Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seks, pytania, związki
zdrowie, medycyna
Pawel Kurach

Ginekolog zapyta Cię o ostatnią miesiączkę, a seksuolog – czy czerpiesz radość z seksu. Seks jest papierkiem lakmusowym relacji. Czy można tworzyć dobry związek bez udanego życia seksualnego? Czy problemy małżeńskie można rozwiązać w łóżku? O seksie chcielibyśmy wiedzieć wszystko. Wstydzimy się, więc o nic nie pytamy. Czy Polki odczuwają przyjemność z seksu? Jaki wpływ na seks ma nauczanie...

Czy Polki odczuwają przyjemność z seksu?

Jaki wpływ na seks ma nauczanie Kościoła?

Czy kobiety mogą mieć większe potrzeby seksualne od swoich partnerów?

Czy kobieta, która nie ma ochoty na seks, jest „popsuta”?

Czy masturbacja jest powodem do wstydu?

Jak wygląda seks w ciąży i po porodzie?

Jak zaspokoić naturalne potrzeby seksualne osoby z upośledzeniem fizycznym lub umysłowym?

Czy po pięćdziesiątce wypada jeszcze być aktywnym seksualnie?

Czy w małżeństwie może dojść do gwałtu?

Z kobietami seksuolożkami o kobiecej seksualności szczerze rozmawia Marta Szarejko, dziennikarka i publicystka. Razem ze swoimi rozmówczyniami odkrywa sekrety polskich gabinetów seksuologicznych. Zadaje pytania, na które chciałybyśmy poznać odpowiedzi, ale dotychczas nie miałyśmy kogo zapytać.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/seksuolozki-marta-szarejko-146955

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/ksiazka/seksuolozki-marta-szarejko-146955

Gąska | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

Mamy XXI wiek, medycyna, technologia poszły do przodu, a seks wciąż jest tematem tabu! Nie powinno tak być, przecież jest to jak najbardziej naturalna rzecz. Naszym poprzednim pokoleniom wpajano, że jest to wstydliwa kwestia, o której nie powinno się rozmawiać i tak właśnie babki, matki, córki, wnuczki, ciotki, siostry, matki idą tym tokiem dedukcji. A może gdyby o tym rozmawiały, to ich życie byłoby lepsze?

Dlaczego tak wiele kobiet obwinia się o to, że są nienormalne, że coś jest z nimi nie tak, zamiast sięgnąć po pomoc. Dlaczego uważa się, że masturbacja jest zła? Dlaczego kobieta ma się obwiniać za to, że ma mniejsze potrzeby seksualne niż jej partner, albo wręcz przeciwnie, są one większe? Dlaczego ból podczas stosunku ma być przemilczany? Seks jest bardzo ważnym, ale przede wszystkim indywidualnym aspektem życia każdego człowieka. Taka jest nasza natura. Nie ma nic złego w tym, że ludzie uprawiają ze sobą seks, bez względu na to, czy się kochają, czy nie. Ważne, by odbywał...

nieperfekcyjnie | 2019-09-13
Przeczytana: 09 września 2019

Literatura faktu o tematyce medycznej interesuje mnie od dłuższego czasu, dlatego mam na swoim koncie książki o lekarzach czy położnych. Teraz głos został oddany seksuolożkom, co uważam za poważny krok w dążeniu do tego, aby w naszym kraju seks przestał być tematem tabu.

"Seksuolożki. Sekrety gabinetów" to zbiór rozmów o kobiecej seksualności. W czternastu rozdziałach poruszonych jest mnóstwo tematów, o których chciałybyśmy wiedzieć coś więcej, ale boimy lub wstydzimy się zapytać. Problematyka jest niezwykle szeroka - orgazmy, ból podczas stosunku, brak samoakceptacji i pewności siebie, seks podczas ciąży i po porodzie, zdrady, gwałty, lesbijki, kobiety z niepełnosprawnością, a nawet pedofilki...

"Za szybko oceniamy innych, zamiast spróbować zrozumieć."*

Mało rzeczy mnie szokuje i zadziwia, ale jedną z nich jest z pewnością niezwykle słaba świadomość działania naszych ciał, która panoszy się w...

Martu1987 | 2019-09-01
Przeczytana: 01 września 2019

Książkę świetnie się czyta. Pewnie ze względu na konkretnosc rozmowczyn. Jednakże jest to książka, która bardzo otwiera oczy, zmienia myslenie i odbiór kolejnych książek, filmów i scenek na ulicy

natalieeem | 2019-09-01

Bardzo ważna książka, obowiązkowa lektura każdej kobiety.

amelius_xx | 2019-08-30

Te wywiady bardzo otwierają na inność, różnorodność, na akceptację siebie. Jednak zmieniłabym tytuł, bo rzecz nie jest o seksuolożkach, tylko o rozmowach z seksuolożkami o problemach współczesnych kobiet. Świetna lektura.

Falbala | 2019-08-28

O kobietach dla kobiet. Dla matek i ich córek pozycja OBOWIĄZKOWA! Zwłaszcza dla tych, które pozwoliły zamknąć sie w stereotypowej klatce nakazów i zakazów. A te wyzwolone, czerpiące radość z własnego ciała, seksu i swoich partnerów? Oj tez coś znajda dla siebie! Bo która z nas wiedziała, ze... cytuje :"Lesbijki osiągają orgazm znacznie częściej niż kobiety hetero i geje"? Dlaczego? Odpowiedz w rozdziale pt "Bliskość" ;)

niepoCzytalna | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Książka ciekawa. Raczej z perspektywy kobiecej (co sugeruje sam tytuł), brakuje trochę rozsądnego męskiego głosu dla równowagi, ale może jest to jakiś pomysł na osobną książkę o seksualności mężczyzn. Największą ciekawość wzbudził we mnie rozdział o doświadczeniach seksualnych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Choćby dlatego, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Zabrakło jednak odrębnego odniesienia do os. niepełnosprawnych fizycznie. Interesujący był również wywiad z panią zajmującą się pedofilią, argumentacja jej własnej wytrwałości w tak trudnej pracy.
Natomiast to co mi się nie podoba to korekta. Błędy na poziomie T9 w tak fajnie, wydawałoby się, złożonej książce sprawiały, że czytanie było mniej przyjemne niż być mogło.

muzyczkaxd | 2019-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Kobieca Biblia.

Przeczytana z ciekawości, zostawi na mnie piętno kobiecych emocji w wielkim świecie seksu, miłości, niespełnionych pragnień, obowiązków i poczucia winy.

To jedna z tych książek, które powinny czytać nasze córki, nasze kuzynki, koleżanki, my same, ale i nasze matki, babki, a jak trzeba to i prababki!

Ocena bardzo subiektywna, wystawiona pod wpływem emocji i pewnie lekko naciągana, ale emocje, które mi towarzyszą po lekturze są piękne. Kobiety, kochajmy swoje wnętrza i nasze ciała, szanujmy siebie, bądźmy dla siebie dobre, bądżmy takie jakie chcemy!

ZuzaManiek | 2019-08-19

"Większość wizyt u seksuologa to historia wstydu". A wstyd bierze się z niewiedzy, niepewności, wątpliwości, kompleksów, traum. Z jednej strony jest to zaskakujące - w końcu mamy XXI wiek, dostęp do wiedzy, edukacji, jesteśmy wyzwolone.. A jednak tak strasznie niepewne siebie, swojego ciała i emocji. "Dziś 80 procent nastolatek w Polsce nie akceptuje swojego ciała". Bo z drugiej strony kultura narzuca nam wyśrubowany kanon piękna, wprowadza wręcz terror doskonałego wyglądu. Sztucznego piękna. Ile z nas porównuje się z tym zakłamanym obrazem, wytworem programów graficznych i chirurgii estetycznej?
Jeśli nie akceptujemy siebie, nie znamy swojej wartości, nie oczekujmy, że ktoś nas będzie doceniał i szanował. A wtedy łatwo wplątać się w związek bez wartości, bez przyszłości, toksyczny, nie dający satysfakcji. Mierny, bierny i niekoniecznie wierny "partner" nie jest w stanie stworzyć dobrej relacji. Sam wyedukowany na filmach porno, fikcję przenosi do życia i traktuje partnerkę...

mirabelka01 | 2019-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Temat seksualności, tej cielesnej strony związku jest w Polsce nadal tematem tabu. Chodzenie do seksuologa, czy terapeuty postrzegane jest w kategoriach dziwności i zboczenia. Choć seks i ta tematyka są nam niezwykle bliskie wstydzimy się o tym rozmawiać, mimo że łakniemy wiedzy poszukujemy jej u niewłaściwych źródeł. Marta Szarejko swoją książką nieco odczarowuje gabinet seksuologa i stawia też swoistą diagnozę polskiego społeczeństwa, naszego postrzegania relacji międzyludzkich i własnej seksualności.

Książka Marty Szarejko to zbiór krótkich wywiadów z kobietami – seksuolożkami. Każdy z nich skupia się na innym temacie, takim jak na przykład ból, przyjemność, wstyd, uległość. Dotyczą one problemów związanych ze zmianą płci, schorzeń uniemożliwiających odbywanie stosunków seksualnych, seksu osób niepełnosprawnych, czy kobiet w ciąży. Każda z pań zajmuje się nieco odmienną dziedziną seksuologii, przez co książka staje się bardzo wszechstronna i interesująca. Wielką zasługą...