Gniazdo

Okładka książki Gniazdo Rafał Dębski
Okładka książki Gniazdo
Rafał Dębski Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Żelazny Kruk (tom 3) fantasy, science fiction
Żelazny Kruk (tom 3)
Jaguar
2020-02-26
2020-02-26
polska fantastyka powieść młodzieżowa

Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Historia wciąż trzyma w napięciu, jednak ta część nie zostanie moim faworytem

Historia wciąż trzyma w napięciu, jednak ta część nie zostanie moim faworytem

Podsumowując całą trylogię "Żelaznego Kruka" to fajna pozycja w świecie fantastyki dla młodszego czytelnika ale i starszy spędzi miło czas przy lekturze.
Zróżnicowani bohaterowie tworzący drużynę, postacie drugoplanowe też z charakterem. trochę fantastyki, trochę przygody, sporo akcji, ogólnie na plus.
Polecam

Polecam

Z chęcia czytałem.Mocne dialogi.Lubiłem jak szli przez las.Książka ,bardziej dla młodzieży.Ale i ja lubię.
Fajnie było jak oni uciekli z lasu na łąkę.
A sceny z tym krukiem,to super.

Fajnie było jak oni uciekli z lasu na łąkę.
A sceny z tym krukiem,to super.

Każda podróż ma swój początek i koniec. Jednak nim to drugie nastąpi czasem trzeba zawalczyć by było takie jakiego się pragnie. Droga do finału bywa naznaczona wysiłkiem, pokonywaniem kolejnych trudności i wychodzenia z zastawionych pułapek, ale i poznawaniem świata oraz przede wszystkim samego siebie. Podobno tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Evah przebył długą drogę od małej wioski do miejsca gdzie znajduje się obecnie, lecz to jeszcze nie kres. Tak naprawdę teraz dopiero stoi przed nim najważniejsze zadanie, jest zdeterminowany by osiągnąć cel. Jego przyjaciele tak samo jak i on chcą by się urzeczywistnił, wierzą, że pokonają Żelaznego Kruka. To nie tylko osobista sprawa, lecz coś o wiele ważniejszego, ale czy są przygotowani na to by stanąć oko w oko z legendą? Kat Jakub widział już niejedno, służy radą i nie tylko nią, zbyt dobrze poznał zło, ale także wie jaką siłę ma dobro, czy ta wiedza będzie pomocna gdy trzeba będzie stawić czoła temu pierwszemu, a jednocześnie nie stracić tego drugiego? Walka jest nieunikniona, a z nią też stawienie czoła temu, co może zniszczyć Evaha oraz jego towarzyszy. Przeciwnik jest bezwzględny, ile będą gotowić zaryzykować ci, którzy rzucili mu wyzwanie? Stawką jest coś więcej niż ludzkie życie, ale to jego strata jest ostateczna i nie pozostaje bez echa. Ostateczny pojedynek rozstrzygnie wszystko, więcej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Na ostatnim tomie cyklu spoczywa dość ciężkie zadanie, jednocześnie powinien zakończyć historię, a z drugiej jest również kontynuacją. „Żelazny Kruk. Gniazdo” to trzeci tom trylogii autorstwa Rafała Dębskiego, w dwóch pierwszych wiele się działo, trzecia nie ustępuje im pod tym względem i jest jeszcze bardziej wyrazista. Bohaterowie na oczach czytelników dojrzewają i mają w zanadrzu kolejne cechy sprawiające, że to, co wydawałoby się przewidywalne zaskakuje, bo znany cel wcale nie oznacza, iż droga do niego będzie schematyczna i powiedzie od punktu A do B, a potem zdobędzie się punkt C. Autor wyznaczył ścieżkę nieschematyczną, dzięki czemu poznajemy postacie od coraz nowych stron. Nim nastąpi finał przed oczami mamy pełną kontrastów panoramę fantastycznego świata, która jako tło sprawia, że całość nabiera barw, podkreśla atmosferę oraz dodatkowo wzmacnia wydźwięk kluczowych scen. „Żelazny Kruk. Gniazdo” wpisuje się w konwencję gatunku, czerpie z niego najlepsze wzorce, zachowując przy tym indywidualny styl, niesłychanie plastyczny, pozwalającym bez trudu przenieść się do uniwersum postaci. Umiejętnie poprowadzona fabuła nie zdradza za dużo, tyle by zaintrygować czytających i wciągnąć ich w niezwykłą peregrynację, w jakiej mit mierzy się z wiarą, a ta z wiedzą. Rafał Dębski nie odziera opowieści z aury fantastyki, wprost przeciwnie, ona jest wciąż obecna, lecz dodaje do niej swój autorski ślad, wyróżniającym tę trylogię spośród innych. Nie tylko młodsi odbiorcy będą usatysfakcjonowani lekturą tej serii, dla starszych będzie równie interesująca.

Evah przebył długą...

Bardzo podobały mi się poprzednie części tej trylogii, jednak 3 część nie wyszła w ogóle. Autor ucina wątki, prostolinijnie zamyka fabułę, poza tym jak w pierwszej i drugiej części można doznać mniejszych lub większych zaskoczeń w treści, tak tutaj wszystko jest do przewidzenia i nie zabiera to całą frajdę z czytania.

Jak dwie pierwsze części podobały mi się i były naprawdę fajne, tak finał mnie zawiódł po całości. Miałam wrażenie, że autor nie wie, co ma dalej pisać i ciągle pisze to samo tylko ujmuje w inne słowa. Nie wiem dlaczego dałam 4, bo ta książka zasługuje na 2 i to z dwoma minusami. Czytając miałam deja vu. Każda postać ciągle robiła i myślała to samo. Jedyny progres był w postawie i determinacji. Dialogi marne. No coś tu nie pykło, mówiąc kolokwialnie. Bardzo mi przykro naprawdę, ale liczyłam na coś znacznie lepszego. Nigdy w życiu nie płakałam ze szczęścia, że skończyłam coś czytać. :(

„Żelazny Kruk: Gniazdo” Rafała Dębskiego to rewelacyjna powieść dla młodzieży. Autorowi udało się zamknąć trylogię bez zbędnego nudzenia oraz rozbudza niedosyt na kolejne tomy i mam nadzieje, że Wydawnictwo Jaguar niebawem uraczy moją skromną osobę informacją o kolejnej książce z tego świata.

Więcej:

Chcesz być na bieżąco? Polub stronkę Dziennika na Facebooku, gdzie będziesz miał dostęp do każdej publikacji na blogu! <3

"Nieważne, co było kiedyś, ważne to, co teraz"

Drużyna Evaha dotarła do siedziby Szalonego Maga. Choć podróż była trudna i przepełniona niespodziankami, to wspólnymi siłami zrealizowali swój kolejny cel. Potężny i niebezpieczny mag nie zamierza pomagać naszym bohaterom. Będzie ich mamić oraz oszukiwać, aby zdobyć drogocenne dla niego informacje.

Każdy z uczestników wyprawy dojrzewa na swój sposób. Dokonują się w nim zmiany na lepsze przez pokonywanie własnych lęków. Przekonują się na własnej skórze, jak racjonalne myślenie w chwilach słabości pomaga przeżyć niebezpieczeństwo. Skoro ich wiedza pogłębia się z każdym dniem wyprawy, to czy poradzą sobie z Szalonym Magiem?

Szczególnie na omówienie zasługuje sposób przekazywania treści. Prosty oraz zrozumiały język jest prawidłowy dla młodszego czytelnika. Autor postawił na krótkie zdania, a także wyjaśnianie trudnych wyrazów przy pomocy dialogów. Z kontekstu rozmowy Czytelnik jest w stanie zrozumieć wystarczająco, aby pojąć sens użycia określonego wyrazu. Ponadto zaproponowano typową walka dobra ze złem.

Doceniam wybór postaci składających się na grupę Evaha. Jest to typowy zlepek osób charakterystycznych w powieściach przygodowych. Kreacja postaci jest oparta na kilku prostych założeniach. Pozwala to na łatwe przywiązanie się się do bohatera bez wielkich rozważań o jego emocjonalno-moralnych konfliktach wewnętrznych. Innym zagraniem są przekomarzanki Evaha, Grzywy i Cellary, dzięki którym poznajemy nieco bliżej ich uczucia. Jako młodsi uczestnicy wyprawy wykorzystują charakterystyczne docinki do wyrażania niezadowolenia. Na szczęście są one delikatne, najwyżej uszczypliwe, bez podtekstów i bezsensownych wyzwisk (Można? Można!).

Żelazny Kruk jest trylogią mogącą zachęcić chłopców jak i dziewczęta do czytania nieco już trudniejszych treści. Bogactwo przysłów wypowiadanych przez Evaha oraz przedstawienie dorosłego jako anioła stróża drużyny, jest charakterystycznym wyznacznikiem tej opowieści. Filozoficzne zajawki o złu, sile dobra oraz sensu zabijania mogą wytworzyć w młodym czytelniku tysiące pytań.

Ale od czego jesteśmy my, dorośli?

ladydevi

"Nieważne, co było kiedyś, ważne to, co teraz"

Każdy z uczestników...

To już ostatni tom przygód Evaha i jego przyjaciół. Kulminacja opowieści, przez którą wspólnie przeszliśmy.

Nasz główny bohater wydoroślał, zmężniał. Zdobył wiernych i oddanych przyjaciół.

Evah i jego kompani znaleźli już siedzibę słynnego Szalonego Maga. Teraz pozostało jedynie zdobyć od niego informacje, gdzie znajduje się gniazdo Żelaznego Kruka. Nie było to takie łatwe jak im się na początku wydawało. Jednak zawsze można liczyć na przyjaciół. Nie mniej jest to zadanie wymagające dużego sprytu i mnóstwa cierpliwości. Należy pamiętać, że przekonanie Maga do ujawnienia tajemnic bedzie tylko częścią drogi, którą znów muszą pokonać.

Możemy się domyśleć, że każdy z uczestników będzie miał do wykonania zadanie, by wszystko udało się tak jak powinno.

Więcej na: https://libraryofvelaris.blogspot.com/2020/03/zelazny-kruk-gniazdo-rafa-debski.html

Żelazny Kruk "Gniazdo" to zwieńczenie młodzieżowej trylogii autorstwa Rafała Dębskiego.

Evah, dzielny młodzieniec, chcący pomścić bliskich i zapobiec dalszemu szerzeniu się zła jest już bliski osiągnięcia celu. Chłopiec wraz z przyjaciółmi dociera do siedziby Szalonego Maga, który miał być kluczem do znalezienia gniazda potężnego i okrutnego potwora, siejącego postrach wśród ludu.

Czy chłopiec pokona potwora? Czy matka i ukochana Evaha żyją, czy poczwara zamieniła je w klejnoty? Jaki będzie finał tej fantastycznej historii i jakie niespodzianki kryją jej bohaterowie?

Uważam, że "Gniazdo" to ciekawa lektura, która powinna trafić w gusta młodzieży. Ja jako troszkę starszy czytelnik również czerpałam z niej przyjemność, ponieważ fabuła mimo swej prostoty była interesująca.

Cała opowieść (zarówno w poprzednich, jak i w tym tomie) przebiega dość jednotorowo, nie ma tu wiele miejsca na poboczne wątki, czy ich złożone sploty. Oprócz głównej historii możemy poznać kilka relacji, dotyczących losów poszczególnych bohaterów, ich przeszłości, doświadczeń. Nie ma tu nagłych zwrotów akcji, fabuła płynie dość spokojnie, nabierając dynamiki dopiero przy końcu. Zaś co do zakończenia, uważam, że było ono stosunkowo przewidywalne, ale mimo tego jest w pełni satysfakcjonujące.

Podsumowując, cała trylogia "Żelazny Kruk" to przykład udanej fantastyki skierowanej do młodszych odbiorców. Jeśli szukacie czegoś co może zainteresować wasze młodsze rodzeństwo, czy dzieci to sądzę, że losy Evaha mogą się im spodobać :)

PS Co do klimatu książek to przypomina on nieco serię o Eragonie, ale tak jak wspominałam, w tym przypadku historia wydaje się być znacznie prostsza

• 52 książki w ciągu roku 2020

Dodaj cytat z książki Gniazdo