Z podniesioną banderą

Tłumaczenie: Paweł Stachura
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 8)
Wydawnictwo: Remi
Flying Colours
Hornblower
AMisz

Kapitan Horatio Hornblower, upokorzony i pozbawiony okrętu, trafia do francuskiej niewoli. Wie, że czeka go egzekucja, chyba że zdoła uciec i triumfalnie powrócić do Anglii. Po długiej i krwawej bitwie kapitan Horatio Hornblower zostaje zmuszony do poddania swojego okrętu HMS 'Sutherland', a potem uwięziony we francuskiej twierdzy nad Morzem Śródziemnym. Sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, kiedy okazuje się, że Hornblower i porucznik Bush mają być postawieni przed sądem wojennym i skazani na śmierć. Jest to część planu Napoleona, który chce poprawić nastroje w zmęczonym wojną cesarstwie. Nawet jeśli Hornblowerowi uda się uciec i bezpiecznie powrócić do Anglii, czeka go proces przed trybunałem wojennym za poddanie okrętu. Nie mając nic do stracenia, bez nadziei na przyszłość, Hornblower musi zapomnieć o strachu i ostrożności. "Z podniesioną banderą?"
jest opowieścią o ucieczce, historią grzesznej namiętności, oraz doskonałym studium charakterów trzech głównych bohaterów.

źródło opisu: Wydawnictwo Remi, 2013

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Andrzej2020 | 2016-12-05

Ciekawy pomysł: Doświadczony, sławny i skuteczny dowódca okrętów musi działać z dala od morza. Co prawda na wodzie czuje się najlepiej (ucieka dwa razy łódką), ale wszędzie sobie radzi, częściowo dzięki szczęściu (szanse na wpadnięcie do przyjaznego dworu były raczej niewielkie), głównie dzięki swej mądrości.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Przeczytane, Marynistyka

Czytam po raz n-ty

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

Michał | 2010-12-08
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Kwintesencja powieści awanturniczo - przygodowej rozgrywana na morzu. Akcja jest wartka, ale zawiera też sporo opisów i przemyśleń bohatera. Który czasami zadziwia swoimi sprzecznymi uczuciami do Lady Barbary (którą kocha i jest zazdrosny o jej obecnego męża) i Marii (żony, matki trojga jego dzieci). Plącze się między przywiązaniem do jednej, a miłością i zazdrością do drugiej.
Co nie przeszkadza mu w brawurowej ucieczce, można by powiedzieć wprost sprzed plutonu egzekucyjnego, który go czekał w Francji.

Czyta się tą książkę wyśmienicie, rozdziały są odpowiednio długie i wypełnione akcją. Polecam wszystkim lubiącym powieści marynistyczne.