Grzechy dzieciństwa

młodzież, dorastanie, psychologia
klasyka
Arek

Inne wydania

"Grzechy dzieciństwa" to opowiadanie Bolesława Prusa koncentrujące się wokół przeżyć szkolnych i wakacyjnych młodego gimnazjalisty, Kazia Leśniewskiego. Główny bohater opowiada o swoich doświadczeniach po wielu latach, ale utrzymuje sposób myślenia i odczuwania dorastającego chłopca.

Ciekawe studium psychologiczne okresu dojrzewania.

Tę nowelę, tak jak prawie wszystkie krótkie utwory Prusa czyta się dobrze. Mówi ona o dzieciach ich zabawach, dorastaniu i ich ciężkim losie.
Głównym bohaterem jest Kazio, który pisze pamiętnik, dlatego nowela jest w formie epistolarnej. Opowiada o zwykłym życiu i o przygodach które mogły zdarzyć się każdemu z nas w dzieciństwie. A jednak w sposób niezwykły i wzruszający.
Polecam i daję 8/10.

Monika | 2012-01-14
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 stycznia 2012

"Grzechy dzieciństwa" to jedna z najpiękniejszych książek Bolesława Prusa. Wzruszająca, ciepła, chwytająca za serce.

Marta Kilian | 2015-09-07
Przeczytana: 23 lipca 2015

Taki klimat puszystego śniegu, wiosennej rosy, tumanów kurzu i pożółkłych liści, można odnaleźć w opowiadaniach i powieściach klasyków. Bolesław Prus krótko opowiedział historię dorastającego Kazia. Choć lapidarnie i zwięźle, to ciekawie, a czytelnik czuje niedosyt, bo nowelka mogłaby być zapowiedzią powieści przedstawiającej życie przesympatycznego gimnazjalisty.

KarolKa | 2014-07-28
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Ukazana historia zawiera w sobie pokaźny ładunek emocjonalności oraz autentyczności. Mistrzowska struktura świata przedstawionego odzwierciedla rzeczywistość wyjątkowo precyzyjnie. Jest to utwór niezwykły na tle pozostałych pozycji pisarza. Niezwykły – co trzeba dodać - z wielu względów. Przede wszystkim mamy okazję obcować w tym opowiadaniu z Prusem - nietuzinkowym psychologiem, który ponownie okazuje się bystrym obserwatorem i ponownie zachwyca swą mistrzowską szczegółowością w socjologicznym portretowaniu. Ponadto historia Kazia jest bliska każdemu czytelnikowi. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że każdy w jakimś stopniu jest w stanie utożsamić się z losem głównego bohatera, jest to opowieść niezwykle „ludzka”: bliska ludzkiej naturze i obcowaniu człowieka w społeczeństwie, co więcej, potrafi przenieść dorosłego czytelnika w czasy młodości i przypomnieć typowe dla adolescencji wyznaczniki (jak np. rodzenie się pierwszych uczuć)....

Wiórek | 2010-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2010

Czyta się ją jednym tchem. Opowiada o zwykłej rzeczywistości dziecka; szkole, wakacjach, przyjaźniach. Jednak nie zawsze życie to jest słodkie...

| 2011-03-18
Przeczytana: 16 marca 2011

"Grzechy dzieciństwa" to jedno z najpiękniejszych opowiadań Prusa,które przeczytałam i zapomnianych niestety. Dostrzec można w nim wspaniały kunszt autora "Katarynki", który ukazuje nam narodziny tożsamości w głównym bohaterze (zapytałem - czułem - zrozumiałem). Osobą, która opowiada nam o owych zdarzeniach jest sam zainteresowany, Kazimierz Leśniewski, tyle że to już dojrzały mężczyzna opowiadający nam o swojej przeszłości. W opowiadaniu wysypuje połączenie perspektywy małego chłopca i dorosłego mężczyzny.

Anna | 2016-04-12

Właściwie to... szkoda, ze to nie powieść. Bo pomysł ciekawy, czyta się dobrze tylko zbyt szybko się kończy.

Agata Jabłońska | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Czyta się szybko i przyjemnie, ale nie wywnioskowałam zbyt dużo z tej książki.

olaf2009 | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Niesamowita, szokująca, dużo ironii i smutku...

Kasia | 2016-12-01