rozwiń zwiń

​Rocznica urodzin Douglasa Adamsa

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.03.2013

Fot. Wikipedia; Michael Hughes

​Rocznica urodzin Douglasa Adamsa

Douglas Adams, autor Autostopem przez galaktykę, „trylogii w pięciu częściach”, skończyłby dzisiaj 61 lat. Z tej okazji Google przygotował specjalnie zaprojektowany doodle.

Douglas Adams urodził się 11 marca 1952 w Cambridge. Był dziennikarzem radiowym, pisarzem, scenarzystą. Najbardziej znany jako autor Autostopem przez galaktykę, pisał również skecze dla Monthy Pythona oraz scenariusze do serialu „Doktor Who”.

Adams był wielkim fanem nowych technologii i gadżetów (głównie komputerów Macintosh) – jako jeden z pierwszych był wielbicielem Internetu, przewidział również powstanie hipertekstu.

Koncern IBM na cześć Douglasa Adamsa nazwał swój komputer szachowy „Głęboka myśl” (tak nazywał się komputer w książkach Adamsa), a jako zagorzałemu ateiście, Richard Dawkins zadedykował mu swoją książkę Bóg urojony.

Autostopem przez galaktykę pierwotnie powstało jako serial radiowy. Tryskająca absurdalnym humorem historia science-fiction zyskała tak dużą popularność, że wydano ją w formie książkowej jako „trylogię w pięciu częściach” (kolejne części trylogii to: Restauracja na końcu wszechświata, Życie, wszechświat i cała reszta, Cześć i dzięki za ryby oraz W zasadzie niegroźna). Na podstawie pierwszej części BBC nakręciło w 1981 r. serial telewizyjny, a w 2005 r. powstała wersja kinowa.

Adams zmarł na zawał serca w Kalifornii w maju 2001 r.

Fani pisarza obchodzą ustanowiony 25 maja Dzień Ręcznika – ręcznik jest jednym z niezbędnych elementów do podróży w kosmosie.

Aby uczcić rocznicę urodzin Douglasa Adamsa, Google zaprojetkował na dziś specjalny doodle, zawierający kluczowe elementy książek autora. Na upamiętnienie pisarz niewątpliwie zasługuje - niewielu pisarzy znalazło przecież odpowiedź na wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.


 


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AleksandraB 11.03.2013 23:39
Czytelniczka

Gratuluję koledze niegramotnemu doskonałego wyboru nicka. W wypowiedzi natomiast trudno znaleźć coś, czego możnaby pogratulować.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
11.03.2013 18:26
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Barbara BBKZ 11.03.2013 13:11
Bibliotekarka

Właściwie to "trylogię w sześciu częściach", bo przecież po części Adams też jest autorem "I jeszcze jedno" - szóstego tomu "Autostopem...".

Niemniej :) Cieszę się, że autor jest tak ceniony. Kocham całą serię jego książek, a Ford Prefect jest moim najukochańszym bohaterem literackim na świecie (albo raczej: we wszechświecie).

A o ręczniku to ja nigdy nie zapominam :)

W...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 11.03.2013 12:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post