Zapadlina

Okładka książki Zapadlina Robert Małecki
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zapadlina
Robert Małecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Komisarz Maria Herman (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maria Herman (tom 3)
Zapadlina
Wydawnictwo Literackie
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

Dobry, racjonalny, niepowierzchowny kryminał.

Bezsensowne decyzje, opaczne wybory, przepaść pełna mroku.

Codzienna walka ze słabościami, próby odzyskania zaufania i równowagi, niepojęta chemia między bohaterami.

Książka trzyma równe tempo, wciąga i pochłania.
Takie kryminały biorę w ciemno i czekam na kolejny tom.

Dobry, racjonalny, niepowierzchowny kryminał.

Bezsensowne decyzje, opaczne wybory, przepaść pełna mroku.

Książka trzyma równe tempo, wciąga i pochłania.
Takie kryminały biorę w ciemno i czekam na kolejny tom.

Po pierwszych dwóch częściach moje nastawienie było raczej negatywne. O ile pierwsza jeszcze jakoś się broniła, to druga to niestety był kompletny dramat. A tutaj? Zaskoczenie, i to pozytywne. Przede wszystkim w trzeciej części zniknęły najbardziej irytujące mnie elementy. Wypunktujmy

- Maria Herman - w końcu ograniczony został wątek jej uzależnienia, nie czytamy bez przerwy o hazardzie i jej problemach z rodzicami. Nadal strasznie dużo pali ale smród Chesterfieldów jakby mniejszy niż poprzednio ;)

- Borewicz - no w końcu przestał pić "energizery" i pojawiły się poprawne stylistycznie "energetyki". Żre też jakby mniej ale niestety nadal mam wrażenie, że opisy bułek i ciast którymi się zajada są tylko pustym wypełniaczem kolejnych stron książki. Jego obżarstwo do niczego nie prowadzi, a jedynie irytuje (no ale mniej poprzednio :) Aha, nie rozumiem dlaczego Małecki nazwy własne pisze małymi literami (red bull, monster, mercedes). Czy to nie jest przypadkiem ort? Aaaaale chyba najważniejsze, zniknęło porno dla mamusiek, które przejawiało się dosyć szczegółowymi opisami orgii w których brał udział 07. I dobrze!

- Arek Groch - nadal mówi o sobie w trzeciej osobie ale na szczęście chyba tylko raz w całej książce

- Akcja też toczy się w dobrym tempie, nie ma spowalniaczy, kwiecistych opisów, czyta się to całkiem dobrze.

Niestety, co do całej intrygi jest jeden bardzo duży zarzut. Cała historia oparta jest na zbyt dużym zbiegu okoliczności. Podobny zabieg pojawił się zresztą też w drugiej części (w wątku z orgiami Borewicza). I to niestety powoduje, że Małecki nadal ma dużo do zrobienia, żeby wrócić do poziomu dwóch pierwszych części o Grossie. No ale mam nadzieję, że jest na dobrej drodze i takie wtopy jak Żałobnica czy Urwisko nie będą się w jego twórczości pojawiać.

Klasa wyżej niż Mróz, książka dobra, można się trochę pogubić w ilościach postaci, nazwisk itp.
Ocena 6.

Ocena 6.

Od początku wiedziałam kto zabił, kto jest winny. To mi jednak nie przeszkadzało w czytaniu, bo nie znałam motywacji.

Poprzednie dwa tomy przeczytałam w ubiegłym roku. Znając dwójkę śledczych i ich historię czułam się bardziej zaangażowana. Sama sprawa do rozwiązania również pochłonęła mnie. Ciężko mi było odłożyć książkę. Polecam.

(...) wszyscy jesteśmy hedonistami. Że w życiu nadrzędną wartością jest przyjemność i człowiek stale do niej dąży, nawet jeśli nie jest ona celem każdej ludzkiej aktywności. ;
Ślad po Jacku Malinowskim zaginął w 2003 r. gdzie nigdy nie odnaleziono ciała, wersja zdarzeń tamtejszej policji wynikła z nieszczęśliwego wypadku. Po niemal dwóch dekadach świadek zmienia zeznania, na prośbę ojca zaginionego komisarz Maria Herman bada sprawę dotyczących tropów z przeszłości. W tym czasie dochodzi do napaści miejscowego lekarza, czy ma to coś w wspólnego ze sprawą, dlaczego osoby które znały ojca i brata Malinowskich nabrali wody w usta, zmowa milczenia, strach przed konsekwencjami czy tajemnica która ma podszyte drugie dno? Na planie wydarzeń pojawia się Olgiert Borewicz który proponuje współpracę, dlaczego tak mu zależy na powrocie do służby, czy sprawa która nabiera tempa zostaje wyjaśniona, kto stoi za zniknięciem chłopaka, czym stała się dawna kopalnia w Wapnie, czy można było uniknąć tego nieszczęścia?

Pełna emocji, napięć powieść która podszyta jest psychologiczną zagadką, ukazuje obraz relacji rodzinnych zaginionego chłopaka, powiązań między znajomymi, zagmatwana zagadka która staje się intrygującą zabawą w kotka i myszkę, daje pokaz wielu niewyjaśnionym sprawą, ludzkich więzi, strachu, wyścigu z czasem i prawdą która jest końcowym zaskoczeniem. Niesztampowość autora polega na tym że każda z powieści jest niebanalna, intrygująca i pełna zwrotów akcji, same postacie są zbudowane nie tylko z silnych charakterów ale pokazują ich jako ludzi którzy walczą z własnymi demonami, problemami i codziennie zmagają się z karkołomną pracą która nie zawsze jest pozytywnie zakończona. Małecki fajnie opisuje w raz z wszelkimi detalami całe policyjne śledztwo z pełnymi wartościowymi dialogami które obrazują miejsca i wszelkie zdarzenia dając upust wyobraźni, zagłębiamy się nie tylko w ludzkie dylematy ale sami staramy się ustalić kierunek śledztwa. ; Zapadlina ; to powieść o małej miejscowości, ludziach którzy się dobrze znają, skrywają sekrety miejsc które przyciągają pechem, nieszczęściem, wchodzą głęboko w różne machlojstwa po to by fabuła stała się ciekawa i interesująca wstrząsa swoją dosadnością.

Polecam serdecznie kolejną książkę Roberta Małeckiego.

Doceniam, że opisywana praca w tym policyjnym archiwum X polega rzeczywiście na pracy w terenie, rozmowach z mnóstwem ludzi i łączeniu strzępków informacji w coś spójnego. Ciekawa jestem, czy w świecie rzeczywistym ludzie pamiętają takie szczegóły po latach. Ale ten kalejdoskop postaci jest chwilami przytłaczający. Dużym minusem było dla mnie to, że bardzo wcześnie domyśliłam się, że pierwotnie mylnie założono, jak wyglądało życie towarzyskie ofiary. Tzn. minusem nie jest to, że się szybko domyśliłam, ale podkreślanie raz po raz, jaki Jacek był spokojny i wrażliwy i niedopuszczanie przez policjantów innych hipotez było bardzo mało subtelnym zabiegiem fabularnym. A ich odkrycie nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem.
A życie prywatne Marii i Olgierda to jakaś katastrofa. Nie rozumiem za bardzo, dlaczego Olgierd tak się broni przed rozwodem - czy on w ogóle lubi swoją żonę? Dzieckiem i tak się nie zajmuje. Maria natomiast jest moim zdaniem uczuciowo bliższa cyborgowi niż ludzkiej istocie. Z jednej strony rozumiem jej deficyty, ale Grocha jednak żal. Nie wydaje mi się, że są tak samo zaangażowani emocjonalnie. To są ogólnie ciekawie zbudowani bohaterowie, ale chwilowo miałam wrażenie ogólnego chaosu.

Ziemia na północnym zachodzie Polski skrywa wiele tajemnic i nosi na swych barkach wiele ludzkiego nieszczęścia. To tu, w miejscowości Wapno pół wieku temu po raz pierwszy zapadła się ziemia tworząc wypełnione wodą , głębokie zapadlisko. Nie było ofiar w ludziach, ale od tamtej pory okolica jak magnes zaczęła przyciągać nieszczęścia. Takim nieszczęściem było zaginięcie osiemnastolatka Jacka Malinowskiego. Oficjalne raporty stwierdzają że zginął w wypadku, lecz ciała nigdy nie odnaleziono, a sprawa trafiła na półkę w Bydgoskim archiwum. Dwie dekady później kluczowy świadek postanawia zmienić zeznania, co na nowo uruchamia tryby policyjnej maszyny. Sprawą zajmuje się komisarz Maria Herman. Funkcjonariuszka z wieloma sukcesami na koncie, prywatnie borykająca się z uzależnieniem od hazardu. Nieoficjalnie pomagał jej będzie Olgierd Borowicz z racji nazwiska nazywany 007, przebywający na zwolnieniu lekarskim. On też nie jest ideałem, ale razem świetnie się uzupełniają. Czy stare tropy naprowadzą ich na ślad Jacka Malinowskiego? Czy uda się wyjaśnić co stało się dwadzieścia lat temu?
"Zapadlina" to świetnie skonstruowany kryminał osadzony w mrocznej scenerii postindustrialnych ruin. Akcja toczy się wartko i trzyma w napięciu do samego końca. Olbrzymią zaletą są wyraziste postacie, którym daleko do wizerunku supergliny. Ta ich nieidealność mocno rzutuje na poczucie realizmu w powieści. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z prawdziwymi ludźmi, a nie wytworami fantazji autora.
Po raz kolejny Robert Małecki mnie nie rozczarował. Spodziewałam się genialnego kryminału i taki własnie dostałam. A teraz nie pozostaje mi nic innego jak przeczytać poprzednie części tego cyklu.

Wapno, miejscowość, która przyciąga do siebie nieszczęśliwe zdarzenia, a wszystko zaczęło się od tragedii w kopalni soli w 1977 roku.

W 2003 roku doszło do zaginięcia Jacka Malinowskiego, ciała nigdy nie odnaleziono a sprawa została zamknięta.
Teraz po dwudziestu latach pewien mieszkaniec, jeden ze świadków, tuż przed śmiercią zmienia swoje zeznania. Policjanci z archiwum X wkraczają do akcji, niezawodna w swoim fachu Maria Herman wraz z Olgierdem Borewiczem. Pomimo chwilowego konfilku między nimi, dążą do tego aby na nowo odzyskać do siebie zaufanie. Ich celem przede wszystkim jest rozwiązanie zagadki sprzed lat. Niestety czeka ich mnóstwo pracy, a demony z przeszłości powoli zaczynają budzić się ze snu...

Podejrzanych jest wielu, tak samo jak i skrywanych tajemnic, które krok po kroku wychodzą na jaw.
Czy Herman i Borewicz uda się dojść do sedna sprawy?

"Zapadlina" to już 3 tom z komisarz Marią Herman i jej partnerem Olgierdem "Zero Siedem".
Jest to jedna z moich ulubionych serii i nawet nie wiecie jak się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że autor szykuje dla nas kolejny tom.
Akcja powieści rozgrywa się w idealnym tempie, tak aby czytelnik mógł zagłębić się w fabułę, w wydarzenia z przeszłości jak i teraźniejszości. Robert zadbał o to, zresztą jak zawsze, by historia trzymała w napięciu i niepewności do ostatnich stron. Mamy tutaj mnóstwo tajemnic, skrywanych sekretów i niedopowiedzeń, byłam tak ciekawa rozwiązania śledztwa, pomimo, że miałam pewne podejrzenia, jednak to w jaki sposób została poprowadzona fabuła, po prostu brak słów, cały czas coś się działo, takie kryminały to ja lubię! Główni bohaterowie poraz kolejny zrobili na mnie wrażenie, gdyż pomimo problemów rodzinnych i nie tylko, zaparcie dążą co celu, pomimo pewnych słabości, działają rozważnie i umiejętnie, chociaż jak to w życiu bywa, są wzloty i upadki.
Tak szczerze to 3 część jest jeszcze lepsza niż pozostałe, ale ogólnie cała seria to po prostu mistrzostwo, ja chcę więcej! ❤️

Jeśli ktoś z Was nie zna poprzednich tomów, możne spokojnie czytać najnowszy, gdyż stanowi on odrębną sprawę, związaną ze znanymi wcześniej postaciami.

Z okolicami Wapna nie mam nic wspólnego, ale samo zagadnienie zapadlisk po zamkniętych kopalniach jest dla mnie interesujące ze względu na sąsiadowanie z Trzebinią, o której przez długi czas było głośno w mediach, ze względu na zapadliska po kopalni Siersza.

Po 20 latach od tajemniczego zaginięcia Jacka Malinowskiego główny świadek w sprawie zupełnie zmienia zeznania. Staje się do punktem zwrotnym do ponownego zbadania zdarzenia przez archiwum X. Co stało się naprawdę dwie dekady temu i kto kłamie? Co chcą ukryć świadkowie?

W książkach @robertmalecki.autor bardzo lubię złożoność historii, ich wielowątkowość, prowadzenie czytelnika w ślepe zaułki i skomplikowane kreacje postaci. O ile Maria zyskała w moich oczach w niniejszym tomie, Olgierd obudził we mnie mnóstwo negatywnych emocji. Starałam się jednak nie skupiać na ich życiu prywatnym, a zawiłej sprawie, nad którą się pochylali.

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale w tym wypadku kłamstwo jest jak stąpanie po grząskim, niepewnym gruncie, który w każdej chwili może się zapaść. Przenikliwy umysł śledczych, ich bystrość i zawziętość w dociekaniu prawdy nie pozwoli skrywać tajemnic sprzed lat.

Dałam się zupełnie porwać fabule. Jedynie zaskoczeniem nie były dla mnie relacje Jacka z innymi - tego szybko się domyśliłam. Poza tym cała zagadka kryminalna była nie lada gratką. Końcowe rozdziały, ich tempo akcji i napięcie sprawiały, że serce naprawdę szybciej mi biło. Jestem pewna, że książka przypadnie do gustu miłośnikom skomplikowanych kryminalnych spraw.

• Przeczytane 2024