To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Pirania

Historia życia Jacka Kaczmarskiego (autora m.in. "Murów", "Naszej klasy", "Obławy") oparta na relacjach przyjaciół i znajomych. Z wypowiedzi dziesiątków osób wyłania się portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesującego, burzący stereotyp barda "Solidarności". Krzysztof Gajda, autor pracy doktorskiej o twórczości poetyckiej Kaczmarskiego, adiunkt na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, z wszystkimi tymi osobami rozmawiał osobiście i z fragmentów różnych historii stworzył jedyną w swoim rodzaju biografię.

Jeżynka | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 04 października 2016

Ta książka odstała na mojej półce kilka lat. Nie miałam odwagi do niej zajrzeć po odejściu Jacka Kaczmarskiego, tak jak nie miałam odwagi słuchać jego płyt.
To był mój sposób na wyparcie faktu ostatecznego: jego śmierci.

Jacek Kaczmarski przez wiele lat był dla mnie najlepszym nauczycielem historii jakiego miałam, największym poetą jakiego czytałam i najbardziej ekspresyjnym pieśniarzem jakiego miałam okazję słuchać na dziesiątkach koncertów tych oficjalnych i półprywatnych.
Miałam to ogromne szczęście i honor że poznałam go osobiście i korespondowałam z nim kiedy jeszcze starał się ułożyć sobie życie w Australii. Listy od niego są dla mnie relikwią a osobiste dedykację w książkach wskazówkami życiowymi w trudnych momentach życia.

"To moja droga" Krzysztofa Gajdy to bardzo wnikliwa, bardzo szczegółowa ale też bardzo obiektywna biografia Jacka Kaczmarskiego.
Autor nie pisał jej "na kolanach" mimo iż barda podziwiał i wielbił jego twórczość. Udało mu się ukazać w niej...

Mariusz | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 16 marca 2013

Słucham bohatera, często, ale nie za długo, mam swoje ulubione piosenki. Biografię przeczytałem chętnie i do książki będę wracał, ciekawie napisana i mam wrażenie, że w dużym skrócie. Teksty Pana Jacka są ponadczasowe, ciągle aktualne i nie dotyczą tylko polityki. Proponuję czytać i słuchać na zmianę.
Książka, moim zdaniem, dobrze napisana i godna polecenia. Aha, i jeszcze coś, zacytuję fragment " - Dla nas Jacek nigdy nie był bardem "Solidarności", ani geniuszem. Tak między sobą nazywaliśmy go Gruby - wspominają jego przyjaciele. - Nie traktowaliśmy go jako jakiegoś ewenementu. Nawet kiedy wygrywał konkursy. Przyjeżdżał do nas i mówił: "Słuchajcie zdobyłem pierwszą nagrodę". A my na to: "Rewelacja! Wypijmy!"". Pisał i śpiewał o rzeczach ważnych, które go w danym momencie dręczyły. W biografii podczas czytania pojawiają się fragmenty tekstów piosenek, do tego zdjęcia i fragmenty listów. Nie był idealny, miał wady, ale każdy z nas ma. Szkoda, że tak mało jest popularny w obecnych...

Katarzyna | 2017-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Książka przybliża postać Jacka Kaczmarskiego, którego twórczość bardzo lubię, a o którym wcześniej dość niewiele wiedziałam. Opowieść zaczyna się od przytoczenia pokrótce historii jego rodziców i dziadków. Następnie poznajemy życie Jacka od dzieciństwa, przez dorosłość aż po walkę z chorobą. Poznajemy go w różnych sytuacjach, w szkole, na konkursach i występach, prywatnie, rodzinnie, jako hulakę i jako artystę/poetę/filozofa. Dzięki temu łatwiej jest go zrozumieć. Był fascynującym człowiekiem, który sięgał zarówno gwiazd jak i dna. I to wielokrotnie.
W tej biografii podobało mi się:
- podane genezy powstania niektórych piosenek,
- przytoczone fragmenty donosów,
- przedstawienie fragmentów listów i pocztówek,
- przytoczenie opinii(czasem skrajnie różnych) wielu jego znajomych o konkretnym wydarzeniu, przedstawienie mnogości punktów widzenia,
- układ graficzny,
- zdjęcia,
Poza tym lektura ta jest ciekawa i bardzo dobrze się ją czyta.
Żałuję natomiast, że nie ma wyjaśnionej większej...

Mateusz | 2014-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Bardzo dobra, rzetelnie napisana biografia mistrza słowa Jacka Kaczmarskiego. W wielu książkach biograficznych bohatera próbuję się "upiększyć", tutaj tego zabiegu na szczęście nie ma. Autor podjął udaną próbę pokazania jak niejednowymiarową postacią był pan Jacek, którego wizerunek wykracza o wiele daleko poza przyjętą "szufladkę" 'Barda Solidarności'.

Book Emperor | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Kto z nas nie nucił ” On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt…” ? Kto z nas nie zdzierał gardła w piosence „Obława”. Choć to wyjątkowo zaskakujące, niestety bywa, że ludzie nie wiedzą kim był Jacek Kaczmarski. Jednak większe grono ludzi nie wie jaki był po za sceną ten niegdysiejszy artysta. Jego poezja i utwory chwytały za serce, sprawiały, że w ludziach budziły się uczucia, których normalnie w sobie nie znajdowali. A tym czasem jaki był Kaczmarski po za sceną? Kiedy nie śpiewał „Wyrwij murom zęby krat…”, jak układało się jego życie. Kilka lat wstecz jego córka z pierwszego małżeństwa, udzielała wywiadu, gdzie opowiedziała o swoich relacjach z ojcem i o relacji jaka panowała między Kaczmarskim, a jego żoną. „To moja droga.” jest biografią, która powstała dzięki współpracy przyjaciół, rodziny i współpracowników Kaczmarskiego z Gajdą. Ta biografia to portret Kaczmarskiego, który burzy dotychczas panujący stereotyp barda „Solidarności”.

Czytając biografię Kaczmarskiego...

Arcyksiężna | 2017-02-22

Ktoś w opiniach napisał, że ta książka stała u niego kilka lat, a on(a) nie miał(a) odwagi po nią sięgnąć. Był to swoisty sposób na wyparcie faktu, że nasz idol nie żyje. Odczuwałam dokładnie to samo; chociaż ja nie miałam problemów z słuchaniem płyt, czułam że w ten sposób ciągle Jacek jest wśród nas, a sięgnięcie po tę książkę to jak przyznanie się przed samą sobą, że ten wielki talent i genialny artystyczny umysł odszedł i nigdy nie wróci. W końcu ten dzień nadszedł jednocześnie pozwalając spojrzeć na samego Jacka w nieco inny sposób niż przedtem.

MaPaKi | 2012-01-23

Mnóstwo anegdotek, informacji niedostępnych nigdzie indziej. Bardzo dobra książka - ukazuje Jacka od każdej jego strony. Są momenty zabawne, tragiczne, straszne, rozbrajające. Dodam jeszcze, że - co ciekawe w przypadku biografii - bardzo zaskoczyło mnie zakończenie.

nomina | 2015-05-03

Obowiązkowa pozycja każdego kaczmarologa i kaczmarofila. Książce niewiele można zarzucić - Krzysztof Gajda wszak jest gwarantem jakości publikacji. Minus (i jedna gwiazdka mniej) tylko za czasem nieco męczące niezaznaczanie zmiany rozmówców, zbyt mały udział w biografii Muz Jacka i asekuracyjny opis ochrzczenia Jacka (z naciskiem na bierność tej czynności)

domcia | 2013-10-13

To jedna z tych książek, ktorych nie chce sie kończyć czytac, bo zakończenie juz znamy, a nie jest ono happyendem. Myślę, że ta pozycja jest warta przeczytania nietylko przez fanów Jacka Kaczmarskiego, ale też przez wszystkich, którzy znają Go tylko jako 'barda SOLIDARNOŚCI'.

MaciejW | 2015-05-01
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Genialna książka o genialnym człowieku. Może bardziej, genialnym artyście niż człowieku. Tym nie mniej wg mnie, Jacek Kaczmarski jest jednym z najbardziej niedocenianych artystów przełomu XX i XXI wieku.