Dziesięcioletnia rozwódka

Moi, Nojoud, 10 ans, divorcée
Jemen, życie kobiet, biografia
literatura faktu
mad28

Czy to możliwe, by dziesięciolatka była już rozwiedziona? Nazywam się Nadżul. Urodziłam się w jednej z jemeńskich wiosek. Mam dziesięć lat, przynajmniej tak myślę. Pod przymusem rodziców zostałam wydana za mąż za trzykrotnie starszego ode mnie mężczyznę. Byłam bita i wykorzystywana seksualnie. Pewnego dnia, wychodząc po chleb, wsiadłam do autobusu i pojechałam do sądu, gdzie czekałam, aż...

Czy to możliwe, by dziesięciolatka była już rozwiedziona?

Nazywam się Nadżul. Urodziłam się w jednej z jemeńskich wiosek. Mam dziesięć lat, przynajmniej tak myślę. Pod przymusem rodziców zostałam wydana za mąż za trzykrotnie starszego ode mnie mężczyznę. Byłam bita i wykorzystywana seksualnie. Pewnego dnia, wychodząc po chleb, wsiadłam do autobusu i pojechałam do sądu, gdzie czekałam, aż zechce mnie wysłuchać sędzia...

Książka przedstawia prawdziwą historię małej Jemenki, która odważyła się sprzeciwić archaicznym tradycjom swojego kraju. Jako pierwsza złożyła pozew o rozwód i wygrała! Odwaga Nadżul, o której pisała międzynarodowa prasa, wzbudziła podziw na całym świecie. Dziewczynka, która z anonimowej ofiary zmieniła się we współczesną bohaterkę, opowiada swoją historię, by zburzyć mur milczenia i zachęcić do walki arabskie dziewczynki znajdujące się w takiej samej sytuacji.

Booka | 2014-05-25
Na półkach: 2014 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2014

Spróbujcie sobie wyobrazić, że macie niespełna dziesięć lat i pewnego dnia ktoś ogłasza Wam, że odtąd skończy się beztroski czas zabaw a zacznie dorosłe życie..., że w niedługim czasie poślubicie zupełnie obcą osobę, opuścicie na zawsze rodzinny dom i zamieszkacie z obcym Wam człowiekiem.

Nadżud Ali przeżyła to na własnej skórze. Małżeństwo, niechciany wyjazd z rodzinnej wioski, zamieszkanie z mężem, a także spełnianie małżeńskich obowiązków. A przecież miała tylko dziesięć lat!
Jedynym ratunkiem mógł być tylko sprzeciw wobec tych praktyk... Tylko jak tu się sprzeciwić, kiedy ma się świadomość, że splami się honor rodziny? Jak uciec od męża tyrana?

Książka ta jest historią nie tylko o wielkiej odwadze małej Nadżud, która zdołała się wyrwać z tego piekła, ale też o dużej sile jej czynu, która nie tylko wywołała szum w mediach na całym świecie, ale też stała się bodźcem dla wielu innych młodych dziewczynek przechodzących przez to samo.

Książkę czyta się szybko (głównie ze względu...

Madi | 2016-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Kolejna smutna i poruszająca historia dziecka,10 letniej jemeńskiej dziewczynki,która została zmuszona do małżeństwa,małżeństwa w którym była bita i wykorzystywana seksualnie przez własnego męża oraz poniżana przez swoją teściową.
Jest to również historia tej samej dziewczynki,która wykazując się dużą odwagą sprzeciwiła się tradycji własnego kraju i wygrała wielką walkę.

kasandra_85 | 2011-07-04
Przeczytana: lipiec 2011

izabela81 | 2014-08-20
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Jest to autentyczna historia, która rozegrała się w Jemenie. Nadżud za zgodą ojca została wydana za mąż za 30 - latka. Była bita, gwałcona przez swojego męża, którego pierwszy raz zobaczyła w dniu swojego ślubu. Cała rodzina wiedziała o jej cierpieniu, ale nikt jej nie pomógł, bo ojciec nie mógł stracić honoru. Jednak Nadżud nie poddała się. Pewnego dnia wsiada w autobus i jedzie do sądu. Czytając tą książkę nie mogłam uwierzyć, że w XXI wieku 10 - latka może być już żoną? Ale jak widać tak. Dla mnie Europejki jest to niepojęte, ale dla Muzułmanów - owszem. Książka bardzo mną wstrząsnęła i wzruszyła. Dodam, iż w 2008 r. Nadżud została mianowana w Ameryce przez magazyn "GLAMOUR" Kobietą Roku, a pretendowała o to miano m.in z Hillary Clinton i Nicole Kidman.

Loncia | 2012-03-23
Przeczytana: marzec 2012

Wielkim minusem tej książki jest to, że nie pisała jej dziesięcioletnia dziewczynka, jak sugeruje okładka, tylko dorosła, europejska kobieta, poszukująca sensacji i nie mająca za grosz talentu literackiego, co, niestety, daje spaczony obraz.
Poruszająca historia, szkoda tylko, że tak zepsuta nieudolnym stylem.

Anna | 2011-10-29
Przeczytana: 28 października 2011

Książkę przeczytałam z szybkością błyskawicy, bo koniecznie chciałam się dowiedzieć jak skończy się ta historia. Trzeba mieć w sobie niezwykłą siłę, żeby przeciwstawić się przemocy, bólowi i upokorzeniu, którego doznała ta dziewczynka. Za jej przykładem poszły kolejne i to jest budujące, bo jest szansa, że kiedyś to się zmieni.
Seria pisane przez życie jest czasami tak straszna, że aż trudno uwierzyć, że takie cierpienie spotyka każdego dnia wiele dzieci na świecie.

adorable | 2013-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Dla większości dzieciństwo kojarzy się z beztroskim i niezwykle miłym czasem, kiedy nie trzeba jeszcze zaprzątać sobie głowy wieloma problemami, ściśle związanymi z dorosłym życiem. Jedyne obowiązki to chodzenie do szkoły i drobna pomoc w domu. Zainteresowania chłopców krążą wokół gier komputerowych, samochodów i gry w piłkę. Natomiast dziewczynki zaprzątają sobie głowę myślami o tym, jakiego będą miały męża, ile urodzą dzieci, jak również kiedy w końcu będą mogły zacząć nosić szpilki takie, jak mama, a do tego malować usta i powieki. Czasami lubią także sięgnąć po ciekawą książkę, obejrzeć znany serial czy pograć w gumę. Jednak, dzieciństwo nie zawsze tak wygląda. W niektórych krajach normą jest wydawanie za mąż kilkunastoletnich dziewczyn, które muszą dzielić życie z kilkukrotnie starszymi mężczyznami. Zdarzają się też sytuacje, kiedy żoną zostaje nawet kilkuletnia dziewczynka - niewinna, naiwna i...

Rudzianna | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Marzenia 10-letniej Nadżud nie różnią się niczym od marzeń innych dzieci w jej wieku. Bystra i ciekawa świata dziewczynka uwielbia chodzić do szkoły i zdobywać wiedzę a po szkole bawić się z rówieśnikami. Czasami wraz ze starszą siostrą spaceruje po bogatej dzielnicy swojego miasta. Oglądając piękne suknie ślubne na wystawach sklepów wyobraża sobie, że kiedyś i ona założy podobną, wychodząc za opiekuńczego i czułego mężczyznę, będącego miłością jej życia.
Rzeczywistość już wkrótce ma okazać się jednak bardzo brutalna. Ubrana w za dużą, paskudną, brązową tunikę -będącą namiastką przepięknych sukni z wystaw- dziesięciolatka zostaje pewnego dnia wydana pospiesznie za mąż za trzykrotnie starszego od niej mężczyznę.
Od tej chwili życie Nadżud zaczyna przypominać piekło. Zabrana z domu rodziców dziewczynka musi zapomnieć o szkole i zabawie z innymi dziećmi. Zamiast tego, znosząc obelgi i upokorzenia ze strony teściowej, przemoc i gwałty fundowane jej przez męża, pracuje ciężko,...

Muminka | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Bardzo ciekawa historia pisana przez życie. Przedstawia absurdy jemeńskiej rzeczywistości. Jemen jest dość egzotyczny, wiele przeczytałam wyznań islamskich kobiet, ale po raz pierwszy na mapie państw dyskryminujących kobiety znalazł się Jemen.
Nie bardzo rozumiem zarzut pod adresem książki, że nie pisze jej dziesięcioletnia dziewczynka, tylko po paru latach dorosłą kobieta. W końcu jasko dziecko Nadżud nie miała pojęcia o jemeńskich zwyczajach, wymuszonych małżeństwach czy okrucieństwie władz wobec kobiet. Jak mała dziewczynka mogłaby w przekonujący sposób opisać potworności, jakich doświadczyła, bicie, poniżanie i wykorzystywanie seksualne. Wiadomo że po takich przejściach szybko się dorasta. Nie sądzę by autorka kierowała się żądzą zysku, raczej chciała zwrócić uwagę świata na ten haniebny proceder.
Ciekawe, że w 2008 r. stała się w Ameryce kobietą roku, a pretendowała o to miano m.in z Hilary Clinton i Nicole Kidman.

Karolina | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014r.
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Siegnelam po te pozycje z czystej ciekawosci i jestem nia oszolomiona i poruszona. Niesamowita opwiesc o prawdziwym zyciu, o tym co byc moze dzieje sie obok nas. Pozycja, ktora warto przeczytac by zdac sobie sprawe z tego co mamy-chleb na sniadanie,mozliwosc uczenia sie, czyste mieszkanie, szczesliwe dziecinstwo badz mlodosc. Tak czesto nie doceniamy tego o czym inni ludzie marza; tak jak tytulowa bohaterka 10-letnia Nadzud marzy o spokojnym dziecinstwie, ktore zostalo jej odebrane w brutalny sposob.
Mala jemenka, zaledwie 10-letnia, a moze nawet mlodsza, zostaje przymuszona do malzenstwa z 30-latkiem. Dziecko wyrwane ze swiata dziecinstwa, ktore i tak nie bylo uslane rozami. Nadzud nie miala pojecia o malzestwie, o obowiazkach zony,o zyciu z mezczyzna, o tym wszystkim co ja spotkalo. Ta niewinna, wystraszona, wychowana w nedzy i biedzie dziewczynka z wielodzietnej rodziny przecierpiala wiecej niz niejeden dorosly moglby zniesc. Nie obce bylo jej zebranie o kawalek chleba czy...