Nagość

Nudita
eseje, filozofia, socjologia, świat
literatura faktu
Pistacia

Dlaczego nagość nie jest po prostu brakiem ubrania? Co łączy bulimię i starożytne biesiadowanie? Na czym polega siła niemocy? Jak odczytać metaforyczną prozę Kafki? Czym grozi redukcja tożsamości do czysto biologicznych danych? Czym jest współczesność? Komu nie jest obojętna kondycja człowieka we współczesnym świecie, powinien sięgnąć po Nagość. Teksty o rozległym horyzoncie tematycznym zbiegają się na wielu płaszczyznach. Agamben swobodne porusza się w obrębie różnych dziedzin: teoria literacka, myśl polityczna, tradycja filozoficzna, badania religioznawcze, literatura i sztuka - wszystko to w połączeniu z klarownością wywodu dają szeroki obraz rzeczywistości. O erudycji autora świadczy również łatwość z jaką operuje analogiami - do analizy współczesności wykorzystuje pisma klasyczne czy średniowieczne teksty teologiczne. Odsłania ponadczasowe mechanizmy rządzące rzeczywistością. Agamben maluje obraz prowokujący, stymulujący wyobraźnię i zmuszający do namysłu.

[opis wydawcy]

Dariusz Karbowiak | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Podobnie jak po "Profanacjach", także i ta książka wskazuje wiele do ponownego przemyślenia. Tym razem autor rozbiera nas niemal do naga. łącząc traktaty teologiczne i filozofię współczesna serwuje niezła ucztę dla czytelnika. Wskazuje m.in. na fakt że zabrano nam nasza tożsamość, wcześniej pozbawiając prawa do nic nie robienia. Nawet ciało nagie czy w momencie zmartwychwstania będzie... No właśnie jakie będzie? Książa rewelacyjna, zresztą seria wydawnicza ma zwykle trafione tytuły. Polecam.

Fox Mulder | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, Filozofia, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2014

Taki piękny początek. Aż do tytułowego eseju, gdzie teologia zawładnęła całą książką. Jasne, Agamben taki jest. Postsekularyzm bardzo sobie cenię. Ale już takiego teologicznego gadulstwa nie jestem w stanie znieść. Odradzam połowę książki tym, którzy poszukują czegoś więcej niż rozważań o zbawieniu, szabasie, czy myśli Tomasza i Augustyna.

aura131 | 2013-01-31
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Trudna i refleksyjna
polecam...
A.

Ciężko oceniać zbiór tekstów - część z nich to dla mnie niezrozumiały filozoficzny bełkot, część całkiem błyskotliwe. Raczej dla wprawionego w filozoficznych bojach czytelnika... ;)

Kaj | 2016-08-09
Grażyna | 2016-02-04