PRL – Punk Rock Later

Sic!
2003-01-01
2003-01-01
83-88807-31-5
muzyka rock punk muzycy polscy

Okładka książki Bluszcz, nr 1 (40) / styczeń 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Tadeusz Dąbrowski, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Inga Iwasiów, Ignacy Karpowicz, Etgar Keret, Szymon Kloska, Roman Kurkiewicz, Mikołaj Lizut, Juliusz Machulski, Zbigniew Mentzel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Wolny-Hamkało, Robert Ziębiński
Bluszcz, nr 1 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Dekady 1975-1984 Mikołaj Lizut, Andrzej Zawistowski
Dekady 1975-1984 Mikołaj Lizut, Andr...

Tytuł "Punk Rock Later" to lekkie nadużycie. Staszewski i Staszczyk od punka odeszli bardzo wcześnie. Lipiński, Brylewski i Budzyński po kilku latach grania punk rocka zaczęli eksperymentować z innymi gatunkami muzycznymi. Jedynie Grabowscy i Olejarczyk byli wierni punkowi w czasach wydania książki i są nadal. Zamiast punk rocka użyłbym określenia scena alternatywna. Alternatywna w sensie alternatywy do oficjalnej muzyki w PRL-u.
Jeżeli chodzi o treść, to wywiady z muzykami są bardzo interesujące, a czytane ponownie po dwudziestu latach nabierają innego wymiaru. Przynajmniej z perspektywy osoby pamiętającej koncerty w końcowych latach Polski Ludowej.

Mądrzy i rozsądnie myślący goście

Mądrzy i rozsądnie myślący goście

Zebrana w formie książki seria wywiadów z wybranymi polskimi muzykami spod znaku punk-rocka. Jako taka stanowi niezły przegląd najbardziej popularnych zespołów punkowych. Poszczególne wywiady są jednak za małe objętościowo (wcześniej były pojedynczo publikowane w gazecie),żeby muzycy mogli wyjść poza szeroko pojęty ogół. Plusem książki jest dołączona do niej płyta z muzyką indagowanych twórców.

Zbiór wywiadów z polskimi muzykami z pokolenia punkowego, ciekawy, ale trochę za bardzo zdominowany przez tematy polityczne. A ja oczekiwałem raczej monografii pewnej generacji, o takim a nie innym sposobie myślenia, o takim a nie innym podejściu do życia. Miłym akcentem jest dodana do książki płyta z unikalnymi nagraniami.

Dobra pozycja dla tych którzy chcą poznać historię polskiego punku i mieć choć trochę wiedzy i zrozumienia o ludziach i o trudnych czasach. Jest to zbiór wywiadów z muzykami z tamtych i ówczesnych lat, pokazany przekrój ich działalności a zarazem sposób myślenia, podejścia ich dorastania i dojrzewania. Interesująca.

Ciekawy i całkiem niepatetyczny (choć miejscami nudnawy) zbiorek wywiadów z twórcami polskiego punk rocka.

Podróż sentymentalna do PRL. Siekiera, Armia, Sztywny Pal Azji, Defekt Muzgó, Pidżama Porno z kaseciaka...migawki z Jarocina w czarno-białej tv, które oglądałam z zaciekawieniem (byłam za młoda wtedy, we wczesnych latach 80-tych, żeby tam być),grupy "pankowców", za którymi my, małolaty, chodziliśmy... ziny punkowe... ech, dobrze było poczuć klimacik tamtych lat.

WYpowiedzi muzyków któzy w czasach komuny postanowili zbuntowac się przeciwko uciskowi władzy i zagrać coś, czego z racji cenzury nie akcpetowano. Osobiste wizje tego, jakie życie byłoby piękne, gdyby nie komunizm. Zapatrzenie w amerykańskie zespoły zainspirowało polskich twórców nurtu punkowego. To oni przecierali szlaki.
Dla fanów muzyki punkowej, szczególnie tych, którzy nie żyli w komunie (czyli ja na przydkład) ksiąza ciekawie obrazująca uwczesne realia.

Dla fanów muzyki punkowej, szczególnie tych,...

Dla ciekawych historii polskiego punk rocka - obowiązkowa. Mimo kilku odniesień do sceny politycznej z okolic roku 2004 czy kwestii wchodzenia do UE całkiem aktualne spostrzeżenia, nawet po 10 latach. Fani mogą dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy o przeszłości śmietanki polskiej sceny punkowej. Autor nie ignoruje swoich rozmówców, docieka, ale robi to naprawdę zgrabnie. ... Niesamowite jak rodziła się muzyka rockowa (a przynajmniej jej "drugi obieg"). Warto!

Niesamowicie inspirująca i w pełni oddająca klimat podejmowanego tematu.

Niesamowicie inspirująca i w pełni oddająca klimat podejmowanego tematu.

• Muzyka
  • Chcę mieć