Pieśń Ognia

BIS
2000-01-01
2000-01-01
Ewa Janasińska
pieśń ognia wybawca posiadłość coulter catherine

Jak dotąd mam za sobą dwie książki tej autorki, które szczerze mówiąc nie rzuciły mnie na kolana. Także po "Pieśń ognia" sięgnęłam bez większych nadziei i muszę przyznać, że się miło rozczarowałam. Cała historia nie jest zbyt rozbudowana, ale akcja płynie gładko i bez zbędnych dłużyzn. Ona to wiotka, delikatna dziewoja, on to potężny, przyzwyczajony do posłuchu rycerz, który wzorem swego ojca dość nisko ceni kobiety. Z dzisiejszego punktu widzenia postępowanie głównego bohatera może razić, ale podejrzewam, że w średniowieczu uchodziłby za całkiem przyzwoitego faceta, to były w końcu zupełnie inne (na szczęście dawno minione już) czasy. Wiem, że książki tej autorki cechuje swoista brutalność i surowość, i o ile w romansach z epoki regencji jakoś mi to zgrzytało, to ta akurat książka ma w sobie dzięki temu pewien realizm. Bohaterowie myślą i zachowują się jakby rzeczywiście żyli w średniowieczu. Stąd też jeżeli ktoś szuka słodkiego, uładzonego romansu, tu go nie znajdzie.

Powieść godna polecenia każdemu, kto lubi średniowieczne klimaty. Postać głównego bohatera dobrze zarysowana, w przeciwieństwie do damy jego serca, która wypadała dość blado i "nijak" na tle mocnego i władczego charakteru Graelama. Tego rycerza można albo kochać albo nienawidzić! Nie ma najmniejszych oporów, aby zgwałcić kobietę, zdradzać żonę ze służkami i pozbywać się własnych bękarcich dzieci odprawiając ich matki poza mury zamku. Należy pamiętać, że w średniowieczu nie było to niczym dziwnym, dlatego ja zdecydowanie polubiłam Pana Rycerza :) Tylko z jego powodu zaczęłam czytanie Pieśni od drugiego tomu. Pierwszy nadal czeka... Kolejny plus dla Pani Coulter za język oraz domieszkę brutalności (tej mogłoby być więcej),która idealnie pasuje do tych czasów. Zabrakło mi niestety akcji... Mogłoby dziać się o wiele więcej. Książkę posiadam i jestem pewna, że za jakiś (długi) czas do niej wrócę.

Fajna...

Fajna...

Lubie wracac do tego romansu , przyznaje ze mam sentyment do tej autorki. Pomimo jej sklonnosci do tworzenia meskich postaci ( jak to czesto w romansach historycznych) z duza doza arogancji wrecz brutalnosci .Tworzy ona nieprawdopodobne historie oczesto swietnych zakonczeniach. To jest wlasnie taka ksiazka do zakonczenia , której lubie wracac. Opisy autorki jakos bardzo dzialaja na moja wyobraznie .Widze wyraznie drobniutka Cassie i poteznego Graelama, który na koncu tylko jej pozwala wodzic sie za nos i predzej dal by sobie uciac reke niz ja zranic :-)Styl pisania autorki pozwal mi prawie rozgrzeszyc wszystkie dranstwa bohatera !

Szybko i łatwo się czyta. Sama jednak nie wiem jak odnieść się do postępowania mężczyzn wobec kobiet w tamtych czasach. Czytając często wybuchałam oburzeniem. Gwałt na żonie, kochanki na boku i nieślubne dzieci z nimi. A kobiety się na to godziły i akceptowały swoje położenie. Cóż wtedy tak właśnie było. Całe szczęście, że żyjemy w innych czasach i kobieta nie jest już tylko nic nie wartą "klaczą rozpłodową" :)

Pochłonęłam, tę książkę można powiedzieć za jednym zamachem. Podobała mi się bardzo, 440 stron podczas czytania których się nie nudziłam, Ksiązka nie jest rozwleczona i polecam bardzo serdecznie, więcej takich odskoczni od normalnego życia poproszę. :)

Bohaterowie tej książki momentami zachowują się, jakby cierpieli na jakieś zaburzenia osobowości. Raz mówią tak, aby po chwili powiedzieć nie. Kassia jest bardzo zafascynowana swoim mężem, ale nie potrafi tego wyrazić. Poza tym opisywana jest jako silna postać kobieca, która jednak nie wytrzymuje żadne konfrontacji z Graelamem. Wyraźnie przegrywa.
Grealamowi niby zależy na żonie, wzbudza ona w nim uczucia, ale.. Przy każdej możliwej okazji wskakuje innym do łóżka, gwałci ją i nie wierzy. Co z niego za mężczyzna? Teoretycznie można uznać, że to wina poglądów, jakie wpił mu ojciec, aczkolwiek nie brzmi to zbyt przekonywująco. Poza tym wyraźnie brak mu szacunku do kobiet i nie dba nawet o własne, nieślubne dzieci. Zdecydowanie postać nie do polubienia.
Bardzo pozytywnie wykreowane postaci króla Edwarda i królowej Eleanor, chociaż poskąpiono im nieco rysu historycznego.

Grealamowi niby zależy na...

swietna

swietna

To świetna książka, rozczulała i wzruszała mnie parokrotnie. Dobrze i szybko się czyta. Bohaterowie nietuzinkowi, chociaż ja pewnie udusiłabym Graelam, jakbym tylko mogła:).

Moja ulubiona książka tej autorki i nie mam bladego pojęcia, dlaczego ... Nie mogłam zrozumieć tej ,,miłości" Graelama do Kassi. Raz ją kocha, a za chwilę ją gwałci. Faceci ? Może, ale i tak przeczytam ją jeszcze jeden raz.

• Romans historyczny
  • Romans Historyczny