Okaleczona

Wydawnictwo: Świat Książki
Mutilée
literatura piękna
Ewa

Beztroskie dzieciństwo Khady w rodzinnym Senegalu zostało brutalnie przerwane, kiedy to siedmioletnią dziewczynkę poddano tradycyjnemu zabiegowi „oczyszczenia”, czyli obrzezania. Gdy miała lat trzynaście, wydano ją za mąż i wywieziono do Francji. Obce środowisko, wieczne kłótnie, częste i liczne porody sprawiły, iż małżeństwo było nieudane. Ale Khady nie załamała się. Zbuntowana przeciwko barbarzyńskim zwyczajom, podjęła trudną walkę o prawo kobiet do samostanowienia, a przede wszystkim o wprowadzenie zakazu ich okaleczania.

źródło opisu: Opis wydawcy

HypatiazAleksandrii | 2019-03-13

Wielu ludzi obawia się po śmierci piekła. Chyba niepotrzebnie, skoro tak wielu z nas doświadcza go na co dzień. Bo ja sobie nie mogę wyobrazić gorszego piekła niż to okrucieństwo, które z nakazu beznadziejnych i bezsensownych tradycji (czytaj: NIEWIEDZY) "ludzie" są w stanie zgotować drugiemu człowiekowi. Dzieciom, bezbronnym istotom, które mają być przez nas CHRONIONE!!!!!. A już do granic wytrzymałości wk**wia mnie fakt, że dziewczynki i kobiety są tu jakoś "wyjątkowo" podle traktowane. Osobiście jestem przeciwko wszystkim tradycjom. Bo to człowieka wynaturza.

Ola Rzążewska | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

Książka prosta, ale przedstawia wyjątkowo okrutne wydarzenia, które szokują nie tyle ze względu na barbarzyństwo, co fanatyzm religijny. Myślę, że nie jedna kobieta poczuła pełną egoizmu ulgę, że nie przyszło jej żyć w takim społeczeństwie.

MagdaZ | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

oh co napisac... wstrząsające. O tym się wie, ale po czytaniu takich historii czuje smutek, ze w 21 wieku nadal takie cos ma miejsce i pewnie jeszcze długo bedzie. Edukcja i uświadamianie tak, ale co jeszcze można zrobić zeby zapobiegać takiemu barbarzyństwu.

LeniwyCzłowiek | 2018-07-20
Na półkach: Przeczytane, Pwr18
Przeczytana: 20 lipca 2018

Przeczytałem bo się nudziłem.

Na_regale_u_Lidii | 2018-07-06

Autorka jako pierwsza porusza temat obrzezania. Pisarka wspomina o swojej rodzinie i wiosce. Jako dziecko była bardzo energiczna. Miała szczęście chodzić do szkoły i uczyć się. W wieku 7 lat zostaje brutalnie okaleczona. Khady szczegółowo opisuje ten brutalny „rytuał”. Opowiada przez co przeszła bezpośrednio po okaleczeniu. Wspomina o strukturze społecznej regionu, w którym mieszkała. Ludzie – prócz urzędników państwowych – nie posiadają ubezpieczenia socjalnego i prawa do emerytury, więc muszą zajmować się m. in. drobnym handlem, np. sprzedażą nadmiaru przypraw. Na potrzeby rodziny również pracują na roli uprawiając ryż i proso. W razie potrzeby rodziny wspierają się nie zwracając uwagi z jakiej kasty pochodzą, co dotyczy również rodzin, które przebywają na emigracji. Wkrótce przychodzi list z Francji, który zawierał oświadczyny nieznanego jej kuzyna. Kilka dni później zostaje wezwana do pokoju ojca na rozmowę, gdzie towarzyszy mu babcia. Decyzja zostaje podjęta bez udziału...

Alicja | 2018-06-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2018
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Khady niesamowicie realistycznie przedstawia losy afrykańskich dziewczynek i kobiet. Są one pozbawione wszelkiego prawa decydowania o sobie, skazane na łaskę i niełaskę mężczyzn. Autorka pokazuje, że wystarczy chcieć by móc zmienić swój straszliwy los i pomóc innym, a także otwiera oczy na tragedię ciemnoskórych kobiet, oraz uzmysławia, że każdy z nas może im pomóc.

Majka | 2018-01-01
Przeczytana: 15 lipca 2017

Trudna i za razem wciągająca opowieść.
Opowiedziała światu o swojej krzywdzie na długo przed napisaniem i ekranizacją "Kwiatu Pustyni".
Książka jedna z wielu, która na długo utknie w pamięci.

hanterkaa | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Ostatnio dużo czytam autobiograficzne książki z rodzaju niewoli kobiet i za każdym razem dowiaduję się czegoś innego.Tym razem tematem tej książki jest rytuał obrzezania.Jest to mocna i wzruszająca historia Khady,która przeszła przez piekło.Jej rany nie są symboliczne,te rany krwawią i nigdy się nie goją.Choć pod względem literackim nie jest to wielkie dzieło,to i tak warto zapoznać się z tą książką,gdyż niesie ze sobą ważne treści.

Marta94 | 2017-06-16
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Nie dałam rady skończyć !

SickSense | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2017, Khady
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Nigdy wcześniej jakoś szczególnie nie zagłębiałam się w historie dotyczące afrykańskich obrzędów, w tym obrzezania. W końcu sięgnęłam po "Okaleczoną" i nie żałuję. Autorka bardzo szczegółowo opowiada o swoim życiu. Najpierw jako małej dziewczynki mieszkającej w Senegalu,a później młodej żony mieszkającej we Francji. Jedno jest pewne - jej życie nie należało do najłatwiejszych. Na szczęście była jedną z tych kobiet, które miały siłę przeciwstawić się władzy mężczyzn oraz własnej kulturze. W całej opowieści najbardziej spodobał mi się obiektywizm autorki. Nie próbowała na siłę się wybielić, pokazać tylko z dobrej strony. Opisała siebie taką jaka jest. Dzięki temu książka okazała się jeszcze bardziej wiarygodna i wciągająca. Mam nadzieję, że dzięki działaniom Khady i innych kobiet, dziś obrzęd obrzezania jest wykonywany rzadziej. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, że gdzieś współcześnie dziewczynki mogą jeszcze doznawać takiego okaleczenia i potwornego bólu. Polecam.