Zgłosuj na książki roku 2017

Szczęśliwy powrót

Tłumaczenie: Paweł Stachura
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 6)
Wydawnictwo: Remi
The Happy Return
przygodowa
Danway

Rok 1808. Wojska napoleońskie zalewają Europę. Na morzach trwa zażarta wojna pomiędzy sprzymierzoną flotą Francji i Hiszpanii a marynarką Wielkiej Brytanii. Młody ambitny dowódca angielskiej fregaty, Horatio Hornblower, zostaje wysłany na drugą stronę globu, by dokonał morskiej blokady hiszpańskich posiadłości w Ameryce Środkowej i wsparł lokalne siły walczące z Hiszpanami. Jego „Lydia”, mała, trzydziestosześciodziałowa fregata, musi przeciwstawić się okrętowi liniowemu „Natvidad” o sześćdziesięciu działach, opanowanemu przez rebeliantów. Będzie to dla Hornblowera ciężka próba – zdany na własne siły, musi nie tylko pokonać groźnego i nieprzewidywalnego przeciwnika, lecz także własne słabości. Nagrodą za zwycięstwo będą bogate łupy dla załogi i awans, spokój ducha oraz uratowany honor dla kapitana Hornblowera. Doskonale oddane realia wojny morskiej z przełomu XVIII i XIX wieku, opisy egzotycznych krain, wyraziście zarysowane postacie, wartka akcja, a przede wszystkim charyzmatyczny główny bohater sprawiają, że od tej powieści trudno się oderwać. Szczęśliwy powrót to pierwsza pozycja jedenastoczęściowej serii opowiadającej o przygodach kapitana Horatio Hornblowera. Jego losy śledzili czytelnicy na całym świecie, a kilka z tomów doczekało się ekranizacji.

źródło opisu: http://www.wydawnictworemi.pl/ksiazki/szczesliwy-powrot/

źródło okładki: http://www.wydawnictworemi.pl/ksiazki/szczesliwy-powrot/

Eponine | 2015-11-01
Przeczytana: 23 października 2015

To była przyjemna podróż, chociaż nie mogę powiedzieć, żeby zmieniła coś w moim światopoglądzie czy zmusiła do przemyśleń. Właściwie ciężko mi cokolwiek powiedzieć o tej książce oprócz tego, że czytało się szybko, akcja była wartka i bez przestojów, a opisywane wydarzenia ciekawe.

Poznajemy głównego bohatera, kapitana fregaty "Lydia" pod brytyjską banderą, u zachodnich brzegów Ameryki Południowej. W tym czasie Napoleon trzęsie Europą, a odwieczni wrogowie, Hiszpania i Wielka Brytania, muszą się sprzymierzyć, żeby osłabić jego wpływy. Kapitan nic o tym nie wie i zgodnie z rozkazami pomaga buntownikowi Supremo w walce z Hiszpanami. Kiedy roznosi się wieść o niespodziewanym sojuszu państw europejskich, musi wszystko odkręcić, bo inaczej zaprzepaści swoją karierę. Sprawy się komplikują, kilka dni wcześniej podstępem zdobył bowiem dwukrotnie silniejszy hiszpański okręt Natividad i przekazał go Supremo, a tym razem stoi przed koniecznością zniszczenia go w otwartej bitwie. Jakby mało...

Michał | 2010-10-20
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2010

Pierwsza napisana przez Forestera powieść o przygodach Hornblowera, jednak 5 w cyklu, przez co możemy znaleźć pewne nieścisłości.
To jednak w niczym nie przeszkadza, aby delektować się powieścią. Tym razem oprócz czystej przygody na morzu mam także dodatkowy wątek miłosny, który niestety jest dość przewidywalny. Ale czyta się to wszystko tak zwanym jednym tchem.
Polecam jako miłą, ciekawą lekturę przygodową.

Katrina | 2015-08-01
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Zaczynaja się wojna z Napoleonem. Młody kapitan, Horatio Hornblower płynie na swojej niewielkiej fregacie, Lydii do Ameryki Środkowej z Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć lokalne siły walczące z Hiszpanami oraz pokonać takowego pochodzenia okręt Natvidad. Nie będzie to proste zadanie - wrogi statek jest zdecydowanie większy od Lydii, a sprzymierzeńcami Anglii zdaje się rządzić szaleniec...
Książka przyciąga wzrok już na pierwszy rzut oka - okładka jest bardzo elegancka. Co prawda, srebrne napisy już zaczynają mi się zdzierać, ale i tak pod względem wykonania graficznego jest bardzo ładna. Nie do końca podoba mi się czcionka oraz jej rozkład wewnątrz, ale nie można mieć wszystkiego, prawda?
Szczęśliwy Powrót to chronologicznie szósta część serii, aczkolwiek została napisana jako pierwsza, dlatego nie miałam wrażenia, że czegoś o Hornblowerze nie wiem, a jednocześnie autor nie podawał na tacy wszystkiego, co działo się w poprzednich częściach, co uważam za ogromny plus, biorąc pod uwagę...

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

amazur83 | 2016-11-23
Przeczytana: 22 października 2016

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1808. Horatio Hornblower to kapitan brytyjskiej marynarki wojennej. Wraz ze swym okrętem "Lidią" wyrusza z tajną misją do Ameryki Południowej, by wesprzec tamtejsze antyhiszpańskie powstanie. Hiszpania bowiem, jako sojusznik Napoleona, jest wrogiem Anglii. Wszystko układa sie po myśli kapitana. W zażartej bitwie morskiej zdobywa on okręt hiszpański i przekazuje go rebeliantom. Sytuacja komplikuje się, gdy z Anglii przychodzi informacja o zawiązanym sojuszu angielsko- hiszpańskim i tym samym wczorajszy wróg został sojusznikiem. Hiszpanie chcą odzyskać swój okręt a tak się składa, że w promieniu kilku tysięcy mil nie mają innych okrętów. Kapitan Hornblower ze swoim okrętem musi jeszcze raz stanąć do walki. Czy tym razem dopisze mu szczęście? Dodatkowy ból głowy dostarczy mu pewien specjalny pasażer, a raczej pasażerka. Nazywa się Barbara Wellesley i jest siostrą dwóch bardzo znaczących person. Jeśli spadnie jej choć włos z głowy, to kariera kapitana...

straszny_mruk | 2016-06-07

Powieści "Szczęśliwy powrót" i "Z podniesioną banderą" są najlepszymi częściami w cyklu o kapitanie Hornblowerze. Cyklu świetnego.
Mamy tu drewniane okręty i żelaznych ludzi, wielkie morze, samotność dowódcy, błyskotliwe działanie, romans. I poznajemy kogoś, kto odmieni życie Horatia.
Całość napisana pięknym językiem, z dużym znawstwem marynistyki.
Polecam.

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Przeczytane, Marynistyka