Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Okładka książki Seksuolożki. Sekrety gabinetów Marta Szarejko
Okładka książki Seksuolożki. Sekrety gabinetów
Marta Szarejko Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Seksuolożki (tom 1) zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Seksuolożki (tom 1)
Znak Horyzont
2019-08-12
2019-08-12
Seks pytania związki

Jedna z najciekawszych książek, jakie ostatnio czytałam.
Wiedziałam, że kołtuństwo i ignorancja są codziennością Polaków, ale że jest tak źle... nie miałam pojęcia.
Ogólnie - smutny obrazek.
Wielkim problemem jest religia katolicka i jej fatalny, katastrofalny wpływ na stan świadomości m.in. seksualnej Polaków.

"Jedna z moich klientek wyznała w kościele, że się masturbuje, a ksiądz kazał jej pomyśleć przy takiej pokusie o cierpiących ludziach. Miała wyobrażać sobie, że ludzie płaczą, cierpią, krótko mówiąc: wzbudzić w sobie smutek, żal współczucie. Zamiast tych 'fanaberii'.
Takiej osobie, która skojarzy przyjemność ze wstydem i poczuciem winy bez wsparcia, trudno będzie to zmienić i cieszyć się seksem."
"Wielu Polkom seks wciąż kojarzy się z grzechem, czymś niepotrzebnym i nieciekawym, niestety. Rodzice rzadko mówią swoim dzieciom, że seks jest przyjemny, więziotwórczy, zwykle seksem się straszy, seks jest pokusą a człowiek swoje pokusy powinien trzymać na wodzy. To powtarzające się historie z dzieciństwa - zawstydzanie, karanie, unikanie tematu, kiedy dziewczynka pyta o masturbację albo o dojrzewanie."

Wachlarz poruszonych kwestii w książce jest niesamowicie bogaty.
Nie zastanawiałam się dotąd, jak wiele dylematów i problemów mają osoby z dysforią płciową (przydostosowanie wyglądu do odczuwanej płci).
"Raz na 5 tys. urodzeń przychodzi na świat dziecko, które ma niejednoznaczne narządy - lekarze nie są w stanie określić jego płci." To nie tak mało 🤔

"Z badań TNS OBOP wynika, że ponad 80 % kobiet z wyższym wykształceniem poddałoby się operacjom (z ginekologii estetycznej),gdyby mogło."

Warto zaznajomić się z treścią książki.
Każdy znajdzie jakiś ciekawy temat, mnie zaciekawił dosłownie KAŻDY ROZDZIAŁ.
Szkoda, że dla większości ludzi w Polsce seks i problemy natury seksuologicznej są tabu 😔

Jedna z najciekawszych książek, jakie ostatnio czytałam.
Ogólnie - smutny obrazek.

"Jedna z moich klientek wyznała w kościele, że się...

Świetna książka - każdy z nas powinien ją przeczytać! Zarówno kobiety, jak i mężczyźni!

Większość rozmów bez zarzutu - nie dowiedziałem się za wiele nowego, ale to nie wina książki, tylko tego, że dużo tego typu pozycji już przeczytałem. Dałbym wysoką ocenę, gdyby nie wywiad z terapeutką zajmującą się osobami transpłciowymi. Transpłciowi faceci i osoby niebinarne są tam bezlitośnie misgenderowani, a ich tożsamość sprowadzona jest do "dziewczyn, które nie chcą/nie mogą być kobietami". Nawet rozdział tak zatytułowano. Okropne i szkodliwe.

duzo merytorycznych faktow, choc mam wrazenie ze to ksiazka bez ikry....

duzo merytorycznych faktow, choc mam wrazenie ze to ksiazka bez ikry....

Mądra i potrzebna pozycja, powinna znaleźć się w biblioteczce każdej dziewczyny, bo traktuje o seksualności kobiet właśnie. Żeby czerpać radość z seksu, trzeba pokochać siebie, czasem wyrwać się z okowów norm religijnych czy kulturowych. Książka jest jedną z tych, które przełamują tabu, o tej sferze życia trzeba mówić.

1964

W zasadzie to nie wiedziałam do końca czego się spodziewać po tej książce. Dostałam zaś rozmowy na różnorodne, kobiece tematy. Bez tabu, bez cenzury, ale z klasą i wyczuciem. Naprawdę ciekawe i wartościowe.

W sumie dość ciekawe rozmowy i ciekawe tematy. Dużo różnych przykładów z życia. Interesująca lektura.

Dość ciekawe rozmowy z seksuolożkami, na temat kobiet, seksu, seksualności, oczywistych i nieoczywistych problemów oraz najczęściej jakże szkodliwych stereotypów.

Czytałam wywiady nie po kolei, zaczęłam od wywiadu z panią Bajszczak i w pierwszej chwili chciałam rzucić tę książkę gdzieś daleko, bo czytając ten wywiad, można odnieść wrażenie, że transpłciowość u młodzieży to wymysł rozwydrzonych dzieciaków, które chcą się poczuć wyjątkowe. W kraju, w którym ludzie związani z obozem władzy od paru lat używają "ideologii LGBT" jako straszaka, ten temat wymaga ogromnej uważności i wrażliwości, a tutaj jej ewidentnie zabrakło. Nie rzuciłam jednak książki i nie żałuję, bo jest też sporo wartościowych treści. Prof. Maria Beisert opisuje niewygodne i niedoceniane tematy takie, jak pedofilia u kobiet i jak milczenie matek, gdy ojciec/ojczym wykorzystuje dziecko. Dużo ciekawych obserwacji można znaleźć też w wywiadzie z Katarzyną Klimko-Damską na temat zgwałceń, szczególnie mnie zaciekawił temat różnicy między rolą terapeuty a rolą osób związanych z wymiarem sprawiedliwości, np. biegłego psychologa sądowego. No i ciekawie było też przeczytać wywiad z Olą Józefowską z Pontonu, chociaż trochę to smutne, że lata mijają, a problemy z rzetelną edukacją seksualną nadal się ciągną i za tego (nie)rządu jeśli coś się zmieni, to najwyżej na gorsze. Interesujący był też wywiad z Izabelą Dziugieł na temat sexological bodywork, chociaż mam dosyć mieszane uczucia co do tej metody. Ciekawa była też rozmowa z Martą Dorą o lesbijkach, z Izabelą Fornalik o osobach z niepełnosprawnością intelektualną i z Agatą Loewe o orgazmach. Ogólnie poza tym nieszczęsnym wywiadem z panią Bajszczak, całkiem dobra książka.

Polecam :)

Polecam :)