Bex@: korespondencja mailowa ze Zdzisławem Beksińskim

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura faktu
Łukasz

Korespondencja z fascynującym człowiekiem musi być niezwykła. Adresatką listów elektronicznych była dziennikarka Liliana Śnieg-Czaplewska. Gdy zaproponowała Artyście wywiad-rzekę, odmówił, ale w latach 2003-2005 napisał do niej ponad 600 listów. Wyszedł z tego blisko dwuletni swoisty zapis rzeczywistości "a la Bexa". Zdzisław Beksiński – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, niegdyś...

Zdzisław Beksiński – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, niegdyś fotograf i rzeźbiarz, był niezwykłym, pełnym sprzeczności człowiekiem. Eremita, ekscentryk, zamknięty w swoim świecie, do którego na co dzień dopuszczał jedynie wtajemniczonych, "od święta" znacznie więcej. Wielbiciel hamburgerów i coca-coli, znawca Biblii i erudyta, wszystko nazywający po swojemu. Ironista rzadkiej wody.

To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Są nimi wielcy artyści. Gdy przyszła śmierć, okrutna i bezsensowna, był w świetnej formie. Malował całymi dniami, wciąż inaczej. Zapłacił za swoją dobroć – śmierć miała znajomą twarz. Ostatni list napisał o godzinie 10.38 dnia 21 lutego 2005 r.

źródło opisu: http://cojestgrane.pl/nowe-ksiazki/ksiazka/266/

Kwyrloczka | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

>>ZAPRASZAM DO SIEBIE kwyrloczka.pl<<

TYGODNIE ZWLEKANIA

Leży mi ta książka na wątrobie chyba z drugi tydzień i ciągle tego, co bym chciała o niej powiedzieć nie potrafię ubrać w słowa. Tytułowy Bexa zaowocował pokaźną ilością myśli w mej głowie, kotłują się i mieszają, ale nie układają w logiczną całość ani w warty przelania na papier (komputer) sens. Dłużej niestety zwlekać nie mam po co, lepiej chyba już nie będzie. Coś muszę z siebie wydusić, ścisnąć wątpia i opowiedzieć o swoich wrażeniach skotłowanych. Niestety tego, co się przeczytało już się nieodprzeczyta. Uwaga!

KSIĄŻKA BEXA TO NIE KSIĄŻKA

Wypada wyjaśnić tym, co nie wiedzą. Twór ten to zbiór prywatnej korespondencji mailowej, prawie codziennej, pomiędzy Panem Zdzisławem Beksińskim a Panią dziennikarką, piszącą do kolorowych szmatławców (w tamtych latach do ViVy konkretnie). Opisana korespondencja w całości składała się z ponad 600 maili. Sama książka to zaledwie wycinek, na moje oko może z 200 wiadomości tylko od...

FrouFrou | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013, Polonica
Przeczytana: 31 października 2013

Liliana Śnieg-Czaplewska całe życie przeprowadzała wywiady z celebrytami i lwami salonowymi. Udało jej się niekiedy otrzeć o literaturę lub malarstwo poprzez wywiady z takimi personami jak Beksiński czy Głowacki. Pracowała dla „Vivy!” i „Twojego stylu” aż naszła ją chętka na napisanie opus magnum. Ponieważ po wywiadzie z Beksińskim uznała, że pierwsze lody zostały przełamane, postanowiła pójść o krok dalej i poczęła namawiać malarza na wywiad-rzekę. Beksiński odmówił, ale przez długi czas korespondował z „dziennikarką” mniemając, że maile pozostaną między nimi. Śnieg-Czaplewska natomiast, mimo iż wielokrotnie wyrzucała Bexie, że jest „jeleniem” (słowo autorki) i daje się wszystkim naciągaczom świata (vide rodzina państwa Kupców), postąpiła tak samo jak rzeczeni naciągacze. Po skądinąd tragicznej i przedwczesnej śmierci Beksińskiego, rachu-ciachu, zakręciła się wokół ich wspólnej pisaniny i postanowiła ją wydać. Próbowała przy tym być sprytna i wycięła z tejże korespondencji...

chiave | 2011-08-30
Przeczytana: 31 października 2009

Dawno żadna książka tak mnie nie rozczarowała. Autorka, dziennikarka współpracująca z pismami kolorowymi i specjalizująca się w wywiadach z celebrytami, wkrótce po śmierci Beksińskiego postanowiła upublicznić swoją z nim korespondencję (dodajmy tu, że wywiadu dla pisma Beksiński stanowczo i wielokrotnie odmówił). Początkowo czyta się to nieźle, ale im dalej w las, tym bardziej książka wydaje się pusta i jakaś bez konkluzji. Nie chodzi tu oczywiście o pointę sensu stricto (nie jest ona raczej możliwa w wypadku listów), a raczej o coś, co się z tych tekstów wyłania. Jakiś obraz człowieka, jego przemian, a przede wszystkim tego, co stanowi jądro jego myślenia, oś systemu wartości i porządkuje jego życie. Tutaj nie widzę niczego takiego – i w moim odczuciu niczego, co by uzasadniało publikację. Chyba że jej racją jest lans pani Śnieg-Czaplewskiej.
Będąc miłośniczką listów, od lat czytam wydawane tomy korespondencji artystów, pisarzy czy polityków. I widzę, jak ogromne znaczenie ma to,...

Sergiusz | 2015-03-02

Nigdy nie byłem szczególnym wielbicielem malarstwa Beksińskiego, chociaż jego obrazy - nieprawdopodobnie mroczne - przywołujące na myśl ciężką depresję - charakteryzują się świetnym warsztatem. Nie znam motywacji autorki książki, wierzę, że była szlachetna. Jednak są to listy. Jestem jednak zdania, iż jeśli już staliśmy się twórcami spuścizna nie tylko należy do nas. W tym coś jest: przecież nie mamy (ja przynajmniej nie mam) chęci do czytania czyichś listów, sąsiada, czy kolegi z pracy lub nie myślimy o czytaniu listów przyjaciół, czy znajomych. Z listami pisarzy, malarzy, ludzi kultury jest trochę inaczej: jesteśmy ciekawi, a przynajmniej ja jestem, jak ta osoba myślała poza tym, co postanowiła przedstawić. Beksiński nigdy pisarzem nie był, a styl jest raczej, chociaż przyzwoity to trudno go nazwać literackim. Ale ten tragicznie doświadczony malarz charakteryzuje się świeżością spojrzenia i rozsądkiem człowieka mądrego. Jest mi bliski, bo jego spojrzenie jest po części moim....

Agnieszek | 2011-02-23
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 2010 rok

Korespondencja, której się nie zapomina. Dialogi nieraz ocierające się o kicz, ale tak ludzkie, swojskie, bliskie.
Instrukcja gotowania jajek. Plany. Obawy. Milczenie. Budowanie relacji.
Wiem, podglądanie nie jest eleganckie, lecz akurat to spojrzenie na nie byle jakiego artystę daje sporo: obraz człowieka z krwi i kości, nie artysty bujającego w chmurach.
Obrazy pod powiekami i ich konfrontacja z końcem:
bezsensownym
okrutnym
dzikim.

Warto sięgnąć, naprawdę.

trycha | 2014-02-25

Okazja by poznać Beksińskiego - człowieka. Jednak, nie jest to biografia, a raczej luźno i bez widocznego zamysłu uporządkowana korespondencja autorki z artystą. Na różne tematy, czasem nawet bez tematu. Im dłużej się czyta tym częściej ma się wrażenie, że to takie "pitu-pierdu", a autorka lepiej nadaje się do gadki z celebrytami z "M jak miłość" niż z artystą skomplikowanym.

deadboy | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2018

Nie rozumiem skąd taka niska ocena dla tej książki, bo treściowo wg mnie nie różni się ona zbyt wiele od tego co było w listach z Dmochowskim oraz Śnieg-Czaplewską. Beksiński ma cudowną umiejętność dostosowania się do poziomu rozmówcy. I tak samo jest tutaj, gdzie Mistrz kokietuje, nieraz popisuje się przed autorką książki, a czasem lekko sobie z niej kpi. Ciesze się że Pani Liliana pominęła w większości swoją korespondencje - bo próbka którą nam pozostawiła pozwala przypuszczać, że nie były to zbytnie mądrości ;)

Krzysztof Deoniziak | 2012-07-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

warto.

Alome | 2011-06-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Kupiłam tę książkę, gdyż Zdzisław Beksiński jest jednym z moich ulubionych malarzy. Jego nagła śmierć poruszyła mnie, a że o artyście dowiadywałam się sporadycznie z netu, przypisów do jego albumów czy z prasy, to pomyślałam, że ta książka pozwoli mi nieco bliżej poznać twórcę.
Nie pomyliłam się. Korespondencja przedstawiona w tej książce rzuca światło na postać, którą można ocenić bardzo mylnie sądząc po obrazach, które większość odbiorców odczytuje jako dołujące, demoniczne i budzące grozę.
Warto do niej zajrzeć, by spotkać się z człowiekiem wbrew pozorom takim jak wielu z nas - borykającym się z samotnością, niezrozumieniem, samemu nierozumiejącym, wciąż szukającym i odkrywającym, a jednocześnie ukształtowanym, kierującym się własną hierarchią wartości.

Koniolub | 2018-06-23