Nagość

literatura faktu
Krzysztof Żaboklicki
Seria z Wagą
eseje filozofia socjologia świat

Arcydzieło, ponieważ porusza ważne tematy, które trudno spotkać gdzieś indziej. Ponadto jest to filozofia, która jest w miarę przystępna. Trochę krótka ale jakość przerasta liczne książki ponad 500 stronowe a niekiedy też 300 stronowe.

Ciężko oceniać zbiór tekstów - część z nich to dla mnie niezrozumiały filozoficzny bełkot, część całkiem błyskotliwe. Raczej dla wprawionego w filozoficznych bojach czytelnika... ;)

Taki piękny początek. Aż do tytułowego eseju, gdzie teologia zawładnęła całą książką. Jasne, Agamben taki jest. Postsekularyzm bardzo sobie cenię. Ale już takiego teologicznego gadulstwa nie jestem w stanie znieść. Odradzam połowę książki tym, którzy poszukują czegoś więcej niż rozważań o zbawieniu, szabasie, czy myśli Tomasza i Augustyna.

Trudna i refleksyjna
polecam...
A.

Podobnie jak po "Profanacjach", także i ta książka wskazuje wiele do ponownego przemyślenia. Tym razem autor rozbiera nas niemal do naga. łącząc traktaty teologiczne i filozofię współczesna serwuje niezła ucztę dla czytelnika. Wskazuje m.in. na fakt że zabrano nam nasza tożsamość, wcześniej pozbawiając prawa do nic nie robienia. Nawet ciało nagie czy w momencie...

• Filozofia
  • Chcę w prezencie