Sarek

2024-03-27
2023-06-06
Emilia Fabisiak

Wędrówka

Anna i jej narzeczony Henrik oraz ich przyjaciółka z czasów studenckich Milena co roku tradycyjnie wyruszają w wakacje na tydzień na pieszą wędrówkę w góry. Tym razem do grupy znajomych dołącza nowy partner Mileny – Jacob. Jego osoba jest niezbyt przychylnie przyjęta przez Annę i Henrika. Za namową nowego wcześniej ustalona trasa wycieczki ulega zmianie. Uczestnicy decydują się na niezbyt im znane tereny tytułowego Sarka czyli Parku Narodowego w północnej Szwecji.
Z wycieczki, dzięki akcji ratunkowej powraca tylko Anna, która oprócz normalnych w takich warunkach obrażeń na ciele ma jeszcze ślady między innymi duszenia.
Co stało się w trudnych górskich warunkach, surowym klimacie i mrocznej scenerii ?
„Sarek” to thriller napisany w typowym skandynawskim stylu. Wolno rozkręcająca się akcja, częste i przesadnie rozbudowane wątki obyczajowe zwalniające fabułę. Dodajmy to tego jeszcze psychologiczną warstwę walki jednostki o przetrwanie, próby manipulacji grupy oraz plastyczne opisy górskich scenerii a otrzymamy wszystko co książka Ulfa Kvenslera może zaoferować czytelnikowi.
Jak dla mnie w ogólnym rozrachunku za mało i trochę w za słabym stylu.

Świetna, wciągająca, ze wspaniałymi opisami wędrówek. Dla wielbicieli kryminałów w scenerii górskiej - pozycja obowiązkowa!

Bardzo dobra i dobrze napisana historia. Ma wszystko, co trzeba. Ciekawy plot, wyrazistych bohaterów, ekscytującą scenerię, niejednoznaczność i tajemnicę. Do łyknięcia w dzień, bo naprawdę trudno się oderwać. W zalewie nijakich i miałkich pseudokryminalnych powieści "Sarek" błyszczy. Co potwierdza moją teorię, że w przypadku kryminałów debiut jest często lepszy, bardziej przemyślany i dopracowany, niż późniejsza masowa produkcja. Bo "Sarek" to debiutancka książka Ulfa Kvenslera. I to jest świetny start.

Są książki, które wciągają, te do czytania jednym tchem, takie, które pozostawiają w nas trwały ślad, ale ta powieść hipnotyzuje. Przyznam, że chyba pierwszy raz spotkałam się z taką lekturą. Czytelnik jest w środku akcji, odczuwa trudy górskiej wędrówki, czuje zimno, głód, zmęczenie, zachwyca się pięknymi widokami. Coś niesamowitego.
Anna wraz z partnerem Henrikiem i ich przyjaciółka Milena mieszkają w Sztokholmie. Co roku wybierają się we trójkę na tygodniowe wyprawy po górach. Tym razem Milena prosi, aby mógł do nich dołączyć jej nowy chłopak Jacob. Czwarty uczestnik okazuje się osobą apodyktyczną, zmienia stałą trasę, znaną pozostałym na bardzo trudną i wymagającą dużych umiejętności. SAREK to miejsce niedostępne, bez zasięgu, bez możliwości skontaktowania się ze światem, zawołania pomocy. Cztery osoby skazane są na siebie i wymagające góry. Czy sobie poradzą, czy wszyscy wrócą z tej przypominającej chwilami koszmar wyprawy? Jakie magiczne działanie na psychikę ma Sarek?

Ciąg dalszy recenzji na:

Anna wraz z partnerem Henrikiem i ich...

Zacznę od tego, że wielbiciele wędrówek po górach zakochają się w tej książce. Ja może wielką fanką takiego chodzenia nie jestem, ale kocham w literaturze klimaty skandynawskie, mroźne, niebezpieczne, takie, gdzie człowiek walczy z żywiołem, a przede wszystkim samym sobą i ta książka trafiła do mnie w stu procentach.

Milena, Anna i Henrik co roku wybierają się na tygodniową wyprawę w góry. Tym razem plan ich wędrówki krzyżuje nowy chłopak Mileny, Jacob. W ostatniej chwili proponuje obranie kursu na Park Narodowy Sarek, znajdujący się na północy Szwecji. Obszar ten znany jest z dzikich i rozległych terenów oraz niebezpiecznych i trudnych tras, jednak piękno natury, które można tam spotkać, jest podobno warte każdej przeprawy i wysiłku. Anna ma nieodparte wrażenie, że skądś zna Jacoba. Kiedy ten zaczyna dominować nad grupą, sytuacja robi się nieprzyjemna, a atmosfera gęstnieje. Śmie*ć jednego z uczestników marszu tylko potwierdzi przypuszczenia Anny na temat Jacoba. Ale czy faktycznie wszystko jest takim, jakim się wydaje?

Proszę Państwa, co tu się działo! To thriller psychologiczny pomnożony razy kilka. Nauczona doświadczeniem wiem, że w takich historiach nie można ufać nikomu, a to, co wydaje się pewnikiem, może okazać się największą skuchą. Czy tak było tym razem? Nie powiem, bo musicie tę książkę przeczytać, żeby sprawdzić na własnej skórze, jak pokręcona jest to powieść.

“Sarek” to książka, która sprawia, że każde jej zdanie zdaje się mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Siedząc na wygodnym fotelu, z kubkiem gorącej herbaty czułam na twarzy przeszywający chłód, zacinający prosto w twarz śnieg, przemoczone od zimnego polodowcowego potoku ubranie, ale też gorące promienie słońca, które choć przez chwilę pozwalały wyschnąć i ogrzać się po ciężkiej wędrówce.

Ta powieść w niesamowicie sugestywny sposób przelewa z papieru na czytelnika mnóstwo bodźców.

Jeśli chodzi o samą fabułę, to jestem zachwycona. Z jednej strony niespieszna, z drugiej wszystko dzieje się przerażająco szybko, a reakcje bohaterów często są niespodziewane. Narracja prowadzona jest w trzech liniach czasowych: dowiadujemy się, jak poznali się bohaterowie, mamy opis wędrówki z perspektywy Anny oraz zeznania jednej z postaci po zakończonej wyprawie.

Im dalej w góry, tym gorzej. Niebezpieczeństwo jest tuż obok, a bohaterowie są na nie skazani. Ta książka to rewelacyjny suspens, który trzyma w napięciu od samego początku, oplata gęstą i duszną atmosferą, miesza w głowie, a wyjaśnienie zachowań bohaterów sięga głębiej, niż mogłoby się wydawać.

Milena, Anna i Henrik co roku wybierają się na...

Do połowy książka jest ciekawa o wciągające. Później robi się nudna i przegadana.

Jeśli szukacie dobrego, surowego, powolnego thrillera psychologicznego z wolno rozwijającą się akcją i dużą dozą napięcia, to “Sarek” autorstwa Ulfa Kvenslera to właśnie jest to! 🤩

Tytułowy Sarek to położony wysoko w górach północnej Szwecji park narodowy, do którego udaje się grupa znajomych. Stałym składem ekipy są Anna, Milena i Henrik, którzy co roku wyruszają razem na urlop w góry, gdzie przemierzają trudne i wymagające szlaki. Tym razem dołącza do nich Jakob, z którym zaczęła spotykać się Milena, a reszta grupy godzi się na jego dołączenie, mimo że kompletnie go nie znają. Jak można się domyślić, nie było to dobre posunięcie. Już w drodze w góry Jakob namawia współtowarzyszy do zmiany planu wycieczki i obrania bardziej wymagającej trasy przez wspomniany park Sarek. Grupa zgadza się na to, jednak surowy i chłodny Sarek okazuje się mieć zgubny wpływ na relacje między bohaterami i ich zachowanie. 🫣

Zacznijmy od tego, że książka ma wciągający, surowy, zimny klimat. Choć nie jesteśmy fanami literatury o tematyce górskiej, to tutaj zrobiliśmy wyjątek i nie żałujemy. Akcja prowadzona jest bardzo powoli, ale napięcie budowane jest już od samego początku wyjazdu. Bohaterowie są ciekawi i intrygujący, wydają się mieć swoje tajemnice, które bardzo chcemy odkryć. Kolejną ogromną zaletą książki są wyraźne zwroty akcji w ostatniej jej części, które pokazują, że nic nie jest takie, na jakie wygląda. Narracja przeplatana jest zeznaniami Anny składanymi na policji kilka dni po ostatnich wydarzeniach w Sarku, przez co wiemy już na samym początku, że stało się tam coś naprawdę złego. 🤔

Bardzo wciągająca książka, jeden z lepszych thrillerów, jakie mieliśmy okazję czytać. Autor bardzo dobrze wprowadza klimat pięknej, lecz okrutnej natury oraz złożoności ludzkich charakterów. Jeśli chodzi o zakończenie, to jest to coś, czego zupełnie się nie spodziewaliśmy: jednocześnie zwala z nóg, ale też trochę rozczarowuje… Bardzo trudno to opisać bez zdradzania szczegółów fabuły, dlatego musicie się o tym przekonać sami 😀. Naszym zdaniem z pewnością jest to bardzo ciekawy thriller psychologiczny. 🔥

"Sarek" to świetny thriller psychologiczny! Przede wszystkim zachowania i dialogi między bohaterami są autentyczne. Nie ma tu przesadnego uwypuklania seksapilu czy idealizowania postaci, co zawsze mnie irytuje w twórczości innych pisarzy. Drugim aspektem jest świetna atmosfera i napięcie towarzyszące bohaterom w trakcie wydarzeń. A co do zakończenia - sugeruje ono, że może wcześniejsze wydarzenia niekoniecznie układały się w sposób, w jaki zostały przedstawione przez autora. Co skłania nas do przemyśleń... bardzo polecam jeśli lubicie klaustrofobiczną atmosferę i dobrze nakreślone postacie.

🏔️"Sarek - pieprzone, niegościnne miejsce" to zdanie, które kilka razy przewija się w trakcie tej historii.

🏔️Akcja dzieje się w górach. Trójka przyjaciół, Anna, Henrik i Milena, jak co roku wyrusza na wyprawę, tym razem jednak dołącza do nich jeszcze jedna osoba - nowy chłopak Mileny Jacob. Anna i Henrik nie do końca mu ufają, chociaż wydaje się być miły. To on przekonuje pozostałych na wyprawę do Parku Narodowego Sarek, chociaż ich początkowe plany były zupełnie inne.

🏔️Podczas wędrówki Jacob ukazuje swoje drugie oblicze, to mniej przyjazne. Zresztą, co tu dużo mówić, każde z nich okazuje się mieć swoją drugą twarz. W wysokich górach zaczyna się między bohaterami walka charakterów, gra na emocjach, a w końcu mordercza walka o przetrwanie.

🏔️To thriller psychologiczny, który zmiótł mnie z planszy, który trzymał mnie w ciekawości i napięciu właściwie od pierwszych stron, a końcówka totalnie mnie zaskoczyła.😳
Dałam się wciągnąć w psychologiczne zabiegi autora i momentami miałam wrażenie, że wariuję, bo już nie wiedziałam komu wierzyć, a komu nie, kto jest prawdziwy, a kto gra 🤔

Polecam!

• Audiobooki