Adora

Adora
83-88461-73-7
sułtan, miłość, ślub
dona

Romans historyczny. Księżniczka Teadora zostaje w dzieciństwie poślubiona staremu sułtanowi Orchanowi. W klasztorze, gdzie oczekiwała dojrzałości wyrosła na prawdziwą piękność. I taką ją ujrzał młody Murad, który stał się miłością jej życia...

kaktusowaona71 | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

"Adora"
To dla mnie książka niespodzianka....
Czemu ?
Bo biorąc ją do ręki spodziewałam się leciutkiego romansu z egzotyczną nutą orientu i lukrowaną słodyczą na finał.
Co dostałam ?
hm....... oto jest pytanie.
"Adora", w formie prowadzenia narracji, bardziej przypomina jak dla mnie, biografię historyczną. Biografię o bardzo wysokim wskaźniku prawdopodobieństwa zgodności z rzeczywistą prawdą historyczną ( co mimo wszystko nie do końca jest prawdą ). Wielokrotnie podczas lektury, miałam chęć sięgnąć, a to po atlas geograficzny, by sprawdzić na mapie krainy i miasta o których mowa.. a to po książkę do historii, aby porównać fabułę z prawdziwą historią państwa Osmańskiego.
Książka ta nie ma nic wspólnego z płyciznami babskich czytadeł. Mamy tu mocny rys historyczny i obyczajowy, rodem z ówczesnych czasów i kultury Islamu, który splata się i niejako jest zapalnikiem dla wydarzeń przedstawionych na kartach tej powieści.
Autorka uraczyła nas pięknym barwnym i bardzo obrazowym językiem,...

Beata | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Bardzo dobra powieść - gorący romans. Dzieje miłości Adory i Murada. Życie Adory w świecie haremów. Chociaż niejednokrotnie krew mi się burzyła podczas czytania. W średniowieczu nawet mądra kobieta była tylko kobietą i niewiele mogła decydować o swoim życiu, chyba że podstępem.

sola255 | 2015-01-22

Książki Bertrice Small są specyficzne. Czasem prawie na granicy dobrego smaku z dużą dozą okrucieństwa wręcz gwałtów. Autorka też , moim zdaniem , fascynuje się bardzo wschodnia kultura , bo czesto w swoich książkach odbywa z fabułą wycieczki na Wschod przewaznie do haremów. Posrod tych książek czesto cykli , stworzyła fantastyczny romans we wschodnim klimacie Cesarstwa Bizantyjskiego i Panstwa Osmańskiego. Sensacja , przygoda ,intrygi . Tragizm władców uwikłanych w historyczne losy .Teadora i Murad .Obie postacie historyczne , ale z tego co udało mi sie ustalic nigdy sie chyab nie spotkali. U Small zostają połączeni uczuciem trwającym lata. Trudnym, bo trudne były ich charaktery ,szczególnie Murada -dziki , nieokiełznany, bezkompromisowy ,zaborczy syn Orchana , Adora majaca tez niełatwa nature , a jedyne co ja ograniczało to fakt ,ze kobiecie wtedy niewiele było wolno , nawet jeśli ,a moze nawet szczególnie , gdy była księzniczka .Znależli spokój po wielu perypetiach i długim...

Sel | 2013-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Jedna z ciekawszych książek jakie czytałam.
„– Adoro!
Zatrzymała się i spojrzała w górę, po tylu latach
zaskoczona brzmieniem jego głosu. Stał przed nią taki,
jakiego poznała, młody, wysoki, przystojny. Roześmiał
się z jej zaskoczenia, błyskając oczami.
– Murad!
– Chodź, gołąbeczko – uśmiechnął się, wyciągając
do niej ręce. – Już czas, żebyś ruszyła w drogę.
Oczy Teadory napełniły się łzami. – Tak długo
czekałam, żebyś po mnie przyszedł – rzekła. Wyciągnęła
dłoń i wzięła go za rękę.
– Wiem, gołąbeczko. To było bardzo długo, ale już
nigdy cię nie opuszczę. Chodź teraz. To niedaleko.”

Nie wiem dlaczego ale za każdym razem gdy czytam ten fragmencik , zaczynam płakać jak bóbr.

Gorąco polecam bo naprawdę warto przeczytać.

serduszkosebusia | 2013-03-23

Najlepszy romans jaki można przeczytać.Piękna bogata fabuła, bardzo wzruszająca, przenosi w inny świat inna kulturę. Pozostaje w pamięci.

Madeleine2308 | 2010-09-25
Przeczytana: 23 września 2010

Egzotyczna sceneria i niezwykła, pełna niespodzianek fabuła - mniam :)

beatkapar | 2012-07-28

przepełniona erotyzmem, wciągająca, pokazująca inną kulturę

Ania | 2016-06-29
Przeczytana: 11 marca 2016

Zaczęłam czytać z nastawieniem, że się odprężę i pośmieje jak zwykle przy romansach historycznych... Szczerze mówiąc dawno nie czytałam tak przygnębiającej książki, zamiast śmiać się płakałam... Nie oznacza to, że ta książka jest zła, na pewno są osoby, którym się spodoba. Jeżeli chodzi o mnie to nie moje klimaty, ja wolę się pośmiać niż płakać, ale każdy lubi co innego.

jolek121 | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Nie wiem skąd tak wysoka ocena! Pomysł był super i jeżeli autorka skupiłaby się tylko na krótszym okresie życia bohaterki - może wtedy poradziłaby sobie z tym bardzo ciekawym tematem. A tak wyszła bardzo płytka książeczka z odrobiną informacji historycznych.

estrella_negro | 2016-10-31