Pan midszypmen Hornblower

Tłumaczenie: Henryka Stępień
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Mr Midshipman Hornblower
marynistyka,

Zbiór opowiadań o młodym, zaledwie siedemnastoletnim, Horatio Hornblowerze, który rozpoczyna właśnie swoją służbę w marynarce JKM.

Agnieszka | 2016-09-02
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Postanowiłam, że każdą książkę, która w jakiś sposób mnie porwie lub zaskoczy w nie pejoratywnym tego słowa znaczeniu polecę innym. I ta do nich się zdecydowanie zalicza. To zbiór opowiadań. Zaleta jest wartka akcja i ciekawy bohater. Co więcej dokładność opisu życia na statku jest na tyle plastyczna, że nawet niedostatki wiedzy fachowej, co mnie dotyczy, nie powoduje nieporozumień. Po dwóch pierwszych opowiadaniach już dokładnie się wie o czym autor mówi. Nietuzinkowy bohater i bitwy morskie a wszystko to przyprawione szczyptą historii walk napoleońskich. Dochodzę do wniosku, że lubię czytać tego typu książki ponieważ etos honorowego rycerza jest w nich tak wyraźny, a niestety we współczesnym świecie wielokroć tego typu postawa jest wyśmiewana i deprecjonowana. Przy okazji polecam miniserial z Ioanem Gruffuddem w roli głównej, zrealizowany na podstawie książki.

Michał | 2010-10-13
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2010

Książka dla miłośników marynistyki i nie tylko. Co prawda znajdziemy tutaj fachowy żargon, jednak nie przesłania on przygodowo awanturniczej reszty powieści.
W zasadzie nie mamy tutaj miejsca na nudę i na każdej stronie znajdziemy coś interesującego.
Co prawda nie mamy tutaj wielkich bitew, ale znajdziemy za to małe potyczki, rajdy i walkę z żywiołem jakim jest morze.

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Dominik Socha | 2013-05-14
Przeczytana: styczeń 1992

Świetna seria książek morskich, choc wydanie pełne irytujących błędów tłumaczenia i składu... Jednak do dziś historie Hornblowerowskie doskonale mi się czyta i wracam do nich nieraz od tak dla przyjemności. Dobre dla miłośników historii i marynistyki...

Andrzej2020 | 2016-12-05

Ciekawie i dobrze (a podobno i dość wiernie) pokazane realia życia na okrętach JKM w końcu XVIII wieku.
Książka składa się z opowiadań, każde z nich ma wartką akcję i zakończenie ukazujące "filozofię" głównego bohatera.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

owliktuk | 2012-01-08
Przeczytana: 2008 rok

Świetny cykl powieści o doskonale niedoskonałym marynarzu i jego karierze. Genialna kreacja osobowości bohatera.

PROROK | 2012-11-06
Przeczytana: 01 września 2012

lekka i przyjemna powieść marynistyczna

MarcinDBW | 2018-06-04
qubal | 2018-02-20