzyskując zadziwiający autentyzm.

Adrian Jeżak | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Minęły niecałe 3 dni od przeczytania ostatniej częśći, a dziś piszę opinię o kolejnej. Brat godzi się z bratem, i chociaż różnie między nimi bywało zdaje się, żę zazdrość o talenty wkrótce minie. Znów spotykamy się z sądem. Tym razem sprawa toczy się o czary a inkwizycja zostaje z niczym innym jak tylko z utartym nosem kiedy Alvina i jego przyjaciel zabierają się do tej sprawy. Taki mały spoiler... Gdyby mnie to nie wciągnelo, nie pisał bym aż tyle z treści tej książki. Czy zachęciłem poprzednimi opiniami? Mam nadzieję, że tak. Warto, bo ksiązka zbliża nas do historycznych wydarzeń obu Ameryk i powstania Stanów Zjednoczonych co w Europie jest jedynie kreślone konturami bo skupiamy się na własnej historii. Co z indianami? Co z niewolnikami sprowadzanymi z Afryki? W tej serii powieści, jak nigdzie indziej znalazłem odpowiedzi, których nie uczono w liceum czy nawet na studiach ;)
Serdecznie Polecam
Adrian Jeżak

Skellen | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Płomień Serca jest piątym tomem Opowieści o Alvinie Stwórcy, którą wykreował Orson Scott Card.
W moim przekonaniu najlepszy cykl w wykonaniu tego świetnego i płodnego pisarza. W każdym tomie mamy do czynienia z innym etapem życia i rozwoju wewnętrznego Alvina, i każdy jest jedyny w swoim rodzaju, ale idea przewodnia jest niezmienna, głęboko poruszająca pięknem w swej prostocie.
Bądź dobry, dąż do tego by być jak najlepszy. W tym celu wykorzystaj najpełniej jak potrafisz dar, który otrzymałeś od Boga, niezależnie jaki by on był, rozwijając go i pożytkując w dobrej sprawie. Cóż może być bardziej oczywistego i godnego naśladowania? Niestety, nie są to powszechne postawy w świecie przesiąkniętym cynizmem, konsumpcjonizmem i dążeniem do zaspokajania swoich potrzeb w hedonistycznym pędzie za tym co łatwe, lekkie i przyjemne. Za tym co nie wymaga wielkiego wysiłku i zaangażowania, dając nam w zamian maksimum satysfakcji. Zresztą w żadnym innym świecie nie jest łatwo wytyczyć sobie taką...

Skrzatka | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Interesująca teoria dot. niewolników ^^ Wiele wyjaśnia :-)

Wiencor | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

"Płomień serca" to jak na razie najgorszy tom sagi o Alvinie Stwórcy.
Do momentu jak Alvin i Jego żona Peggy oraz Verily Cooper są razem czyta się to świetnie. Taki wstęp do dalszych przygód. Problem zaczyna się, jak się rozdzielają i tak: Peggy rusza na południe, a Alvin i reszta na północ. Mamy tutaj również wątek Calvina, który razem z Balzakiem podróżują po Ameryce, ale z czasem ten wątek zaczyna nudzić.
Najgorsze jest to, że Ci bohaterowie nie przypominając tych których poznaliśmy w poprzednich tomach. Jedynie Peggy Carter wydaję się nie zmieniać, Calvin jako antagonista w poprzedniej części, tutaj jakby wyblakł. Motyw procesu niepotrzebny, gdyż w poprzednim tomie mieliśmy to samo.
Podsumowując: Ciąg dalszy równi pochyłej jeśli chodzi o tę serię.

Hubert | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Przerwałem lekturę po kilku rozdziałach. Wychodzę z założenia, że książkę czyta się po to, aby sprawiła jakąś przyjemność. Ta rozwleczona historia o niczym w tej funkcji zdecydowanie nie spełnia.

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2004 rok

Podobnie jak w przypadku "Ucznia Alvina" pod pozorem opowieści o dalszych przygodach Peggy, Alvina, Arthura i Calvina autor skupia się na niedoli Czarnych w Ameryce. Sytuacja jest beznadziejna; nasi bohaterowie chcieliby niewolników wyzwolić, ale jednocześnie nie dopuścić do wojny. Kto jak kto, ale Peggy jako żagiew doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż w chwili obecnej jest to niemożliwe.

Z drugiej strony oglądamy dalsze losy niezniszczalnej pary: Calvina i Honore. Opisy ich imprez oraz kaca na drugi dzień to jedne z jaśniejszych momentów książki. Niestety jest ich niewiele, Card z kolei zaczyna się totalnie powtarzać. Znowu mamy proces, wszak od ostatni był dopiero w poprzednim tomie. Znowu Verily Cooper broni Alvina, tym razem przed oskarżeniem o czary. Tu także poznajemy Johna Adamsa, gdzieś w tle także przewija się Thomas Jefferson.

Upadku dobrego pomysłu ciąg dalszy, nic już nie zapowiada, ani przez chwilę, by seria miała się dźwignąć na nogi.

Klucznik | 2015-12-06
Przeczytana: 2015 rok

Dlaczego zacząłem od piątego tomu cyklu? Bo innych nie posiadam. Gdy zobaczyłem nazwisko jednego z moich ulubionych autorów, na książce z wyprzedaży bibliotecznej, musiałem ją kupić. (Dalej wisze koledzę złotówkę, którą mi wtedy pożyczył.) Card jest mistrzem sf. Niekwestionowanym. O ile jest to cykl, tak niewiele rzeczy jest takich, które utrudniają czytanie wyrywkowe. Polecam!

auuron | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Co tu dużo pisać, dobra kontynuacja cyklu o Alvinie Stwórcy, polecam!

książek: 1991
Jahty | 2011-10-21