Opowiadania odeskie

Wydawnictwo: Austeria
Одесские рассказы
978-83-89129-68-0
Odessa, nowele, literatura rosyjska

Oto książka, której nie zabrałbym na bezludną wyspę jedynie dlatego, że znam ją na pamięć! Pierwsze zetknięcie z tekstami Babla było ważnym przeżyciem nawet dla zawołanych znawców. Krytyk i rusycysta René Śliwowski pisał: „Doznałem prawdziwego olśnienia: czegoś takiego nigdy dotąd nie czytałem”. I dodaje tu słowa, które może zechce potwierdzić również czytelnik tego tomiku: „Izaak Babel po...

Pierwsze zetknięcie z tekstami Babla było ważnym przeżyciem nawet dla zawołanych znawców. Krytyk i rusycysta René Śliwowski pisał: „Doznałem prawdziwego olśnienia: czegoś takiego nigdy dotąd nie czytałem”. I dodaje tu słowa, które może zechce potwierdzić również czytelnik tego tomiku: „Izaak Babel po latach wciąż zdumiewa. Nie mniej niźli przy pierwszej lekturze…”.

Wiele wcześniej, rzecz jasna, doznali tych wrażeń rodacy Babla. Kiedy w 1924 roku ukazało się kilka nowel nikomu w stolicy nieznanego autora – m.in. „Król”, pierwsza z odeskich opowieści – powszechnym stało się przekonanie, że w rosyjskiej literaturze, nie, w całym ówczesnym życiu, zdarzyło się coś radosnego i od dawna oczekiwanego. Krajan i rówieśnik Babla, Konstanty Paustowski, człowiek i pisarz rzetelny, tak o tym mówi:

„Po lekturze »Króla« zrozumiałem, że w naszym piśmiennictwie zjawił się jeszcze jeden czarodziej i że wszystko, co ten człowiek napisze, nigdy nie będzie bezbarwne i mdłe”. I tak właśnie się stało.

Jerzy Pomianowski

almos | 2015-03-12
Przeczytana: 05 marca 2015

Trzynaście opowiadań wybitnego prozaika wspaniale czytanych przez Roberta Gonerę. Autor przedstawia Odessę z początków XX wieku, wielonarodowe, tętniące życiem miasto portowe, świat bezpowrotnie utracony. Największym walorem książki jest styl Babla. Można się tą prozą napawać, smakować ze wszystkich stron, wracać do niej, nigdy się nie znudzi.

Opowiadania pokazują Odessę z początku wieku XX, to tętniące życiem, szalone, wielobarwne miasto portowe, Marsylię czy Neapol wschodu. I tygiel narodowości tamtejszy: Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Mołdawianie, Turcy, Grecy i kto tam jeszcze. Rozmaite religie, zwyczaje, tradycje wspaniała, dynamiczna mozaika.

Babel pisze o Odessie z nostalgią i poetycko, tak jak niektórzy nasi autorzy o Kresach: idealizuje i uwzniaśla. Pokazuje świat bandytów, furmanów, kupców, rabinów, tanich traktierni, domów schadzek, ciekawy i wielobarwny ale też okrutny i pełen przemocy. Weźmy ulubioną postać Babla, Benię Krzyka, to czołowy bandyta odeski, złodziej i...

To jest naprawdę niezłe. Te historie o żydowskim kryminaliście Beniu Krzyku i jego rodzince. Kopalnia cytatów, żydowski sznyt, przedrewolucyjno-miejska filozofia.

Skoro kopalnia cytatów, to w takim razie cytacik (jeden z wielu, wielu moich ulubionych) - z historyjki z haraczem pt. "Tak to robiono w Odessie":

">>Wielce szanowny panie Tartakowski! Bądź Pan łaskaw położyć do soboty pod beczką z deszczową wodą...<< i tak dalej. >>W wypadku odmowy, na co pan sobie ostatnio zaczął pozwalać, czeka pana duże rozczarowanie w pańskim życiu rodzinnym. Z szacunkiem, znany panu z pewnością, Bencjon Krzyk<<.
Tartakowski się nie lenił i odpowiedział bez zwłoki:
>>Benia, gdybyś ty był idiota, to ja bym ci odpisał jak idiocie. Ale ja ciebie za takiego nie mam i niech mnie Bóg broni, żebym cie miał za takiego mieć. Ty chyba robisz z siebie małe dziecko. Czy ty wcale nie wiesz, że w tym roku w Argentynie jest taki urodzaj, że choć w pysk daj, i my z naszą pszenicą siedzimy bez...

Gra_ce | 2012-01-17
Przeczytana: 2008 rok

Zaginione światy, których relikty, ślady odbijają się w opowieściach o ludziach, którzy je zamieszkiwali. Ten styl, ta wyobraźnia, te metafory.

Ania | 2014-04-17
Mateusz | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Joanna Topolska | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Pan-książki
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

To książka w które absolutnie wszystko jest na swoim miejscu. Niesamowita.

Jarosław Czub | 2016-05-16
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Przykro mi. Mogę tylko zacytować opinię jednego z użytkowników portalu Lubimy Czytać : "Wybacz wybitny, wielki Izaaku i ty wyższa literaturo spod jego ręki, ale to było śmiertelnie nudne. " I w zasadzie zgadzam się z tą opinią. Nastrojony pochlebnymi recenzjami o wielkiej literaturze podchodziłem do tej pozycji z olbrzymim apetytem. I to podchodziłem kilka razy,zrzucając brak zauroczenia nieodpowiednią chwilą, złym nastrojem. Ale...książkę skończyłem a chwila nie nadeszła, więc "wybacz mi wielki Izaaku..." Próbowałem też audiobooka - Robert Gonera też sprawiał wrażenie znudzonego.

Tomassen | 2015-04-03

Babel był człowiekiem skromnym i niepozornym, ale jednocześnie stał się chyba najważniejszym twórcą swoich czasów w Rosji. Ornamentalizm i naturalizm jego opowiadań uderzają i wstrząsają do głębi. Lektura obowiązkowa, jeśli ktoś interesuje się wojną w każdym wymiarze, a przede wszystkim polsko-bolszewicką oraz miejscem inteligenta w armii. Arcydzieło.

Lena Chaton | 2016-12-04
Na półkach: 2016, Przeczytane