Słodki srebrny blues

Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Cykl: Detektyw Garrett (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Sweet Silver Blues

Wydawałoby się, że to zwyczajna praca. Ale dla detektywa Garretta, człowieka w świecie gnomów, odnalezienie kobiety, której jego nieżyjący przyjaciel Denny pozostawił olbrzymi spadek w srebrze, nie było łatwym zadaniem. I oto nagle na drodze Garretta pojawiają się wampiry, centaury i inne paskudne stwory, on zaś zdecydowanie wolałby zaszyć się w domu z butelką piwa w ręku, niż ryzykować, że kły wbiją mu się w szyję.

Garrett poważnie się obawia, że nie uda mu się zachować życia w krainie, gdzie magia może oznaczać śmierć, umarli nie milczą, a wampiry wciąż łakną ludzkiej krwi... Nawet jeśli pomoże mu półelf Morley - najtwardszy facet, jakiego kiedykolwiek spotkał.

Tomek | 2014-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Z niecierpliwością czekałem, aż uda mi się Ją dostać. Nieprzeczytana przeze mnie książka mojego mistrza, Glena Cooka. No cóż, nie zawiodłem się!

"Słodki Srebrny Blues" opowiada o dochodzeniu prowadzonym przez wielce cynicznego i mającego bardzo zdroworozsądkowy stosunek do świata Prywatnego Detektywa Garreta. Jego przyjaciel zginął, ale zostawił po sobie olbrzymi majątek. Niestety zapisał go nieznanej kobiecie, z którą korespondował ukrycie przez wiele lat. Ojciec zmarłego wynajmuje więc Garreta by ten odnalazł spadkobierczynię. Z pozoru łatwe zadanie zaczyna się znacznie komplikować...

Jak to u Cooka fabuła książki ma, jak na powieść detektywistyczną, bardzo duży natłok skomplikowanych wątków. Nie przygniatają one jednak tak jak w jego innych dziełach i pomimo ich mnogości w fabule można się odnaleźć. Główni bohaterowie strasznie mi się podobali i przedstawieni zostali bardzo realistycznie. Oprócz Garreta jednak nie zapadli mi tak bardzo w pamięć. Język utworu jest ciężki jak...

Artur | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

Ha. Typowy i oszczędny, a jednak barwny styl Cooka. Wiele rzeczy w książce jest niedopowiedzianych i autor robi to zupełnie z premedytacją. Albo się czytelniku domyślisz, albo poczekasz aż coś się wyjaśni. Gdzieś. Samo. Oczywiście taki styl pisania może nieco irytować i odstraszać, ale fani Glena Cooka na pewno są do niego przyzwyczajeni.

Pierwszy tom cyklu o cynicznym detektywie w świecie fantasy jest nieco prześmiewczym opisem akcji, która kojarzy nam się z prawdziwymi tajnymi operacjami, prowadzonymi na kanwie prostego kryminału.
Detektyw przyjmuje z pozoru błahą i prostą sprawę, która okazuje się jedynie czubkiem góry lodowej i wplątuje głównego bohatera w aferę na szczeblu międzynarodowym. W skrócie. Dużym skrócie.

Słodki srebrny blues to taki mix powieści o tajnych agentach i akcjach w stylu Bonda oraz pratchettowskiego świata cynicznego fantasy.

Czas gdzieś dorwać drugi tom :)

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: lipiec 2009

Ciekawa, zabawna, miejscami wręcz "rozbrajająca" powieść detektywistyczna osadzona w realiach świata fantasy. Jest tu coś z Pratchett'owskiego "świata dysku" okraszonego nowatorskim i minimalistycznym, oszczędnym w kwieciste opisy stylem Cooka. Tak wyglądało by fantasy gdyby napisał je Raymond Chandler. Ciekawa odskocznia od "Czarnej kompanii" oraz "Delegatur nocy". Tak jak mój przedmówca, Saucerhead Tharpe, polecam, polecam...

Agnieszka | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Pierwsza część cyklu o detektywie Garrecie, która okazała się przyjemnym spędzeniem czasu przez kilka dni. Jest to także moja pierwsza książka tego autora, z którą miałam przyjemność się zetknąć.
Książkę czyta się szybko, jednak w niektórych momentach należy trochę bardziej się skupić gdyż można się zgubić. Połączenie kryminału z fantastyką.

Elesshar | 2012-08-05
Na półkach: Przeczytane, Glen Cook

Pierwsza część cyklu o detektywie Garrecie, która okazała się przyjemnym czytadłem na kilka wieczorów. Książkę czyta się szybko, ale czasem trzeba trochę pomyśleć, bo łatwo w niektórych momentach czytając nie uważnie, można się pogubić.
Z niby błahej sprawy Cook stworzył sprawę, która mnie pochłonęła i jej finał był lekko zadziwiający, ale już droga i zadania jakie musiał wykonać Garret były niesamowite i zadziwiające. Mnóstwo stworzeń i ciekawi towarzysze to zdecydowany plus książki. Dla kogoś szukającego "kryminału" w realiach fantasy zdecydowanie polecam!

macrac1068 | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

To mój pierwszy kontakt z Garrettem i w 100% złapał mnie na literacki haczyk. Nie wierzyłem do końca w sukces połączenia kryminału z fantasy,ale w tym wypadku brak pompatyczności i sztucznej powagi autora w swojej książce wypadł wręcz wyśmienicie. Humor to klucz do sukcesu. Trochę mroczny, trochę awanturniczy, odrobinę prześmiewczy tomik wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z przyjemnością zapoznam się z kolejnymi przygodami Garretta.

Wiedźma | 2010-09-06
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Książkę przeczytałam wieki temu i najlepiej pamiętam to, że uśmiałam się już przy pierwszej stronie. Niezwykle humorystyczna, ze świetnymi bohaterami i kilkoma naprawdę niecodziennymi zwrotami akcji.

Zajak Ondemand | 2013-10-07
Przeczytana: 05 października 2013

Pierwsza czesc opowiesci o Garecie detektywie lepszym niz Rutkowski :d

michal3 | 2014-09-25
Przeczytana: 24 września 2014

Detektyw Garrett rośnie w moich oczach. Chociaż właściwie powinienem tak powiedzieć o autorze, ale nie powiem. Dzisiaj peany na cześć cynicznego Garretta.

Zacznę od tego, że czytając książkę Cooka miałem czasami przed oczyma (wyobraźni) Madderdina Piekary. Poświęcenie sprawie, gorzkie, a zarazem trzeźwe spojrzenie na świat i wcale nie tak odległe profesje sprawiają, że skojarzenia są nieuchronne. Widać więc jak na dłonie, że zapotrzebowanie na specyficznych bohaterów nie maleje.

Co do samej treści, to ciężko się czegokolwiek czepiać. Fantastyka wręcz się wylewa z kartek. Mamy grolle, wampiry, centaury, kolegów z wojska i gnomy. Mamy spadek, poszukiwania, problemy i jeszcze więcej problemów. Uśmiech towarzyszy nam do ostatnich kart powieści. A pierwszą reakcją po przeczytaniu jest: "dlaczego żadne polskie wydawnictwo nie wydaje kolejnych przygód detektywa Garretta"...

mgrt | 2016-12-31
Przeczytana: listopad 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dobre dialogi i ciekawe postacie (np. Morley - jak dla mnie bardzo interesujący miks współczesnego hipstera i koksa). Fabuła nie aż tak wciągająca, żeby chciało się mocno na niej skupiać. Bardziej interesowało mnie, co było tak niesamowitego w kobiecie, w której kiedyś zakochał się główny bohater, a jego przyjaciel zapisał w spadku fortunę. Tego się niestety nie dowiedziałam. Dlatego książkę polecam bardziej mężczyznom. Kobiety, szukające czegoś innego niż przygody, fantastyczne stwory i polityka, mogą się rozczarować.