978-83-61724-19-3
Wędrówka, Dom, Polacy, Ameryka
klasyka
Arek

Za chlebem Sienkiewicza to przejmujący obraz polskiej rodziny chłopskiej która z powodu biedy emigruje do wymarzonej Ameryki. Tam mają się roziązać wszystkie ich problemy. Czy tak będzie? czy sobie poradzą? Przeczytajcie sami.

olaf2009 | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Wawrzon Toporek skąpiąc kilku rubli wdał się w konflikt z sąsiadem. Sprawa trafiła do sądu, który uznał jego winę. Postępowanie nadszarpnęło znacznie jego majątek. Dowiedział się, że w Ameryce jest chleb i rozdają tam ziemię za darmo. Myśląc że tu jest chłopem a tam będzie tam panem, spieniężył resztę majątku i kupił u niemieckiego armatora bilet na statek z Hamburga do Nowego Jorku. Zabrał ze sobą córkę Marysię. W podróż za chlebem wybrał się nie znając języka obcego, nie mając znajomości, nie biorąc wielu rzeczy ze sobą, nie dowiadując się o szczegóły formalności związanej z przydzielaniem ziemi przyjezdnym w Ameryce, ani nie dbając o plan awaryjnego powrotu do ziemi ojczystej w razie niepowodzenia za granicą. Marysia cały czas tęskniła za Jaśkiem koniuchą... Gdy przypłynęli do Nowego Jorku, czekali w porcie na komisarza, który miał im tą ziemię dać. Czekają i czekają, a komisarz nie przychodzi. I nie przyszedł....
Szokująca nowela o Polaku tułaczu. Autor opisuje ze szczegółami...

klaudiabla2 | 2010-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

I znów opowiadanie pana Henryka Sienkiewicz bardzo mną poruszyło. Tym razem akcja dzieje się w Ameryce. Opowiada o czasach, w których wiele ludności polskiej emigrowało. Bogaci ludzie obiecywali im,,złote góry", a biedni chłopi wierzyli. Obserwujemy tu ojca Wawrzona Toporka, jego córkę Marysię i ich tułaczkę po obcej ziemi. Opowiadanie raczej bardzo pesymistyczne i przygnębiające, jednak czasem dobrze jest coś takiego przeczytać.

LifeOnMars | 2011-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

W 100% popieram pana Złotopolskiego, który powiedział, że dużo bardziej jest mu żal Marysi, niż Wawrzona. Dorosły chłop, a naiwny jak 4-latek. I do tego skąpy, bo przecież żył w dostatku, więc mógł zapłacić te trzy ruble i nie marnować życia córce.

bloodymaarta | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Nowela napisana ponad 130 lat temu, a temat ciągle aktualny. Sienkiewicz to miał dar.

Justyna | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 listopada 2013

lektura o dramatycznych losach polskiej emigracji.

malena | 2017-03-13
Piotr | 2017-03-05