Życie, wszechświat i cała reszta

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Life, The Universe and Everything
83-86211-10-5
Dzieckokwiatu

"Po dziś dzień dziwi mnie, że w ogóle udało mi się napisać trzeci tom, że on naprawdę istnieje i że tak dobrze wyszedł. Jest dość chaotyczny, ale to tylko dlatego, że powstawał w warunkach, w jakich nie należy robić nawet regału na książki, nie mówiąc już o pisaniu książki [...] Mimo wszyctko jest tu kilka najlepszych rzeczy, jakie dotychczas napisałem. Mam na myśli wątek Agrajaga i epizod z lataniem" - Douglas Adams

Latanie to sztuka, a raczej sztuczka- tak twierdzi przewodnik "Autostopem przez galaktykę". Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią. Z lotu ptaka wiele problemów i niebezpieczeństw wygląda całkiem inaczej- zwłaszcza "Życie, Wszechświat i cała reszta"

Kamil7x | 2019-01-12

Troszeczkę słabsza niż poprzednie części, ale nadal bardzo przyjemnie się ją czytało.

EDIT. Po przeczytaniu czwartej i piątej części jednak obniżam ocenę

Gabriela | 2018-11-07
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2018
Przeczytana: 05 listopada 2018

Im dalej w las, tym niższe oceny. Nie dlatego, że historia nie jest dobra. Po prostu wyczerpał się zachwyt nowością, ironia zaczyna trochę denerwować, a absurd robi się zbyt absurdalny. Wciąż to ciekawa lektura i miła rozrywka. Ja zrobiłam błąd, czytając tom za tomem. Warto zrobić sobie odstępy mniędzy kolejnymi częściami, aby zatęsknić za tego typu humorem.
P.S. W tym tomie najlepszy jest nieśmiertelny kosmita.

Maciej Kowalski | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Znacznie lepsze od drugiej części, momentami nawet od kultowej pierwszej. Końcówka nieco chaotyczna, wydaje się, jakby była pisana na szybko.

malaskierka | 2018-10-03
Przeczytana: 23 lipca 2018

"Planeta ta ma - a raczej miała - pewien problem polegający na tym, że większość mieszkających na niej ludzi była przez większość czasu nieszczęśliwa. Proponowano wiele rozwiązań tego problemu, ale prawie każde z nich opierało się głównie na ruchach małych, zielonych papierków, co jest dosyć dziwne, bo w końcu to nie małe, zielone papierki były nieszczęśliwe."
~Douglas Adams, "Autostopem Przez Galaktykę"

Wstyd przyznać, ale nigdy wcześniej nie czytałam cyklu "Autostopem Przez Galaktykę", chociaż tytuł wielokrotnie przewijał się w moim otoczeniu. Na początku wakacji (tak wiem, mam poważne zaległości w pisaniu do Was, wybaczcie) odwiedzałam koleżankę w bibliotece i jak to zwykle bywa, podczas ploteczek, przechadzałam się i poszukiwałam ciekawych pozycji. Natrafiłam na nowe, intrygujące wydanie powieści Adamsa i pewnego dojrzałego czytelnika, który zdziwiony zapytał zdziwiony:"To ktoś jeszcze czyta Adamsa? Boże... jakie to było chore i pokręcone! Będzie się Pani dobrze bawić.🤣"...

Dobranocka | 2018-09-13
Przeczytana: 11 września 2018

Trzecia część "Autostopem przez galaktykę" podobała mi się dużo bardziej niż druga, choć mniej niż rewelacyjna pierwsza część. Spodobał mi się motyw szarozielonego kosmity, którego celem życiowym jest wyszydzić każdego, wątek Agrajaga i sztuczkę z lataniem.

Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać w ziemię i nie trafiać w nią.

"Błędem jest wierzyć w to, że każdy poważny problem można rozwiązać za pomocą kartofli."

monini | 2018-08-21
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Nie dam rady przeczytać więcej... Skończyłam na 48%

Maciek | 2018-01-17

Kolejna część i kolejna rewelacja :) Sztuka latania - genialne :)

cziskel | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

równie dobra
jak cała reszta

Orodin | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

Uważam, że tym razem autor doprowadził do "zmęczenia materiału". O ile pierwszy tom można traktować jako bardzo dobrą książkę, całość jako seria niestety rozczarowuje. Po raz kolejny otrzymujemy coś w rodzaju kilku skeczy kabaretowych, rozgrywających się na tej samej scenie. Brakowało mi osi
fabularnej, która napędzałaby w czytelniku chęć do poznania tej absurdalnej historii. Myślałem, że całość naprawdę sprowadza się do szukania pytania na odpowiedź "42", jednak okazało się, że wystarczy przeczytać epilog. Wcześniejsze 33 rozdziały kompletnie niczego nie wnoszą w tej materii. Jeśli chodzi o bohaterów, to jedynie Zaphodowi udało się zachować odrobinę własnego ja. Pozostali autostopowicze przestali być tak wyrazistymi postaciami jak wcześniej. Nie dziwię się - też bym zwariował. Teoretycznie mógłbym sięgnąć po kolejną książkę tego autora, ale boję się, że więcej już nie dam rady. Żeby nie było tak smutno, na koniec dodaję cytat:

"Latanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip...

asymon | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

W tej części Trylogii bohaterowie ratują Wszechświat przed robotami z planety Krykiet. Najbardziej poplątana część, z powodu licznych skoków czasoprzestrzennych a także gry w krykieta.