To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Pirania

Historia życia Jacka Kaczmarskiego (autora m.in. "Murów", "Naszej klasy", "Obławy") oparta na relacjach przyjaciół i znajomych. Z wypowiedzi dziesiątków osób wyłania się portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesującego, burzący stereotyp barda "Solidarności". Krzysztof Gajda, autor pracy doktorskiej o twórczości poetyckiej Kaczmarskiego, adiunkt na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, z wszystkimi tymi osobami rozmawiał osobiście i z fragmentów różnych historii stworzył jedyną w swoim rodzaju biografię.

Jeżynka | 2016-10-05
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2016

Ta książka odstała na mojej półce kilka lat. Nie miałam odwagi do niej zajrzeć po odejściu Jacka Kaczmarskiego, tak jak nie miałam odwagi słuchać jego płyt.
To był mój sposób na wyparcie faktu ostatecznego: jego śmierci.

Jacek Kaczmarski przez wiele lat był dla mnie najlepszym nauczycielem historii jakiego miałam, największym poetą jakiego czytałam i najbardziej ekspresyjnym pieśniarzem jakiego miałam okazję słuchać na dziesiątkach koncertów tych oficjalnych i półprywatnych.
Miałam to ogromne szczęście i honor że poznałam go osobiście i korespondowałam z nim kiedy jeszcze starał się ułożyć sobie życie w Australii. Listy od niego są dla mnie relikwią a osobiste dedykację w książkach wskazówkami życiowymi w trudnych momentach życia.

"To moja droga" Krzysztofa Gajdy to bardzo wnikliwa, bardzo szczegółowa ale też bardzo obiektywna biografia Jacka Kaczmarskiego.
Autor nie pisał jej "na kolanach" mimo iż barda podziwiał i wielbił jego twórczość. Udało mu się ukazać w niej...

Mariusz | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 16 marca 2013

Słucham bohatera, często, ale nie za długo, mam swoje ulubione piosenki. Biografię przeczytałem chętnie i do książki będę wracał, ciekawie napisana i mam wrażenie, że w dużym skrócie. Teksty Pana Jacka są ponadczasowe, ciągle aktualne i nie dotyczą tylko polityki. Proponuję czytać i słuchać na zmianę.
Książka, moim zdaniem, dobrze napisana i godna polecenia. Aha, i jeszcze coś, zacytuję fragment " - Dla nas Jacek nigdy nie był bardem "Solidarności", ani geniuszem. Tak między sobą nazywaliśmy go Gruby - wspominają jego przyjaciele. - Nie traktowaliśmy go jako jakiegoś ewenementu. Nawet kiedy wygrywał konkursy. Przyjeżdżał do nas i mówił: "Słuchajcie zdobyłem pierwszą nagrodę". A my na to: "Rewelacja! Wypijmy!"". Pisał i śpiewał o rzeczach ważnych, które go w danym momencie dręczyły. W biografii podczas czytania pojawiają się fragmenty tekstów piosenek, do tego zdjęcia i fragmenty listów. Nie był idealny, miał wady, ale każdy z nas ma. Szkoda, że tak mało jest popularny w obecnych...

Mateusz | 2014-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Bardzo dobra, rzetelnie napisana biografia mistrza słowa Jacka Kaczmarskiego. W wielu książkach biograficznych bohatera próbuję się "upiększyć", tutaj tego zabiegu na szczęście nie ma. Autor podjął udaną próbę pokazania jak niejednowymiarową postacią był pan Jacek, którego wizerunek wykracza o wiele daleko poza przyjętą "szufladkę" 'Barda Solidarności'.

Przeczytana: 17 lipca 2015

Kto z nas nie nucił ” On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt…” ? Kto z nas nie zdzierał gardła w piosence „Obława”. Choć to wyjątkowo zaskakujące, niestety bywa, że ludzie nie wiedzą kim był Jacek Kaczmarski. Jednak większe grono ludzi nie wie jaki był po za sceną ten niegdysiejszy artysta. Jego poezja i utwory chwytały za serce, sprawiały, że w ludziach budziły się uczucia, których normalnie w sobie nie znajdowali. A tym czasem jaki był Kaczmarski po za sceną? Kiedy nie śpiewał „Wyrwij murom zęby krat…”, jak układało się jego życie. Kilka lat wstecz jego córka z pierwszego małżeństwa, udzielała wywiadu, gdzie opowiedziała o swoich relacjach z ojcem i o relacji jaka panowała między Kaczmarskim, a jego żoną. „To moja droga.” jest biografią, która powstała dzięki współpracy przyjaciół, rodziny i współpracowników Kaczmarskiego z Gajdą. Ta biografia to portret Kaczmarskiego, który burzy dotychczas panujący stereotyp barda „Solidarności”.

Czytając biografię Kaczmarskiego...

MaPaKi | 2012-01-23

Mnóstwo anegdotek, informacji niedostępnych nigdzie indziej. Bardzo dobra książka - ukazuje Jacka od każdej jego strony. Są momenty zabawne, tragiczne, straszne, rozbrajające. Dodam jeszcze, że - co ciekawe w przypadku biografii - bardzo zaskoczyło mnie zakończenie.

nomina | 2015-05-03

Obowiązkowa pozycja każdego kaczmarologa i kaczmarofila. Książce niewiele można zarzucić - Krzysztof Gajda wszak jest gwarantem jakości publikacji. Minus (i jedna gwiazdka mniej) tylko za czasem nieco męczące niezaznaczanie zmiany rozmówców, zbyt mały udział w biografii Muz Jacka i asekuracyjny opis ochrzczenia Jacka (z naciskiem na bierność tej czynności)

domcia | 2013-10-13

To jedna z tych książek, ktorych nie chce sie kończyć czytac, bo zakończenie juz znamy, a nie jest ono happyendem. Myślę, że ta pozycja jest warta przeczytania nietylko przez fanów Jacka Kaczmarskiego, ale też przez wszystkich, którzy znają Go tylko jako 'barda SOLIDARNOŚCI'.

MaciejW | 2015-05-01
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Genialna książka o genialnym człowieku. Może bardziej, genialnym artyście niż człowieku. Tym nie mniej wg mnie, Jacek Kaczmarski jest jednym z najbardziej niedocenianych artystów przełomu XX i XXI wieku.

| 2016-01-02

Podobnie jak w przypadku " Dzikich lat" o Tomie Waitts'ie, rzecz raczej dla fanów, ewentualnie piszących pracę o Jacku :D ja lubię i polecam. Dobre dopełnienie twórczości Kaczmarskiego.

fdsm | 2013-08-07

Każdy fan twórczości Kaczmarskiego powinien tę książkę przeczytać. Sama nie sądziłam, że biografia może aż tak pochłonąć...