Wspomnienie z Maripozy

Wydawnictwo: Greg
Patriotyzm, Spotkanie, Starzec
klasyka
Arek

"Wspomnienia z Maripozy" to opowiadanie, którego akcja toczy się Ameryce końca XIX wieku. Narrator i bohater to Polak, podróżujący po Stanach Zjednoczonych. Podczas swojej podróży spotyka w Maripozie rodaka - starego Putramenta. Putrament jest emigrantem, który od wielu lat mieszka poza Polską. Żeby nie zapomnieć ojczystego języka - czytuje codziennie Biblię w XVI-wiecznym przekładzie Jakuba Wujka.

Utwór jest piękną opowieścią o patriotyzmie.

To jest krzepiące i wzruszające gdy widzimy Polaka gdzieś daleko od kraju w puszczy amerykańskiej, który nie wyrzekł się polskości, lecz ją starannie pielęgnuje. Czyta Biblię w języku polskim, by zachować swój język ten Nasz największy skarb, Skarbnicę Polskości. Lao Che zagrało piosenkę która była kwintensencją polskości: "Jestem słowianinem" Posłuchajcie sobie, wyróżnia nas ą, ć, ę, ł, ó, ś, ź, ż.

Petrus | 2014-07-01
Wiki | 2012-12-07

Jedna z moich ulubionych nowelek Henryka Sienkiewicza. Bardzo krzepiące i niesamowicie wzruszające.

LifeOnMars | 2011-05-15
Na półkach: Jest moc!, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2011

Bardzo sympatycznie mi się czytało. Momentami czułam się jakbym była w Maripozie i z boku przyglądała się Sienkiewiczowi.

Natalia M | 2012-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2012, Z biblioteki
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Ładna opowieść o tym "jaki świat jest mały" i jak spotkanie rodaka za granicą może cieszyć.

Jest to historia na chwilkę.Moim zdaniem jest to dopełnienie "Latarnika".Pisarz wspomina tutaj swoją wyprawę.Spotka tam polaka,który od wielu lat nie był w ojczyźnie wymieniają się wiadomościami. Jednak on nie zapominaj o mowy polskiej,tradycjach.Uważam że Sienkiewicz chciał pokazać i z nie można o tym zapominać o tym,ponieważ jest to najważniejsze.

olaf2009 | 2015-06-04
Przeczytana: 05 czerwca 2015