Diane Arbus. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Diane Arbus. A Biography
Diane Arbus
Pistacia

Przedwczesna, samobójcza śmierć Diane Arbus, należącej do najwybitniejszych amerykańskich fotografików XX wieku, zmarłej w 1971 roku, sprawiła, że jej postać i twórczość stała się jednym z mitów współczesnej kultury. Kontrowersyjne, prowokujące brzydotą i pozorną surowością zdjęcia karłów i olbrzymów, bliźniąt i transwestytów na zawsze odmieniły sposób pojmowania granic normalności i tego, co dopuszczalne w fotografii. Pomimo że dorobek artystyczny Diane Arbus fascynował i inspirował wiele lat po jej śmierci, ona sama pozostawała w cieniu tajemnicy. W swojej wnikliwej biografii Patricia Bosworth kreśli nie tylko portret artystki, ale przede wszystkim kobiety. Ukazuje szczegóły prywatności i rozwoju artystycznego Arbus, podążając od szczęśliwego dzieciństwa w żydowskiej rodzinie kupieckiej z Nowego Jorku, poprzez małżeństwo z Allanem Arbusem, partnerem w pracy artystycznej, aż do rozwodu, depresji i samobójstwa. Książka zawiera również posłowie poświęcone temu, jak twórczość Arbus jest odbierana obecnie, oraz przegląd najnowszych publikacji na jej temat. W 2005 roku w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku odbyła się duża wystawa retrospektywna Diane Arbus. Na podstawie biografii Diane Arbus powstał film z Nicole Kidman w roli głównej.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

lajt | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Chroniczna depresja, to musi boleć, życie takiej osoby trudno aż sobie wyobrazić, a Patricia Bosworth cały czas nakręca spiralę emocji tak, że nudzić się nie sposób, a wyobraźnia pracuje bez wytchnienia. Wyobraźnia bardzo nam potrzebna przy tej lekturze, gdyż mowa o fotografii i o fotografiach, których brak w książce - niestety (poza nielicznymi)
Osobowość Diane Arbus jest jak jej fotografie, płynie z nich bogactwo wiedzy o istnieniu.

Susi | 2014-03-08
Na półkach: 2014, Przeczytane

Diane Arbus zamarzyła sobie, że zostanie kiedyś "wielką, smutną artystką". Jej pragnienie się spełniło. Zdjęcia, które wykonała, mimo upływu ponad 40 lat od jej śmierci, nie zostały zapomniane. Depresja towarzyszyła jej przez bardzo długi czas i przyczyniła się do tego, że 28 lipca 1971 roku znaleziono ją martwą.

Znalazłam ją dzięki Susan Sontag. Zaintrygowała mnie nietypowa postać fotografa (nie fotografki, co sama często podkreślała).

Na dzień przed urodzinami znalazłam ją na półce w księgarni. Patrzyła gdzieś smutnym wzrokiem z okładki.

Nie jestem miłośniczką biografii, ale ta jest niesamowita. Jak sama opisywana. Poruszająca. Może to wina życia Diane, może pióra jej biografki, może połączenie.

Brakowało mi jedynie fotografii, choć kilku spośród opisywanych. Można je oczywiście znaleźć w znakomitej większości w internecie, ale gdy czyta się książkę, komputer leży zazwyczaj daleko. Trzeba się posiłkować wyobraźnią, która jak wiadomo bywa zawodna.

Agata | 2013-09-08

Diane- zamknięta w sobie, zlękniona, nieśmiała i inteligentna ukrywa się za obiektywem, tworząc szokujące i przełamujące tabu zdjęcia. Żałuję, że nie umieszczono ich w książce, za to sam portret psychologiczny- bardzo ciekawy.

Kala Kofeina | 2010-11-03

PORUSZAJĄCA, INSPIRUJĄCA, nasycona smutkiem!!!

Meg | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Od wyczerpującego opisu domu rodzinnego Nemerovów, po małżeństwo i pozostałe uczucie po jego zakończeniu, rozwijanie kontaktów towarzysko-mentorskich aż do stworzenia swojej legendy - poprzez te etapy autorka przedstawiła spójny obraz Diane nie tylko jako fotografa, ale przede wszystkim jako osoby.
Biografie zasadniczo opierają się na wspomnieniach. W tej książce jest ich cała masa. Na ich tle można rozpoznać albo przynajmniej domyślać się, jakie relacje włączyły Diane z jej rodziną, przyjaciółmi i innymi bliskimi. A często są to relacje nieoczywiste. Przyjaźń miesza się z miłością, seks ze spełnieniem, macierzystwo z pracą. Niby nic nadzwyczajnego - życie jest wielowymiarowe. Ale u Diane było intensywniej, czasami dramatycznie. Do tego dochodzi jej fascynacja seksem, "ciemną stroną miasta" oraz rozwijająca się latami depresja. Jej historia wydaje się delikatna i wyuzdana zarazem, podsumowując na pewno warta przeczytania. Polecam!

jamajka82 | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Kocham fotografię i znam twórczość Diane Arbus. Jednak po przeczytaniu książki P. Bosworth‎ miałem wrażenie, że albo nie miała do końca pomysłu na biografię albo nie było o czym pisać. Owszem, poznajemy wiele szczegółów z życia Arbus, ale nie mamy wrażenia, że jesteśmy bliżej tej wrażliwej artystki. Moim zdaniem, pozycja głównie dla fanów fotografii.

comoda | 2015-10-23

Uwielbiam Diane Arbus i ta książka jest dla mnie niezwykle ciekawa. Napisana dość dynamicznie, ale bez przesady, z namysłem i refleksją nad życiem Diane i jej rodziny. Polecam wszystkim zainteresowanym twórczością tej fotografki.

anulla | 2010-06-02

Szkoda tylko, że wydanie to nie zawiera zdjęć....

Sevda | 2016-10-17

Bosworth na każdej stronie tej biografii udowadnia słuszność nazywania Arbus prawdziwą artystką i wielką fotografką. Zestawione przez nią fakty z życia Arbus ukazują jej dwa zupełnie różne oblicza. Z jednej strony Bosworth przedstawia Diane jako nieśmiałą, delikatną, nieco zagubioną dziewczynę, z drugiej zaś strony ukazuje ją jako osobę bardzo ciekawską, czasem nawet bezczelną, o bujnym życiu erotycznym.

Małgorzata Skalska | 2012-01-23
Przeczytana: 20 stycznia 2012

ciekawa dla kogoś, kto interesuje się fotografią lub sztuką.