Porucznik Hornblower

Tłumaczenie: Henryka Stępień
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Lieutenant Hornblower
marynistyka,

Minęły cztery lata w stosunku do akcji "Pana midszypmena Hornblowera", jest rok 1800 i Horatio Hornblower wkracza na karty kolejnego tomu jako porucznik, by u jego końca w 1803 r. doczekać nominacji na kapitana. Terenem działalności są zatoki i wybrzeże wyspy Santo Domingo i Jamajki, nim okręt "Renown" wróci do Anglii i wyrzuci swą załogę na okres wegetacji w czas pokoju.Marynistyczna proza urodzonego w 1899 roku brytyjskiego pisarza Cecila Scotta Forrestera to lektura obowiązkowa każdego szanującego się miłośnika morza.Cykl powieści …

Michał | 2010-10-15
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2010

Jest to druga książka opisująca przygody Horatio Hornblowera, chyba nawet lepsza od poprzedniej.
Przynajmniej mi się ją czytało z dużą dozą przyjemności.
Tym razem akcja dzieje się głównie podczas wyprawy na ocean Indyjski, kapitan statku jest szalony, a zadanie do wykonania nie łatwe.
Powieść napisana jest językiem zrozumiałym, ilość zwrotów żeglarskich nie przytłacza. Choć trochę specyficznego słownictwa trzeba sobie przyswoić.
Akcja jest szybka i nie znajdziemy w książce nudnych dłużyzn do przebrnięcia.

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Marynistyka, Przeczytane