Uczeń Alvin

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Opowieść o Alvinie Stwórcy (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Prince Alvin. The Tales of Alvin Maker
Ag2S

Inne wydania

Alvin powraca do miejsca swych narodzin, aby podjąć naukę u kowala. Nie wszystko dobrze się układa w Hatrack River. Alvin musi nauczyć się wykorzystywać magiczne umiejętności, którymi został obdarzony. Niszczyciel czeka tylko na okazję, aby go zabić. Ale jest tam też ktoś, kto czuwa nad Alvinem z daleka – Żagiew.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Uczen_Alvin-p-33771-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Uczen_Alvin-p-33771-1-30-.html

Wkp | 2017-02-13

ALVIN POWRACA

Najsłynniejszy obok Endera bohater powraca. I to na wiele sposobów. Powraca bowiem we wznowieniu swoich przygód, powraca z kolejnym tomem, ale także i powraca do domu oraz na właściwą sobie ścieżkę. Przede wszystkim jednak powraca w znakomitym stylu, oferując fanom porcję świetnej fantastycznej rozrywki, a nieznającym go jeszcze czytelnikom szansę na wejście w intrygujący świat alternatywnej historii Stanów Zjednoczonych.

Po opuszczeniu Indian, Alvin Stwórca wraca do miasta, w którym przyszedł na świat, żeby zostać uczniem kowala. Bohater musi nauczyć się wykorzystywać swoje magiczne zdolności i stać się wreszcie tym, kim bycie jest mu przeznaczone. Jednakże pod jego nieobecność zmieniło się nie tylko Hatrack, ale również sam kowal. Dojrzewając do roli Stwórcy Alvin poznaje zarówno własne możliwości, jak i nowych ludzi, na losy których będzie miał wpływ. Co jednak los gotuje dla niego samego, kiedy na horyzoncie wciąż czają się zagrożenia?

Pierwszy tom przygód...

Adrian Jeżak | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Kolejna jakże wciągająca część. Alvin trafia do kowala, który "uczy" go fachu. Dlaczego "uczy"? Zajrzyjcie sami :). W tej części nie odbiegamy już od głównego wątku historii, nie skupiamy sie na postaciach drugoplanowych. Historia jest czysta, przejrzysta i zachęcająca. Pełno w niej matczynej miłości, miłości kochanków, nienawisci, zdrady ale także zarazem nauki i pokory, Umiejętności utrzymania własnego stanowiska w określonych sprawach i chęc pomocy innym z narażeniem własnego życia. Popierane to ilością magii, humoru i innych rzeczy, które spowodują, że nie będziecie mogli oderwać się od jej lektury.
Dlaczego piszę takimi ogólnikami? Po coż streszczać coś co i tak przeczytacie ;)
Polecam i Zachęcam
Adrian Jeżak

Hubert | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Trzeci tom Alvina jest na pewno lepszy od poprzedniego. Tym razem nie ma tu Indian (są jedynie z rzadka wspominani), za to zahaczamy o temat niewolnictwa. Dużo się dzieje, nie można narzekać na nudę, troszkę też zaskoczenia. Wszystko polane oczywiście sosem o smaku fantasy. Myślę, że nieśmiało można polecić - pod warunkiem oczywiście, że przeczytało się dwa poprzednie tomy.

Książka to niby nic takiego, osadzone w fantastycznych klimatach dość prymitywne czytadło autora z dość przeciętnym warsztatem - ale jednak wciąga, zaskakuje i kusi aby sięgnąć po kolejny tom - co też z pewnością wkrótce uczynię.

Mecha_Kulturacja | 2017-02-26

W lutym światło dzienne ujrzał Uczeń Alvin - trzeci już tom młodzieżowego cyklu Orsona Scotta Carda o Alvinie Stwórcy, wydawanego obecnie przez Prószyński i S-ka w odświeżonej szacie graficznej. Dla miłośników twórczości autora kultowej Gry Endera oraz tych, którzy śledzą z zainteresowaniem losy Alvina, to pozycja obowiązkowa.

Drugi najpopularniejszy bohater Carda dorasta. Po tym, jak w drugim tomie cyklu mieszkał z Indianami, Alvina czeka kolejny etap nauki. Tym razem musi powrócić do Hatrack River by zapanować nad swoimi magicznymi zdolnościami. W tym celu rozpoczyna naukę u kowala. Tymczasem jednak Niszczyciel ciągle czyha na jego życie, a samo rodzinne miasteczko nie jest już takie, jak przedtem.

W trzecim tomie swojego cyklu Orson Scott Card po raz kolejny bierze na warsztat historyczno-społeczne realia Stanów Zjednoczonych, oczywiście - jak w poprzednich odsłonach - spoglądając na nie przez pryzmat alternatywnej rzeczywistości. Uczeń Alvin stanowi swojego rodzaju...

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 2003 rok

Po rozczarowaniach, jakie przyniósł "Czerwony Prorok", wracamy na główną ścieżkę Alvina: jego naukę Tworzenia. Bohater spóźniony o rok przez wydarzenia z drugiego tomu dociera wreszcie do Hatrack, miejsca swych narodzin, by zostać uczniem kowala Makepeace'a Smith. Pamiętamy tę postać z tomu pierwszego... tu jednak Makepeace jest już zupełnie inną osobą. To jest właśnie mocna strona książek Carda: wie, że każdy może się zmienić, najczęściej na gorsze. Dlatego też czyny kowala tak bardzo oddziałują na czytelnika - pamiętamy, jak wyciągał własnymi rękami Vigora, brata Alvina z rzeki, a teraz jest nikczemnym, leniwym egocentrykiem, przekonanym o własnej wyższości i braku umiejętności i talentu u ucznia.

Tak, jak "Czerwony Prorok" poświęcony był Indianom, tak "Uczeń Alvin" w dużej mierze dotyka drugiej nieprzyjemnej kwestii, na której opiera się Ameryka: niewolnictwa. Obserwujemy ludzkie zachowania, przejedziemy przez całą ich skalę, od jasnej emancypacji, przez obojętność i wstyd, do...

Silaqui | 2012-03-02
Przeczytana: 03 lutego 2012

Po przeczytaniu Czerwonego Proroka z utęsknieniem czekałam na ponowne spotkanie z Alvinem, ale pech chciał, że pozycja ta była ciągle niedostępna. Zanim udało mi się porwać z bibliotecznej półki wyczekiwanego Ucznia Alvina pocieszałam się Mówcą Umarłych, a spotkanie z Enderem jedynie zaostrzyło apetyt.
Zdążyłam się już przyzwyczaić do stylu Orsona Scotta Carda, a magia zawarta w jego powieściach na stałe zagościła w czołówce moich ulubionych światów.

Cała opinia dostępna tutaj: http://adanbareth.blogspot.com/2012/03/kilka-sow-o-uczniu-alvinie-orsona.html

AJD | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Jak się już zacznie czytać o Alvinie to nie chce się przestawać. Zastanowiłam się nad nieograniczoną wyobraźnią autora, a także nad jego zuchwałością. Przemienia głównego bohatera w jeszcze-nie-Boga, ale już-nie-człowieka. Ciężka jest droga do zostania Stwórcą. I choć żałuję, że wątek miłosny nie rozwinął się bardziej, nadal chce towarzyszyć Alowi w jego walce z Niszczycielem.

auuron | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Trzeci tom cyklu o Alvinie Stwórcy. Książka opowiada o dalszych losach Alvina, skupia się na etapie pobierania nauk u kowala i zdobywaniu zawodu czeladnika. W dużym stopniu widać poruszany temat czarnych w Ameryce i samego niewolnictwa. W dalszym ciągu czyta się miło i z zaciekawieniem. Tuż przed chwilą skończyłem, ale chyba zaraz sięgnę po następną część. :) 7/10.

Kasia | 2017-03-24
Przeczytana: 14 marca 2017

Uczeń Alvin to bardzo udana kontynuacja cyklu, zaostrzająca apetyt na kolejne części. Jeśli spodobały Wam się dwa poprzednie tomy, ten z pewnością również Was nie rozczaruje.

Cała opinia:

książek: 2045

Nie wiele jest powieści których nie lubię, ale ta jest jedną z nich. To zwykła powieść obyczajowa w którą wciska się magię, która znowu jest mdła i ni jak ma się do fabuły. W zasadzie nie mam pojęcia o czym jest ta książka, wydawać by się mogło ze chodzi o ratowanie pijanego Indianina, aby w następnej ratować Afroamerykanina, aż z logika nakazuje myśleć ze kolejny będzie o tym ze kolej nadchodzi i będziemy ratować chińczyka upalonego opium.

Wszystko rozwleczone, te "najlepsze momenty" o których opowiadali mi koledzy przez co próbowali mnie namówić do przeczytania tego, często oddalone od siebie są o cały tom. Np. zostanie czeladnikiem u kowala.

Chodzi mi oto że akcja jest nudna, nudna do bólu.