Szafarz

Zbrodnia Policja Kryminał Noir Katowice

Dobry i zły glina

Wspaniała porywająca historia. Lichy, masz nowa fanke

Wspaniała porywająca historia. Lichy, masz nowa fanke

Fabuła bardzo ciekawa, książka różni się od innych propozycji wydawniczych na rynku, przypomina mi trochę książki Pana Szczepana.
Główny bohater przypadł mi do gustu, mam nadzieję na kontynuację.

Główny bohater przypadł mi do gustu, mam nadzieję na kontynuację.

mam duży kłopot z oceną, niby wszystko ok, dobrze się tego słuchało, polubiłem Lichego i Sierść, ale... kolejny super glina z problemami alkoholowymi, które w dodatku znikają z dnia na dzień 🙃 rozwiązanie zagadki tak zawiłe, że chyba sam autor się pogubił, i do tego ruchańsko każdego z każdym wszędzie, mam wrażenie, że pan Brudnik albo opisywał swoje fantazje erotyczne albo ktoś go bardzo skrzywdził w tej dziedzinie

"Szafarz" miał być lekturą na kilka leniwych południ, która dostarczy mi mocy atrakcji, ale jednocześnie pozwoli wykonywać codzienne obowiązki bez wracania myślami do rozwiązania zagadki. Nie spodziewałam się jednak, że najnowsza powieść autora tak mocno mnie pochłonie, że zarwę dla niej noc.

Autor bawi się formą i wprowadza nas w szereg ślepych zaułków, nieustannie zmuszając czytelnika do czujności. Z każdej strony czujemy gęstym rok otulający nas swoimi ramionami i prowadzący przez intensywną fabułę, w której wszystko może się wydarzyć. Płynność przekazu a także nacisk na odpowiednie emocje uwiarygadniają wszelkie wydarzenia a bohaterowie stający na pierwszym planie dopełniają całość jako charyzmatyczne postacie, które wiedzą więcej niż mówią. Brudnik zaskakuje zatem dopracowaniem oraz pomysłem a także jakością swojego dzieła, które wydaje się już od pierwszych stron wybijać ponad przeciętność.

Przenosimy się na Śląsk, by tam odwiedzić Bytom i Katowice. Wędrujemy nieznanymi ścieżkami, zaglądamy do blokowisk, które wydają się nigdy nie spać. Odkrywamy najmroczniejsze tajemnice tych miast i powoli łączymy wszystkie elementy układanki, by z zaskoczeniem odkryć mroczny finał opowieści. Komisarz prowadzący śledztwo będzie musiał wykazać się nie lada kreatywnością, by zdążyć na czas przed mordercą i rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa. Będzie musiał przy tym radzić sobie z własnymi prywatnymi problemami i pokonywać demony przeszłości, które nieustannie będą skupiać na sobie jego uwagę. A to tylko wierzchołek tego co czeka nas w fabule, bowiem jak się okaże powołany do sprawy nieoficjalny zespół śledczych będzie miał wiele do powiedzenia.

Autor przenosi nas na Śląsk i tym samym buduje nieoceniony klimat. Bawi się emocjami, żongluje gęstą atmosferą i jednocześnie wplata w to wszystko smaczki związane z danym regionem Polski, by uwiarygodnić swój przekaz i nadać pełnowymiarowych ram swojej powieści. Akcja pędzi na złamanie karku a tło psychologiczne nie daje nam odpocząć przez lęk czający się na drugim planie, który nieustannie analizujemy, rozgryzamy wszelkie pojawiające się fakty i próbujemy wyjść przed szereg z własnym pomysłem na finał lektury, który i tak ostatecznie porządnie nas zaskoczy. W tej książce bowiem nic nie jest oczywiste a spodziewać się możemy jedynie niespodziewanego, ponieważ Brudnik od samego początku w pełni wykorzystywał potencjał swojej powieści i pokazał talent od najlepszej strony.

"Szafarz" ma wiele do powiedzenia, jednocześnie będąc zamkniętą powieścią w typie kryminalnym. Spodziewajcie się zatem wyścigu z czasem, problemów służb prowadzących śledztwo a także ciekawych opisów zbrodni, które dopełniają dzieła. Lektura od samego początku ma sens i prowadzi nas przez zawiłą akcję, pobudzając nasze szare komórki do intensywnego myślenia. Jeśli lubicie intensywne historie pełne ukrytych znaczeń – oto doskonała propozycja dla Was.

Autor bawi się formą i wprowadza nas w szereg ślepych zaułków, nieustannie...

Każdego roku w jego ostatnim dniu ginie kobieta.
Żeby było jeszcze straszniej i bardziej przerażająco każda z nich trzyma w rękach głowę poprzedniej ofiary.
Śledztwo w tej sprawie musi poprowadzić nieszablonowy stróż prawa- Rafał Lichy.
Życie mężczyzny dalekie jest od ideału, delikatnie mówiąc.
Aktualnie bowiem przebywa on na zwolnieniu lekarskim, popadł w konflikt ze swoimi współpracownikami i zmaga się z uzależnieniem od alkoholu , a jakby tego wszystkiego było mało odeszła od niego partnerka.
Wszystkie te czynniki zaś sprawiają, że upodobnił się do zwykłego pijaczka spod sklepu lub mówiąc dosadnie menela, jego umysł jest jednak ostry jak brzytwa i błyskotliwy.
Czy uda się rozwiązać zagadkę i oddać Szafarza w ręce sprawiedliwości?

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Grzegorza Brudnika i muszę zaliczyć je do bardzo udanych.
Akcja nie nuży ani przez chwilkę ,a zakończenie książki pozostawiło mnie zszokowaną i dosłownie zmiotło z planszy.
Gdybym miała porównać do kogoś głównego bohatera to zdecydowanie byłby to Harry Hole.
Ogromnym plusem tej powieści jest też autentyzm , widać, że Pan Grzegorz włożył w nią dużo serca i idealnie odwzorował środowisko w którym żyją bohaterowie.
Pisze zajmująco i ciekawie.
Czytajcie- naprawdę warto.

Każdego roku w jego ostatnim dniu ginie kobieta.
Śledztwo w tej sprawie musi poprowadzić nieszablonowy stróż prawa- Rafał Lichy.
Życie mężczyzny dalekie jest od ideału, delikatnie mówiąc.
Aktualnie bowiem przebywa on na zwolnieniu lekarskim, popadł w...

Nie jest to powieść bez wad, ale pierwszy raz od wielu lat w trakcie lektury pomyślałem sobie, że być może pojawił się polski, godny odpowiednik Harry'ego Hole. W tamtym cyklu również pierwszy tom jest średni i dopiero później powieści stają się świetne, więc ocenę nieco zawyżam na zachętę. Może i bohaterowi sprzyja nieco zbyt wiele szczęścia w pewnych kwestiach, ale za to postacie są barwne, niejednowymiarowe i żywe, a główny bohater intrygujący ale i wywołujący nieprzyjemny dreszcz nieobliczalności. To moja pierwsza tak wysoka ocena wystawiona polskiemu kryminałowi od lat, widać po innych autorach, że ilość absolutnie nie idzie w parze z jakością.

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem ale na pewno nie ostatnie. Książka bardzo mnie wciągnęła od pierwszej strony. Co roku w Sylwestra już od dziesięciu lat znajdowane są zwłoki kobiet z odciętymi głowami. Co ciekawe nie są to głowy ofiar. Co to może znaczyć ? Czy ofiary morderstw znały się?, Dlaczego musiały zginąć? Na te pytania musi odpowiedzieć policja z udziałem bardzo dobrego śledczego o nazwisku Lichy. Przebywał on od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim. Miał konflikt ze swoimi współpracownikami, do tego rozstał się ze swoją życiową partnerką, Zaczął pić, wyglądał jak bezdomny, po nadużyciu alkoholu nie wiedział co się z nim dzieje. Został jednak przywrócony do służby aby rozwiązać sprawę nieuchwytnego od dziesięciu lat seryjnego mordercy .Dużo się dzieje w tej powieści i człowiek nie nudzi się przerzucając kolejne strony. Ja polecam ten kryminał, mi się podobał. Były też poruszone wątki obyczajowe, ale mi one w żaden sposób nie przeszkadzały. Wzruszyłam się nawet parę razy, Polecam.

Gdy zobaczyłem, że akcja dzieje się na Górnym Śląsku to od razu poczułem potrzebę przeczytania tej książki.

Zagadka kapitalna, akcja niesamowita. Cały czas coś się dzieje. Czytam dosyć dużo kryminałów, większość z nich nie odbiega od jakiegoś schematu. Szafarz może i jest trochę schematyczny, niemniej jednak to wysoka półka powieści kryminalnej.
Wątek śledztwa prowadzonego przez kilka lat i kulminacja w fabule to znakomity pomysł. Podobało mi się również to, że tego, co było wcześniej, nie dowiadujemy się tylko z akt i rozmów ze świadkami, ale mamy dostęp do policjantów prowadzących śledztwo od początku.

W miarę jak czytałem Szafarza, to zastanawiała mnie jedna sprawa. Czy w tym globalnym, wymyślonym, książkowym świecie policji nie ma normalnych zwykłych policjantów? Czy prawie każdy detektyw, policjantka, komisarz musi być przeoranym przez życie człowiekiem z problemami? Czy każdy kryminał to musi być mieszanka sprawy do rozwiązania i studium zaburzeń emocjonalnych głównego bohatera? Najwyraźniej tak, bo inaczej by tego nie pisali, prawda? Powiedzieć o Rafale Lichym, że jest człowiekiem złożonym to nie powiedzieć nic. W miarę upływu czasu dowiadujemy się co nim motywuje i skąd bierze się jego złożoność i problemy. To ociepla jego wizerunek.

W Szafarzu autor dosyć barwnie i intensywnie opisuje sceny erotyczne. Dosyć odważnie, ale w większości przypadków raczej niepotrzebnie. Uznałbym raczej te wątki za obleśne.

Dla mnie jest jaskrawy pewien dysonans między miejscem akcji i opisanej rzeczywistości. Mieszkam na Górnym Śląsku w aglomeracji i znam miejsca opisane w książce. Czytając, miałem cały czas taką myśl: Chopie! Czymu na Ślōnsku, kery ôpisujesz żŏdyn niy gŏdŏ po ślōnsku!
U nas nie ma możliwości, żeby ktoś nie mówił po śląsku. To wydawało mi się nienaturalne.

Są też piękne i wzruszające momenty jak na przykład relacja z pieskiem czy bezdomną artystką. To było super.

Książkę serdecznie polecam. Jeśli Pan Grzegorz chciałby zrobić z tego serię, to wcale bym się nie obraził.

Wątek śledztwa prowadzonego...

Co roku w Sylwestra morderca zostawia zdekapitowane zwłoki kobiet, które trzymają głowę poprzedniej ofiary. Morderca od blisko 10 lat jest nieuchwytny a sprawa jest całkiem dobrze tuszowana.
Do śledztwa powołany zostaje słynny śledczy Rafał Lichy. Policjant przebywa na zwolnieniu podczas którego dosłownie stoczył się na dno i na pierwszy rzut oka można go wziąć za menela. Ma za to niezwykły umysł, który pozwala mu myśleć nieszablonowo przez co ma na koncie już sukcesy w bardzo trudnych sprawach. Czy uda mu się jednak odgadnąć kim jest morderca okrzykniety Szafarzem?

To pełen napięcia, mroczny kryminał noir zawierający też całkiem sporo scen erotycznych.
Autor włożył na pewno dużo pracy i dobrze odwzorował autentyczność środowiska, w którym toczy się akcja. Wyraziste postacie, chociaż niekoniecznie takie, które można polubić. Momentami zwłaszcza na początku książki robi się trochę zawiło. Naprawdę nie jest to lekki kryminał który możemy czytać bez większego skupienia. Dodatkowo niech nie zmyli was mała ilość stron bo w książce mamy dość niestandardowe łamanie więc tekstu jest naprawdę sporo na stronę ale naprawdę warto dotrwać do końca.

Końcówka książki dosłownie wbiła mnie fotel. Jeżeli lubicie mocniejsze kryminały to z pewnością książka dla was. Autor pisze bardzo specyficznie i może nie powinnam porównywać ale przypomina mi to trochę pióro Żulczyka. To moje pierwsze spotkanie z Brudnikiem ale uważam je za bardzo udane. Mam nadzieję, że będziemy mogli przeczytać kolejne historii z udziałem Lichego.

To jest pierwszą książka tego autora,którą przeczytalem....I nie żałuję. Czytało się z ciągłym "glodem"....cały czas brnąć co będzie dalej się działo.Praktycznie akcja książki utrzymuje się przez cały czas,nie odczuwałem znudzenia.Wyraziste postaci, nowy pomysł na sposób uśmiercania ofiar i inną lokalizacja niż stolica.Ale dla mnie bombowy był wątek, kiedy Lichy przygarnął do siebie psa....wiem,że to nie główny temat książki,ale chwyta za serce...:-).zakończenie dla mnie zaskakujące, chodzi mi o osobę,która dokonywała morderstw.
Chyba będzie cdn... I byłoby fajnie.

• Audiobooki
  • Kindle